Yükleniyor...
TOEFL

TOEFL

TOEFL, üst düzey ölçme ve değerlendirme yöntemleri aracılığıyla anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin test edildiği bir sınavdır.

Dünyadaki en önemli İngilizce dil seviyesini ölçen iki sınavdan biri olan Test of English as a Foreign Language (TOEFL), İngilizce konuşulan ülkelerde üniversitelere kayıt olmak ya da kurumlara başvurmak isteyen fakat ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce yeterlilik seviyesini ölçen belirli standartları bulunan bir sınavdır.


TOEFL, test tasarlayan ve uygulayan kar amacı gütmeyen bir kurum olan ETS tarafından düzenlenmektedir. Dünya üzerinde Amerika Birleşik Devletler, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada, Fransa ve Almanya’da TOEFL, büyük yüzdelerle kabul görmekte ve tercih edilmektedir. Sınav geçerlilik süresi ise iki yıldır.


TOEFL sınavının iki farklı formatı bulunmaktadır. Bunlardan biri internet bazlı (TOEFL iBT ) diğeri ise klasik sınav (TOEFL revize edilmiş kağıt üzerinde sınav) yöntemidir. Kağıt üzerinde olan TOEFL’da konuşma becerisi ölçülmemektedir. Bu nedenle birçok üniversitenin de İngilizce dil seviyesi ölçeğine uygun olan bilgisayar üzerinden uygulanan TOEFL, dört temel beceriyi (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) ölçtüğü için klasik yönteme göre daha fazla tercih edilir.


TOEFL Revize Edilmiş Kağıt Üzerinde Sınav


TOEFL iBT sınavına erişim sağlayabilmek için yeterli teknik düzeni bulunmayanlara yönelik yeniden gözden geçirilerek düzenlenen bir sınav formatıdır. Sadece internet erişimi olmayan yerlerde uygulanır. Sınav TOEFL iBT formatından daha kolay ya da daha zor değildir. Aksine TOEFL iBT ile uyumlu olacak şekilde düzenlenmiştir. Ana dili İngilizce olmayan kişilerin kağıt üzerinde sınava girdiğinde iletişim becerilerinin birleşimi test eden bir içeriğe sahiptir. Bu en basit haliyle adayın sınavda dinledikten sonra okuması gereken bir metin ve bu metne yönelik soruları yazarak cevaplama yapması gereken bir süreci bulunacaktır.


TOEFL iBT


TOEFL’ın internet üzerinden uygulanan sınavıdır. Sınava test merkezlerinde veya yeni güncelleme ile evinizden (TOEFL iBT Home Edition) erişim sağlayabilirsiniz. TOEFL iBT’de 4 bölüm bulunur. Bunlar sırasıyla Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma bölümleridir. Bu bölümlerle İngilizce iletişim yetinizi ölçen görevlerin birleşiminden test olursunuz. Sınavda karşınıza gelebilecek soru tipleri ile alakalı detaylı bilgi için TOEFL'da Hangi Soru Tipleri Soruluyor? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.


TOEFL iBT süreci örnek olarak şu şekilde özetlenebilir:


Okuma ve dinleme bölümlerinin ardından size sorulan bir soruya yanıtınızı konuşma veya yazarak verebilir ya da dinleme yaptıktan sonra yanıtınızı konuşarak verebilirsiniz. Sınav süreci yaklaşık 3 saattir. Sınava herhangi bir test merkezinde girecekseniz sınav başlamadan en az 15 dakika önce orada olmanız önerilmektedir. Karşınıza gelecek her bir bölümde sorulan soru sayısı ve harcanan süre ile bölümleri tamamlamanız için gerekli yönergeler şu şekildedir:


TOEFL iBT Reading (Okuma): Bu bölümde akademik dil içeren okuma parçalarını ne kadar iyi okuyup anlayabileceğinizi değerlendirmektedir. Ortalama 54-72 dakika arasında sürmekte olup adayların karşısına 30 ila 40 civarı soru gelmektedir. TOEFL iBT Okuma (Reading) bölümünde adaylar okuma parçalarını okuyarak soruları cevaplamalıdırlar.


TOEFL iBT Listening (Dinleme): TOEFL iBT Dinleme bölümü sınava katılan adayların İngilizce diyalogları ve dersleri anlama becerinizi ölçmektedir. Bu bölüm için tanınan süre 41-57 dakika arasındadır. Adaylar dinledikleri konular ile ilgili soruları yanıtlamalıdır. Bu bölümden sonra 10 dakika molanız bulunmaktadır.


TOEFL iBT Speaking (Konuşma): TOEFL iBT Konuşma bölümünde Okuma ve Dinleme bölümlerinden sonra karşınıza gelecektir. Dört görev üzerinden 17 dakika içinde her bir soru için tanınan süre zarfında ilk olarak aşina olduğunuz bir konu hakkında konuşmanız gerekmektedir. Diğer 3 soru da daha önceki bölümlerde okuduğunuz ve dinlediğiniz bölümler hakkında tartışmanız gerekecektir. İkinci sorudan itibaren İngilizce konuşma becerinizin okuma ve dinleme ile bütünleşmesi noktasında değerlendirme yapılacaktır.


TOEFL iBT Writing (Yazma): TOEFL iBT Yazma bölümü için tanınan toplam süre 50 dakikadır ve bu süre içinde adaylardan 2 görev istenmektedir. Bunlardan biri entegre yazma diğeri de bağımsız yazma bölümüdür. Bu aşamada adayların akademik İngilizce yazma yeteneği ölçülmektedir ve akademik dille İngilizce yazma becerinizle birlikte fikirlerinizi nasıl ilettiğiniz ve iletim sürecinizin iyi organize olup olmadığı noktasında değerlendirme yapılacaktır.


TOEFL iBT Puanlama Sistemi


TOEFL puanlama sisteminde sınava katılan adayların puanları hesaplanırken İngilizce dili becerilerinin ölçüldüğü 4 beceriye ait testlerde (Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma) ayrı puanlama yapılmaktadır. Bunun haricinde genel bir puan da verilmektedir.


Her bir bölüm için adaylar 0-30 puan aralığında değerlendirilirken, bölümler için ayrı ayrı verilen puanlar toplanarak 0-120 puan aralığında genel bir puan elde edilir. Ayrıca her bir beceri testi için 4 veya 5 adet yeterlilik düzeyi bulunmaktadır. Yeterlilik düzeylerinin karşılık geldiği puan aralığı o bölümde ne seviyede olduğunu göstermektedir.


TOEFL iBT puanlama sistemine göre ölçülen beceriler ve seviyeleri aşağıda iletilmiştir.


Reading (Okuma):


-İleri (24-30)


-Orta-Üst (18-23)


-Orta-Alt (4-17)


-Orta-Alttan Aşağı (0-3)


Listening (Dinleme):


-İleri (22-30)


-Orta-Üst (17-21)


-Orta-Alt (9-16)


-Orta-Alttan Aşağı (0-8)


Speaking (Konuşma):


-İleri  (25-30)


-Orta-Üst (20-24)


-Orta-Alt (16-19)


-Temel Düzey (10-15)


-Temel Düzeyin Altı (0-9)


Writing (Yazma):


-İleri  (24-30)


-Orta-Üst (17-23)


-Orta-Alt (13-16)


-Temel Düzey (7-12)


-Temel Düzeyin Altı (0-6)

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!