Yükleniyor...
DUS

DUS

DUS aynen Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) olduğu gibi Diş Hekimliği Fakültelerinde uzmanlık eğitimi yapacak öğrencileri seçmek için yapılan bir sınavdır.

DUS Sınavı Nedir sorusuna cevap verebilmek için sınavın kapsamı ve soru dağılımına da değinmek gerekecektir. DUS Sınavı yılda 1 kez, Ankara, İzmir ve İstanbul’da aynı anda yapılır. Sınavda ”Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi” ve ”Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testi” olmak üzere iki test bulunur.

Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi 40 sorudan oluşurken, Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testinde 80 soru bulunmaktadır. DUS için belirlenen kontenjan her yıl Sağlık Bakanlığı ile üniversiteler arasındaki iletişim sonucunda belirlenerek açıklanır. DUS adayları tek oturumda toplam 120 soru cevaplayacaktır. Sınav süresi 2,5 saat (150 dakika) olacaktır.

DUS Sınavı Diş Hekimi olup ağıdaki alanlarda uzmanlık statüsü elde etmek isteyen kişilerin girdiği bir sınavdır.

- Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi,

- Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi,

- Ortodonti, Endodonti,

- Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği),

-Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi.

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

dictionary 1 dictionary 2 dictionary 3
wordy 1 wordy 2 wordy 3
reading 1 reading 2 reading 3
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!