Yükleniyor...
TIPDİL Nedir?

TIPDİL Nedir?

TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından yılda 2 kez düzenlenen TIPDİL (Tıpta Uzmanlık Sınavı), TUS ve DUS’a girmek isteyen adayların yabancı dil zorunluluğundan muaf tutulmak için girdikleri bir sınavıdır. TIPDİL sınavı İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak 3 farklı dilde düzenlenmektedir. Adaylar bir sınav döneminde sadece tek dil seçeneği ile sınava girebilirler.

 

TUS ve DUS sınavlarına yönelik dil sınavı yeterliliğini ispatlamak için TIPDİL haricinde YDS ve YÖKDİL sınavlarına da girilebilir. TIPDİL sınavının diğer dil sınavlarına göre en belirgin farkı, tıbbı literatür içeriğinde hazırlanıyor olmasıdır. TIPDİL sınavını daha detaylı olarak alt başlıklar altında inceleyelim.

 

      TIPDİL Sınavına Kimler Girebilir?

 

TUS veya DUS’a girmeye hak kazanmış veya hak kazanacak durumda olan tüm adaylar TIPDİL sınavına başvuru yapabilirler. Bu doğrultuda sınava;

 

*Tıp Fakültesi öğrencileri

*Stajyer Doktorlar

*Intern Doktorlar

*Pratisyen Hekimler

*Asistan Doktorlar

*Uzman Doktorlar

*Tıp Diploması sahibi diğer Doktorlar

*Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri

*Diş Hekimleri

*Asistan Diş Hekimleri

*Diş Hekimliği diploması sahibi diğer kişiler girebilirler.

 

Önemli!

TUS’un temel bilimler sınavına giren bazı sağlık bölümü mezunları bulunuyor. TUS’a girebilen sağlık bölümü mezunu öğrenciler da TIPDİL’e girebilirler.

 

      TIPDİL Konulara Göre Soru Dağılımı

Toplam 80 sorudan TIPDİL Sınavı için verilen süre 150 dakikadır. Verilen zaman çok uzun görünse de sınav soruları ağırlıklı olarak tıbbı literatür ağırlıklı olması nedeniyle tam yetmektedir. Sınav sorularının konulara göre dağılımı şu şekildedir;

 

*Kelime Bilgisi ve dil bilgisi – 23 soru

*Cümle tamamlama – 11 soru

*İngilizce-Türkçe çeviri – 7 soru

*Türkçe- İngilizce çeviri – 7 soru

*Paragraf sorusu – 20 soru, her birinde 4 adet soru

*Paragraf tamamlama – 6 soru

*Anlam bütünlüğünü bozan cümle – 6 soru

 

TIPDİL sınavında başarı olabilmek için en az 50 ve üzerinde puan alınması gerekiyor. En az 50 puan alınabilmesi için 80 soruluk testin minimum 40 sorusu doğru olarak cevaplanmalıdır. Çoktan seçmeli olan TIPDİL sınavında diğer sınavlardan farklı olarak yanlış doğruyu götürmez. Bu nedenle sınava iyi hazırlanmış olan bir aday çok rahat bir şekilde istenilen dil puanını alabilirler. TIPDİL sınav puanı geçerliliği YDS ve YÖKDİL’de olduğu gibi 5 yıldır.

 

Önemli bir diğer nokta ise sınavdan 50 puan veya 95 puan da alınsa da aynı şeyi ifade etmektedir. TUS veya DUS’a girmek için yeterli dil puanını (50 puan) almak yeterli olacaktır.

 

TIPDİL sınav soruları hakkında daha detaylı bilgi almak için “TIPDİL Hangi Sorular Çıkmaktadır?” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

      TIPDİL Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

TIPDİL sınav başvuruları ASYM (Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi) tarafında alınmaktadır. Sınav başvurusu yapacak olan adaylar öncelikle aday.ankara.edu.tr giriş yaparak daha önce kayıtları bulunmuyorsa gerekli kayıt işlemlerini tamamlayarak sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonra “Sınav Başvurusu” kısmına gelerek “Ankara Üniversitesi TÖMER TIPDİL Sınavı” başlığı seçildikten sonra “Tamam” butonuna tıklanmalıdır. Uzmanlık sınav türüyle birlikte sınava girilecek olan dil de seçildikten sonra ödeme kısmına geçilebilir. Ödeme adımını tamamladıktan sonra sınav başvuru başarıyla tamamlanmış olur. Ayrıca sınav giriş belgeleri de yine bu sistem üzerinden alınmaktadır.

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

dictionary 1 dictionary 2 dictionary 3
wordy 1 wordy 2 wordy 3
reading 1 reading 2 reading 3
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!