Yükleniyor...
İngilizcede Causative (Ettirgen Çatı)

İngilizcede Causative (Ettirgen Çatı)

Causative/Ettirgen çatı, cümlede bir eylemi başkasına yaptırmak veya eylemin başkası tarafından yapıldığını anlatmak için kullanılır. İngilizcede ettirgen çatı için özel bir yapı bulunmamakla beraber; doğrudan ettirgenlik anlamı taşıyan eylemlerle ifade edilmektedir.

Bu eylemler; “have, get,make, want, let” eylemleridir. Ettirgen yapı içinde farklı anlamlara gelen bu eylemlere, İngilizcede belirteceği zamana (English Verb Tenses) uygun çekim ekleri getirilir. Bu çatının kullanıldığı üç cümle kalıbı bulunmaktadır.

Bu cümle kalıpların ikisinde ettirgenlik anlamı taşıtan eylemden hemen sonra işi yapan kişi; ana eylemin “to” veya yalın halde kullanılmış hali ve eylemden etkilenen iş getirilmektedir. Diğer kalıpta ise, ettirgenlik anlamı taşıyan eylemden hemen sonra, eylemden etkilenen iş ve çekimlenmiş eylem getirilmektedir. Have + someone + do something (Bu kalıp, birine bir işi belli bir ücret karşılığı yaptırmak veya yapması için ricada bulunmak anlamı taşır)


Örnek: I had the barber cut my hair.

Örnek Cümle Çeviri: Berbere saçımı kestirdim. Have + something + done (Bu kalıp, bir işi yaptırmak anlamı taşır. İşi yapan kişiyi belirtmek, cümleyi kuran kişinin tercihine bağlıdır.)


Örnek: I will have the computer repaired (by the technician).

Örnek Cümle Çeviri: Bilgisayarı tamir ettireceğim (bir teknisyene). Get + someone + to (do) + something (Bu kalıp, bir işi bir kişiye ikna yoluyla yaptırmak amacıyla kullanılır.)


Örnek: I got my son to repair the bicycle.

Örnek Cümle Çeviri: Oğluma bisikleti tamir ettirdim. Get + something/ someone + done (Verb- past participle) (Bu kalıp bir şeyi yaptırmak amacıyla kullanılır.)


Örnek:
I got the bicycle repaired.

Örnek Cümle Çeviri: Bisikleti tamir ettirdim. Make + someone + do + something (Bu kalıp, bir kişiyi bir işi yapması için zorlamak anlamı taşımaktadır.)


Örnek: She made her husband do the dishes.

Örnek Cümle Çeviri: Kocasına bulaşıkları yıkattı. Make + something + done (Bu kalıp, bir işi zorla yaptırmak anlamında kullanılmaktadır.)


Örnek: She made her complaints listened to.

Örnek Cümle Çeviri: Şikayetlerini dinletti. Want + someone + to do something (Bu kalıp, birinden bir işi yapmasını istemek anlamında kullanılır.)


Örnek: I want you to do this job immediately.

Örnek Cümle Çeviri:Bu işi hemen halletmeni istiyorum. Want + something + done (Bu kalıp, bir işi yaptırmak anlamı taşır. İşi yapan kişiyi belirtmek, cümleyi kuran kişinin tercihine bağlıdır.)


Örnek: I want this job done immediately.

Örnek Cümle Çeviri:İşin hemen hallolmasını istiyorum. Let + someone + do something (Bu kalıp, birine bir işi yapması için izin vermek anlamında kullanılır.) Örnek: She let me go fishing with my friends. Örnek cümle çeviri: Arkadaşlarımla balığa gitmeme izin verdi. 
Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
27/08/2020 0 21625
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Benzer Yazılar
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!