Yükleniyor...

ALES’e Nasıl Hazırlanmalıyım?

Ülkemizde veya burslu olarak yurt dışında yüksek lisans veya doktora yapmak ya da yükseköğretim kurumlarındaki Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi kadrolarına başvurularda istenilen ALES puanını karşılamak amacıyla adaylar, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) girmelidirler. Adayların analitik yetenekleri, soru çözme hızları, temel Türkçe ve matematik bilgileri ölçülen sınava hazırlanmak disiplinli ve yoğun bir çalışma gerektirmektedir.

 

Sınav formatı olarak sayısal ve sözel testleriyle iki farklı alandan toplamda 100 soru bulunan ALES’te, bu sorular için adaylara tanınmış 150 dakika sınav süresi bulunmaktadır. Sınava giren adaylar başvurularda talep edilen puan aralığında yine istenilen puan türünde yeterli başarıyı sağlamalıdırlar. ALES sınav sonuç belgesinde adayların çözdükleri sorular hesaplanarak ALES Sayısal, ALES Sözel ve ALES Eşit Ağırlık puan türlerinde farklı puanlar bulunmaktadır. ALES puanına ihtiyacı olan adaylar bu üç farklı puan türüne yönelik yüksek puan almak için sınava hazırlık sürecinde farklı çalışma yöntemi uygulamalıdırlar.

 

ALES Sayısal için Nasıl Hazırlanmalıyım?

 

Başvuracağınız kurum sizden ALES sayısal puan türünden 55,70,80 ve üzeri bir puan istiyorsa ALES puan hesaplama yönteminde testlere uygulanan katsayılar nedeniyle sayısal testine ağırlık vermeniz gerekmektedir. ALES güncel puan hesaplama yönteminde sayısal testi için uygulanan katsayı 0,75 iken sözel için 0,25’dir. Bu nedenle ağırlıklı olarak Matematik konularındaki eksiğinizi tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra soru çözümü ve deneme çözümleriyle sayısal alanda pratiğinizi arttırmalısınız. Matematik soruları Mat-1 diye belirtilen temel matematik konularını içermektedir. Burada daha zorlayıcı olan kısım sayısal mantık sorularıdır. Yeterli çalışma ile başarıya ulaşılabilir. Ancak sadece matematik çalışmak ve sınavda sadece matematik çözmek sizi belirli bir seviyeye çıkarabilir, yüksek puan almanız gerekiyorsa sözel testinden de belirli oranda soru çözmelisiniz.

 

ALES Sözel için Nasıl Hazırlanmalıyım?

 

Alanınızda eğitim veya kadro için sizden talep edilen puan türü ALES sözel puan türü ise bu sizin sınavda ağırlık vermeniz gereken testin sözel testi yani Türkçe soruları olduğu anlamına gelmektedir. Bu puan türü için sayısal alanın tam tersi olarak sözel testinin katsayısı 0,75 sayısal testinin katsayısı 0,25’dir.ALES Sözel alan konuları genel olarak sözcükte anlam, cümlede anlam, paragraf ve sözel mantık sorularını kapsamaktadır. Kısıtlı sınav süresi içinde hızlı okuyabilmek ve okudunuz cümleleri anlamdırarak doğru cevap verebilmeniz için öncelikle okuma alışkanlığınızın olması gerekir. Okuma alışkanlığına sahip olan adaylar ALES sözel puan türünde diğerlerine göre daha avantajlıdırlar. İkinci olarak tabii ki soru tiplerini tanımanız gerekir bunun için de soru çözüm pratiğine ve zamanınızı daha iyi kontrol edebilmek gerekiyorsa standart sapmanın etkili olduğu sorulara daha fazla vakit ayırabilmek için deneme çözmenizi önerebiliriz.

 

ALES Eşit Ağırlık için Nasıl Hazırlanmalıyım?

 

ALES Eşit Ağırlık puan türünden belirli aralıkta talep edilen puanı sağlamak ALES sözel ve ALES sayısal alanlara göre daha zor olacaktır. Bunun nedeni hem sözel hem de sayısal alan testinin ALES Eşit Ağırlık puan türü için hesaplanan katsayısının 0,50 olmasıdır. Bu puan türü için her iki alana da yeterli oranda özen göstererek çalışmanız gerekir. Sayısal testinde bulunan matematik soruları için formül ve soru çözüm yöntemlerine hakim olmalı, sözel testi için hızlı okuma yapabilmelisiniz. Ayrıca ÖSYM’nin 2018 yılı ALES Değerlendirme Raporu’nda ALES sayısal puan türü için sınava giren adayların eşit ağırlık puan türünde de bir eşit ağırlıkçıdan daha başarılı oldukları belirtilmiştir. Bu da eşit ağırlık puan türüne ihtiyacı olan adayların rakiplerinin diğer alanlara göre fazla olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle sınavda karşınıza gelecek 50 matematik ve 50 Türkçe sorusundan az yanlış yaparak sınavı tamamlamalısınız. Hazırlık süreciniz konu eksiklerinizi tamamlama, soru çözümü ve deneme çözümü aşamalarının daha yoğun bir şekilde olmasını gerektirecektir.

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!