Yükleniyor...

ÖSYM Sınav Takvimi

ÖSYM sınavlarından YDS-YÖKDİL eğitimlerine tüm önemli tarihleri ÖSYM Sınav Takvimi ile tek bir yerden takip et.

{{ event.title }}
{{ event.description }}
Sınav Tarihi
Başvuru Tarihleri
Geç Başvuru Günü
Sonuç Tarihi

Tüm ÖSYM Sınavları Tek Bir Takvimde

Başvuru dönemlerinden sınav sonuçlarına ÖSYM sınavlarına dair güncel tarihleri artık çok daha kolay öğrenin.

ÖSYM her yıl YDS, YÖKDİL, ALES, KPSS, TUS, DUS gibi lisansüstü eğitim ve akademik kadrolara başvurulardan kamu kurumlarına yapılacak atamalara ya da tıp/diş hekimliği alanında yapılacak uzmanlıklara kadar önemli rol oynayan birçok sınav düzenlemektedir. Bu sınavlara dair başvuru, geç başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihlerinin yer aldığı sınav takvimini de yeni yıl öncesinde adaylarla paylaşmaktadır. Adaylar da sınavlara olan hazırlık süreçlerini bu takvimde yer alan tarihlere göre planlamaktadırlar.

www.remzihoca.com ekibinin hazırladığı ÖSYM Sınav Takvimi de ÖSYM sınavlarına hazırlanan adaylar için merak ettikleri tüm sınav tarihlerini sade ve anlaşılır tasarımıyla tek bir ekrandan görme fırsatı sunmaktadır. ÖSYM sistemi ile tamamıyla entegre olarak çalışan ÖSYM Sınav Takvimi’ni kullanarak hem güncel sınav tarihlerini pratik şekilde görüntüleyebilir hem de ÖSYM’nin sınav tarihlerinde yapacağı değişikliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Ayrıca, Remzi Hoca’nın güncel YDS-YÖKDİL eğitimlerini ve ücretsiz uygulanan online Türkiye Geneli Deneme Sınavlarını da bu takvimden takip edebilir, derslere ve denemelere vakit kaybetmeden katılarak hedeflediğiniz puanlar için eksiksiz çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

ÖSYM Sınav Takvimi Nedir?

Detayları görüntülemek için tıklayınız.

ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara dair başvuru, geç başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihlerinin tek bir ekran üzerinden pratik şekilde kontrol edilebildiği bir sınav takvimidir.

ÖSYM Sınav Takvimi Nasıl Çalışır?

Detayları görüntülemek için tıklayınız.

ÖSYM’nin kendi sınav takvimiyle entegre bir şekilde çalışmaktadır. ÖSYM tarafından tarihlere yönelik yapılan tüm değişiklikler ÖSYM Sınav Takvimi’ne de anında yansımaktadır.

Takvimde Hangi Sınavlar Yer Alıyor?

Detayları görüntülemek için tıklayınız.

YDS, YÖKDİL, YKS, ALES, KPSS, TUS, DUS, EUS, YDUS, e-YDS, e-YÖKDİL, e-ALES ile birlikte ÖSYM tarafından uygulanan diğer tüm yazılı ve elektronik sınavlara dair tarihler yer almaktadır.

Takvim Ne Sıklıkla Güncelleniyor?

Detayları görüntülemek için tıklayınız.

Takvim güncellenme periyodu tamamıyla ÖSYM’nin kendi sınav takvimini güncelleme aralığına bağlıdır. ÖSYM sınav tarihlerinde değişiklikler yaptığında ÖSYM Sınav Takvimi de otomatik olarak güncellenmektedir.

Sınavlara Dair Merak Ettiklerini Öğren

YDS, YÖKDİL gibi ÖSYM sınavlarından Remzi Hoca eğitimlerine aklına takılan tüm soruların cevabı burada.

YÖS Sınav Tarihleri ve Başvuru Tarihleri Nedir?

Belli başlı üniversitelerin sınavları daha önceki yıllarda ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarla aynı ya da benzer nitelikte olup, sınavlar genel yetenek, matematik, geometri ve Türkçe derslerinden oluşmuştur.

DUS'ta Hangi Sorular Çıkmaktadır?

Toplam 120 sorunun bulunduğu DUS sınavında, 40 Temel Bilimler ve 80 Klinik Bilimleri sorusu bulunmaktadır. Adaylar her 2 testin de sorularını çözmek zorundadır.

