Yükleniyor...

YÖKDİL Puan Hesaplama

YÖKDİL puan hesaplama aracımız yardımı ile gerçek sınavda yada YÖKDİL deneme sınavlarında yaptığınız doğru ve yanlış sayısını girerek YÖKDİL sınavından alabileceğiniz puanı hesaplayabilirsiniz. Ayrıca, YÖKDİL sınavında hedeflediğiniz puanı da belirterek hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı, ulaşamıyorsanız hedefinize ulaşmak için YÖKDİL’de yapmanız gereken doğru sayısını ve gerekli puanı bulabilirsiniz.

HEDEF PUANINIZ
DOĞRU CEVAP
YANLIŞ CEVAP
YÖKDİL Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), 2019 yılı Sonbahar sınavı itibariyle yine YÖK koordinasyonunda ancak artık Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliğinden ayrılarak ÖSYM tarafından düzenlenecek olan Fen, Sosyal, Sağlık alanlarına ayrılmış bir dil sınavdır. Sınava seçtikleri alandan katılan her bir adaya 80 soru sorulur ve 100 tam puan üzerinden hesaplanır.

YÖKDİL Puan Seviyeleri Nelerdir?

YÖKDİL Sınavı'nda belirli bir puanlama sitemi yoktur. Ancak YÖKDİL'in YDS ile eşdeğer bir sınav olduğunu biliyoruz. Bu noktada puan karşılıklarında YDS'yi eşdeğer almak doğru olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki YÖKDİL dil tazminatı ya da yurtdışı kullanımlarında geçerli değildir. Eğer böyle bir amacınız var ise YDS'ye girmeniz daha doğru olacaktır.

YDS’de alınan belirli puan aralıklarının karşılığı bulunur. A, B, C, D, E olarak seviyelendirilen bu harfler, özel kurumlarda yada kamu kuruluşlarında çalışan veya bu kurumlara başvuracak adaylardan talep edilebilmektedir. Bazı kamu ya da özel kurumların belirli bir harf seviyesinde YDS puanı talebi olabilirken bazı kurumlar için alınan puanın seviyesi önem arz etmemektedir. A en iyi seviye, C orta seviye ve E en düşük seviye olarak değerlendirilir.

YÖKDİL Puanı Harf Karşılıları

YÖKDİL ve YDS sınavları eşdeğer olduğundan YDS puan seviyeleri göz önünde bulundurulabilir. Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

- 90 -100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
- 80 -89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
- 70 -79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
- 60 -69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
- 50 -59 arasındaki puanlar (E) seviyesi olarak kabul edilir.

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!