Yükleniyor...
TIPDİL

TIPDİL

Ankara Üniversitesi TÖMER tarafından yapılan TUS ve DUS adaylarının dil muafiyeti almak için YDS'ye ek bir alternatif olarak girebilecekleri bir yabancı dil sınavıdır.

TIPDİL (Tıpta Uzmanlık İçin Dil Sınavı), Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) ve Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı’na (EUS) gireceklerin ya da tıp veya diş hekimliği alanlarında doktora programlarına başvuracakların yabancı dil zorunluluğundan muaf olmak için girdikleri bir dil sınavıdır. TÖMER (Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) ve ASYM (Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi) iş birliği ile düzenlenen TIPDİL, genel olarak kış ve yaz ayları olmak üzere yılda 2 defa uygulanmaktadır.


Sadece Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen TIPDİL’de adaylara toplamda 80 soru sorulmakta ve bu soruları cevaplandırabilmeleri için de 150 dakikalık (2.5 saat) bir zaman zarfı tanınmaktadır. Kazanılan TIPDİL puanlarının geçerlilik süresi ise 5 yılla sınırlıdır. Ayrıca, TIPDİL ve YDS puanları arasında denklik de bulunmaktadır.


Peki, TIPDİL’e genel anlamda kimler girmektedir? Kazanılan TIPDİL puanları nerelerde kullanılabilmektedir? Bunları aşağıdaki maddelerde şu şekilde özetleyebiliriz;


- TUS, DUS veya EUS sınavlarına girmeye hak kazanmış ya da kazanacak olan adaylar


- Diş hekimliği ve tıp alanı dahilinde doktora programlarına başvuruda bulunacaklar


- Tıp Fakültesi öğrencileri, stajyer doktorlar, asistan doktorlar, uzman doktorlar, pratisyen hekimler, tıp diploması sahibi diğer doktorlar, diş hekimliği fakültesi öğrencileri, diş hekimleri, asistan diş hekimleri, diş hekimliği diploması sahibi diğer kişiler, TUS’a giriş izni verilen sağlık bölümü mezunu öğrencileri ve diploma sahipleri girebilmektedirler.


Öte yandan, sadece İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden girilebilen TIPDİL Sınavı’nda adayların başarılı sayılabilmesi ve yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi için 100 puan üzerinden en az 50 puan almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca, adayların işaretlediği yanlış cevapların doğru cevaplar üzerinde de bir etkisi bulunmamaktadır. Bu yüzden, TIPDİL puanlarının hesaplanmasında sadece adayların işaretlediği doğru cevaplar dikkate alınmaktadır.


Her yabancı dil sınavında olduğu gibi TIPDİL’in de kendine has bir soru tipi düzeni ve sınav formatı vardır. Bu formatı ise aşağıdaki şekilde maddelendirebiliriz:


-Kelime bilgisi ve dil bilgisi soruları (23 adet)


-Cümle tamamlama soruları (11 adet)


-İngilizceden Türkçeye çeviri soruları (7 adet)


-Türkçeden İngilizceye çeviri soruları (7 adet)


-Paragraf soruları (20 adet)


-Paragraf tamamlama soruları (6 adet),


-Anlam bütünlüğünü bozan cümle soruları (6 adet)


TIPDİL sınav içeriği ve soru tipleri üzerine daha detaylı bilgi edinmek isterseniz TIPDİL Hangi Sorular Çıkmaktadır? İçeriğimizi okuyabilirsiniz.


Son olarak, TIPDİL başvuruları ise sınava girilecek dönem kapsamında ilan edilen ilgili başvuru tarihleri arasında ASYM’nin Aday Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hem sınavla ilgili bilmeniz gereken önemli noktaları gözden geçirmek hem de sınav saati, sınav ücreti vb. diğer önemli detaylarla ilgili başvuru ve sınav sürecinizde sıkıntı yaşamamanız adına sınava gireceğiniz ilgili döneme ait sınav kılavuzunu dikkatlice incelemenizi öneririz.

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!