TIPDİL Hangi Sorular Çıkmaktadır?

TIPDİL (Tıpta Uzmanlık Sınavı), ASYM (Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi) ve TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) iş birliğiyle yılda 2 kez düzenlenen, TUS ve DUS’a girmek isteyen adayların yabancı dil zorunluluğundan muaf tutulmak için girdikleri yabancı dil sınavıdır.

TIPDİL Nedir?

TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından yılda 2 kez düzenlenen TIPDİL (Tıpta Uzmanlık Sınavı), TUS ve DUS’a girmek isteyen adayların yabancı dil zorunluluğundan muaf tutulmak için girdikleri yabancı dil sınavıdır.

TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) Nedir?

TUS yani Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girdikleri bir branş seçme sınavıdır.

TUS Sınav İçeriği Nasıldır?

TUS, Tıbbi Yabancı Dil Sınavı ve Bilim sınavı olmak üzere iki adımdan oluşmaktadır. İlk basamak olan Yabancı Dil Sınavının amacı Bilim Sınavına girecek adayları seçmektir.

TUS Sınav Tarihleri

TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından yılda iki kez; eylül ve nisan aylarında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde girdikleri bir branş seçme sınavıdır.

ÜDS Kimler Girebilir?

ÜDS 2012 yılında yerini YDS ve YÖKDİL'e bırakmıştır. Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeli YDS ya da YÖKDİL sınavlarınadan dilediklerine girebilir.

ÜDS Nedir?

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin ve doçentlik başvurusu yapmak isteyenlerin girdiği bir yabancı dil sınavıydı. ÜDS 2012 yılında yerini YDS ve YÖKDİL'e bırakmıştır.

YDS’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?

YDS, adayların İngilizce gramer bilgisi, kelime bilgisi, okuma ve anlama gibi becerilerini test etmektedir. YDS’ye hazırlanırken sınavda çıkacak soru tiplerini çalışmak adayın başarısını artıracaktır.

ÜDS Puan Seviyeleri Nedir?

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin ve doçentlik başvurusu yapmak isteyenlerin girdiği bir yabancı dil sınavıydı. Adaylar 100 üzerinden değerlendirilir ve bir puan sınıfına dahil edilirdi.

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) Nedir?

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) 1981 yılından 2010 yılına kadar ÖSYM tarafından merkezi olarak uygulanmış ve 2010 yılından itibaren sınavın ÖSYM tarafından yapılmamasına karar verilmiştir.

DUS Nedir?

DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitim Sınavı), ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yılda bir kere düzenlenen ve Diş Hekimliği Fakültelerinden mezun ya da eğitimlerine devam eden kişilerin uzmanlık eğitimi almak istediklerinde girmeleri zorunlu olan 120 soruluk bir sınavdır.

YKS-3 (YDT) Nedir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda 1 kez düzenlenen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS), ülkemizde bulunan öğrencilerin üniversiteye yerleşmek için girdikleri bir sınavdır.

YKS-3’te Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Üniversitelerin dil bölümlerine yerleşmek isteyen adayların girdiği YKS-3 (YKSDİL), yılda 1 kere ÖSYM tarafından düzenlenen yabancı dil sınavıdır.

YKS-3’te Online Dersler İle Başarılı Olunabilir mi?

Ülkemizde her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen ve yükseköğretim kurumlarına yerleşmek için girilmesi şart olan YKS, 3 oturum halinde yapılmaktadır.

ALES Şartı Aranmayan Bölümler Nelerdir?

Akademik alanda kariyer yapmak için yükseköğretim kurumlarına başvuru yapan adaylardan başvurularına göre belirli aralıklarda ALES puanı istenmektedir. Ancak bazı bölümler veya eğitim programları ALES'ten puanı şartı aranmamaktadır.

ALES’e Nasıl Hazırlanmalıyım?

