YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) Nedir?

YÖK (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı) koordinatörlüğünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile senede iki defa düzenlenen YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı dil Sınavı), lisansüstü eğitim başvurusunda bulunacak adaylardan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 temel alandan birini seçerek girdiği bir yabancı dil sınavıdır.

Adaylara YÖKDİL’de verilen toplam süre 180 dakikadır (3 saat). Bu süre zarfında adaylara girdikleri alan ile ilgili toplamda 80 soru sorulmaktadır. YÖKDİL’de çıkan soru tipleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için “YÖKDİL’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?” içerikli yazımızı okuyabilirsiniz.

YÖKDİL’e başvuracak adayların YÖK tarafından belirlenen başvuru tarihleri arasında belirlenen sınav ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Başvuru yapılması ancak başvuru ücretinin yatırılmaması durumunda adayların başvuruları geçersiz olmaktadır. YÖKDİL Sınav tarihilerini öğrenmek için ise “2018 YÖKDİL Ne Zaman Yapılacak?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

YÖKDİL, dört dilde uygulanmaktadır. Bu diller Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce’dir.

Sınav sonuçlarına ise ÖSYM tarafından belirlenen sonuç açıklama tarihi kapsamında sonuçlar açıklandıktan sonra yokdil.yok.gov.tr adreslerinden erişim sağlanmaktadır.

BİZ SİZİ ARAYALIM
Müşteri Hizmetleri
0 (850) 532 74 74
Whatsapp Destek
0 (532) 365 01 08
© 2018 Rh Pozitif Yayıncılık Danışmanlık Ve Eğitim Öğretim Hizmetleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Tüm hakları saklıdır. Burada yayınlanan Remzi Hoca markası ve ilişkili tüm hizmet ve ürünler (dijital uygulamalar, ders kaynakları, online dershanenin işleyiş sistemi, ders anlatımları) tamamen yukarıda tanımlanan şirkete aittir. Ancak sunulan bazı isim, yazı, resim, video ve ses gibi unsurlardan bir rahatsızlık duyuyorsanız lütfen [email protected] .com e-posta adresine bildiriniz.