Yükleniyor...
ALES ve YDS Puanları Akademik Kadro Başvurularında Ne Kadar Etkili?
ALES ve YDS Puanları Akademik Kadro Başvurularında Ne Kadar Etkili?

Ales Ve Yds Puanları Akademik Kadro Başvurularında Ne Kadar Etkili?

ALES ve YDS Puanları Akademik Kadrolara Başvurularda Ne Kadar Etkili?

#Akademik Haberler
01/04/2017 0 10091
Üniversitelerde öğretim üyesi harici olarak nitelendirilen Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman, Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı kadrolarına başvuru ve atamalara ilişkin hususlar “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Yönetmelik”te düzenlenmiştir.


Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde; “Sınav jürisi; müracaatlarda, müracaat eden adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının on katına kadar adayı, yabancı dil okutmanı, çevirici ve yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadrolarında (meslek yüksekokullarında bu kadrolarda istihdam edilecekler de dahil olmak üzere) ALES puanının %40’ını ve yabancı dil puanının %60’ını, diğer kadrolarda ALES puanının %60’ını ve yabancı dil puanının %40’ını; meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise ALES puanının %70’ini ve lisans mezuniyet notunun %30’unu dikkate alarak belirler ve kadro ilanında belirtilen internet adresinde ilan eder. Bu sıralamaya göre son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın olması halinde, bu kişilerin tamamı sınava çağrılır. Başvuru sayısının ilan edilen kadronun on katından az olması halinde, adayların tamamı giriş sınavına alınır. Adayların ön değerlendirmede dikkate alınan puanları ile lisans mezuniyet notları kadro ilanında belirtilen internet adresinde ilan edilir.” hükmü yer almaktadır.

Yönetmelik hükmü çerçevesinde akademik kadrolara başvuran adaylara kolaylık olması açısından unvan bazında ALES ve YDS puan barajları ile ilgili tablo hazırlanmıştır.

Tabloya Ulaşmak İçin Tıklayınız.

01/04/2017 0 10091
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Benzer Yazılar
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!