Akademik odaklı kariyer planı olan kişilerin ALES'e hazırlanması gerekir. Bu yazımızda detaylı olarak puan türlerine yönelik ALES'e nasıl hazırlanmalıyım sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

ALES Sayısal Konu ve Soru Tipleri

ALES'e hazırlanan her bir aday için alanına yönelik sınavda karşılarına gelebilecek konular ve soru tipleri önem arz etmektedir. Yazımızın içeriğinde ALES Sayısal Konu ve Soru Tipleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

ALES Sözel Konu ve Soru Tipleri

ALES'e hazırlanan her bir adayın alanına yönelik sınavda karşılarına gelebilecek konular ve soru tipleri konusunda bilgisi olması gereklidir. Bu yazımızda ALES Sözel Konu ve Soru Tipleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

ALES Eşit Ağırlık Konu ve Soru Tipleri

ALES'e yönelik hazırlık aşamasında bulunan adaylar sınavda karşılarına gelecek konu ve soru tipleri hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. ALES Eşit Ağırlık Konu ve Soru Tipleri hakkındaki detaylı yazımızı inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

ALES Sayısal'da Çıkan Sorular

ALES'e hazırlanan adaylar sınava girmeden önce sınavda çıkan soruları çözerek alıştırma yapmaktadır. Bu yazımızda temel sınav içeriği ve çıkmış soruları inceleyebilirsiniz.

ALES Sözel'de Çıkan Sorular

ALES'e girecek adayların sınava girmeden çıkmış soruları sınav içeriğini görebilmek adına çözmeleri gerekmektedir. Bu yazımızda temel sınav içeriği ve ALES Sözel alanda çıkmış soruları inceleyebilirsiniz.

ALES Eşit Ağırlık'ta Çıkan Sorular

ALES'e hazırlanan adaylar sınavda karşılaşacakları soruların örneklerini sınava girmeden önce çözmelidirler. Bu yazımızda temel sınav içeriği ve ALES Eşit Ağırlık alanında adayların ihtiyacı olabilecek çıkmış soruları inceleyebilirsiniz.

YÖKDİL’de Online Dersler İle Başarılı Olunabilir mi?

Online YÖKDİL dersleriyle sıfırdan başlayarak düzenli çalışmayla başarılı olabilirsiniz. Ayrıca belirli bir puana sahipseniz ve puanınızı yükseltmek istiyorsanız da online YÖKDİL Hazırlık yapabilirsiniz.

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) Nedir?

YÖK tarafından senede iki defa düzenlenen YÖKDİL lisansüstü eğitim başvurusunda bulunacak adaylardan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla girdiği bir yabancı dil sınavıdır.

e-YDS (Elektronik Yabancı Dil Sınavı) Nedir?

e-YDS ilk defa 2014 yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenmeye başlamış ve YDS’nin elektronik türevi olan bir sınav sistemidir.

YDS Nerelerde Geçerlidir?

Yabancı dil yeterliliğini belgelendirmek isteyen adaylar için ÖSYM tarafından düzenlenen YDS’ nin geçerli olduğu yerler değişiklik göstermektedir.

YDS'de Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Eğer ilk kez bu düzeyde bir yabancı dil sınavına hazırlanacaksanız ve İngilizce bilginiz yetersizse sıfırdan başlangıç yapmanız doğru olacaktır.

YDS'ye mi Girmeliyim YÖKDİL'e mi Girmeliyim?

YDS ve YÖKDİL ilk bakışta birbirine benzer sınavlar gibi görünse de sınav içeriği, geçerlilik yerleri, vb. çeşitli konularda farklılıklar göstermektedir.

YDS'de Online Dersler İle Başarılı Olunabilir mi?

Online YDS derslerinde adayların ihtiyaç duyabileceği konu anlatımı, soru tipi analizleri, sınav stratejileri, çeviri ve kelime öğrenimi gibi her alanı kapsayan tam bir YDS hazırlığı verilir.

YÖKDİL Geçerlilik Süresi

YÖKDİL sınavı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) eşdeğer olduğu bilinmektedir. Bu duruma göre YÖKDİL Sınavı’nın geçerlilik süresi yazımızın içeriğinde mevcuttur.

YÖKDİL Nerelerde Geçerlidir?

2017 yılında ilk kez gerçekleştirilen YÖKDİL Sınavının geçerli olduğu yerler YÖK Başkanı tarafından daha önce açıklanmıştı. Bu açıklama kapsamında YÖKDİL Sınavının geçerli olduğu yerleri yazımızdan öğrenebilirisiniz.

YÖKDİL Sınavının Avantajları Nelerdir?

YÖKDİL’de soruların Sağlık, Sosyal, Fen şeklinde alanlara ayrılarak soruluyor olması adayların daha aşina olduğu kelimelerle karşılaşacağı anlamına gelebilir.

