Yükleniyor...

YDS'ye Girdim e-YDS'ye Girebilir miyim?

e-YDS (Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı); içerik, puan kullanım alanı, sınav soru sayısı ve sınav süresi bakımından YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ile aynı olan ve ÖSYM tarafında yılda 10-15 defa elektronik ortamda uygulanan bir sınavdır. e-YDS sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde yapılmaktadır.

 

e-YDS İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca ve Bulgarca olmak üzere 10 farklı dilde düzenlenmektedir. Dillere göre yıl içerisinde belirlenen aylarda başvurunuzu yaparak sınava girebilirsiniz.

 

YDS’den farklı olarak e-YDS sonucu sınava girdiğiniz gün açıklanmaktadır. Sınavdan almış olduğunuz puanın geçerlilik süresi ve başvuru yapabileceğiniz kurumlar YDS ile aynıdır.

 

Önemli bir diğer nokta ise e-YDS başvurularında kontenjan olmasıdır. Adaylar, ÖSYM tarafından düzenlenen e-YDS için belirlenen kontenjan doğrultusunda başvuru yapabilirler. Sınav başvurusu ais.osym.gov.tr üzerinden tek gün olacak şekilde yapılıyor ve sınava girmek isteyen birçok aday olduğu için başvuru ve ödeme işleminde hızlı hareket edilmesi önemlidir.

 

Sınava girecek olan adayların birçoğunun aklında olan “YDS’ye girdim e-YDS’ye Girebilir miyim?” sorusuna gelecek olursak,

 

- Aynı yıl içerisinde hem normal YDS hem de e-YDS’ye sayısız kez girebilirsiniz. Sınava girme anlamında ÖSYM’nin belirlemiş olduğu herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

- e–YDS için dikkat etmeniz gerek nokta; Biliyorsunuz sınav farklı dillerde düzenleniyor, gireceğiniz dil için belirlenen sınav tarihlerini biliyor olmalısınız. Örneğin her ay İngilizce dilinde e-YDS yapılmıyor. Sınava İngilizce dilinde girecekseniz o yıl içerisinde İngilizce e-YDS için açıklanmış olan sınav tarihlerini bilmelisiniz. Güncel e-YDS tarihleri için “EYDS Tarihleri” adlı bilgilendirme yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Yine birçok adayın aklını kurcalayan sorulardan birisi ise “YDS’den iyi bir puan aldım fakat e-YDS’ye de girmek istiyorum. E-YDS’den daha düşük puan alırsam YDS puanımın geçerliliği iptal olur mu?

 

- Hayır, puanınız geçerliliğini korur. Başvuru yapacağınız kurumlarda, puanınızın geçerlilik süresi devam ettiği sürece almış olduğunuz en yüksek YDS puanını kullanabilirsiniz.

- e-YDS ve YDS’den alınan puanın geçerlilik süresi başvuru yapacağınız kuruma göre değişmekle birlikte genel olarak 5 yıldır. YDS puanının geçerlilik süreleri için “Yıllara Göre YDS Geçerlilik Süresi” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

İki sınav arasında bulunan farklılıklar hakkında detaylı bilgi edinmek için “e-YDS ve YDS Farkı Nedir?” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

        YDS ve e-YDS Puanı Nerelerde Kullanılabilir?

Daha önceden de belirttiğimiz gibi YDS ve e-YDS puanının geçerliliği ve kullanım alanları aynıdır. Her iki sınava da girmiş veya iki sınavdan birine girmiş ve istenilen puanı almış adaylar;

 

– Doçent, doktora ve sanatta yeterlik başvurularında

– Yüksek lisans programlarına başvurularında

– Lisans programlarının son sınıfında veya 3. Sınıf okuyan öğrencilerin, yüksek lisans ya da doktora başvurularında

– Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. başvurularında

– Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adayların başvurularında

– Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek amacıyla YDS ve e-YDS puanını kullanabilirler.

 

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!