YÖKDİL’de Başarı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Her geçen gün başvuran aday sayısının artması ve sınav sistemin daha da oturaklı hale gelmesi adayların YÖKDİL'e hazırlanırken planlı, özverili ve bilinçli bir çalışma sürecine ihtiyaç duyacaklarını gösteriyor.

YÖKDİL’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?

YÖKDİL’de çıkan soru tipleri Sağlık, Sosyal ve Fen alanlarında değişiklik göstermemektedir. Ancak YÖKDİL sınavının Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri şeklinde alanlara ayrılması sadece cümlelerin ve paragrafların içeriklerini etkilemektedir.

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) Nedir?

YDS, ÖSYM tarafından yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personellerinin ve kamu kuruluşlarına yerleşmek isteyen kişilerin yabancı dil bilgisi seviyelerini belirlemek için uygulanmaktadır.
Elektronik Yabancı Dil Sınavı Nedir?
Detayları görüntülemek için tıklayınız.
ÖSYM tarafından ilk kez 20 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen e-YDS (Elektronik Yabancı Dil Sınavı), yine ÖSYM tarafından düzenlenen YDS'nin (Yabancı Dil Sınavı) elektronik ortamda uygulanan türüdür.
2018 sonbahar YÖKDİL'de ne tarz sorular çıkacak?
Detayları görüntülemek için tıklayınız.
2018 Sonbahar YÖKDİL'de çıkacak soru tiplerini öğrenmek için YÖKDİL'de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

e-YDS YDS Farkı Nedir?

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS), ülkemizde Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak her yıl 2 kez düzenlenen yabancı dil sınavıdır. YDS toplam 80 sorudan oluşur ve sınav süresi 180 dakikadır.

e-YDS'ye Kimler Girebilir?

Ülkemizde belirli kurum ve kuruluşlara başvurularda zorunlu olarak istenen yabancı dil puanı için girilebilecek sınavlardan birisi de YDS’nin elektronik ortamda düzenlenen versiyonu e-YDS’dir.

e-YDS'ye Nasıl Başvuru Yaparım?

e-YDS başvuruları ÖSYM sınav takviminde açıklanmış olan sınav başvuru tarihinin ilk günü 14:00’da başlar ve başvuru tarihinin son günü saat 23:59’a kadar devam eder.

YDS'ye Girdim e-YDS'ye Girebilir miyim?

e-YDS (Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı); içerik, puan kullanım alanı, sınav soru sayısı ve sınav süresi bakımından YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ile aynı olan ve ÖSYM tarafında yılda 10-15 defa elektronik ortamda uygulanan bir sınavdır.

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) Nedir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından düzenlenen ve uygulanan yükseköğretim kurumları ya da çeşitli kurum ve kuruluşlara yapılacak başvurularda adayların değerlendirmesinde baz alınan sınav türlerinden biridir.

ALES Nerelerde Geçerlidir?

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES'in hangi kurum veya kuruluşlara başvurularda değerlendirme ölçütü kullanıldığı ve bu kurum ve kuruluşlardan talep edilen ALES puan aralıkları farklılık göstermektedir.

ALES’te Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES yıl içinde ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere senede iki defa düzenlenir. ALES sınav içeriği, sözel ve sayısal olmak üzere iki testten oluşmaktadır.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Nedir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda 1 kez yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS), herhangi bir üniversitenin ön lisans bölümlerinden stajını tamamlayıp mezun olmuş veya mezun olabilecek durumda olan adayların lisans eğitimine geçiş yapabilmeleri için girdikleri çoktan seçmeli bir sınavdır.

DGS Sınav İçeriği Nasıldır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve Dikey Geçiş Sınavı olarak adlandırılan DGS, meslek yüksekokulları veya açıköğretim ön lisans programlarından başarıyla mezun olmuş öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapabilmeleri için girdikleri sınavdır.

DGS Sınav Tarihleri Nedir?

Meslek yüksekokulu ve açıköğretim ön lisans bölümlerinden mezun olabilecek durumda veya mezun olmuş öğrencilerin lisans bölümlerine geçebilmeleri için her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen DGS’ye girmeleri gerekmektedir.

DUS'a Kimler Girebilir?

İlk kez 2012 yılında ÖSYM tarafından düzenlenmeye başlayan ve her yıl Eylül ayında yapılan DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı), Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olan kişilerin istedikleri ana bilim dallarında uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girdikleri bir sınavdır.
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!