Yükleniyor...

TOEFL Nedir?

ETS (Educational Testing Service) tarafından Amerika ve Kanada başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde geçerliliği olan TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavı, üst düzey ölçme ve değerlendirme yöntemleri aracılığıyla anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin test edildiği bir sınavdır. TOEFL IBT (Internet-Based Test) ve TOEFL PBT (Paper-Based Test) olmak üzere iki şekilde uygulanır. Yani internet üzerinden uygulanan ve kağıt üzerinde uygulanan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

TOEFL’a genel anlamda aşağıda yer alan kişiler girmektedir;

Bir yüksek öğrenim kurumunda eğitim almak isteyen öğrenciler İngilizce dili öğrenim programına kabul edilenler ve edilmeyenler

Burs ve sertifika adayları İlerlemelerini izlemek isteyen İngilizce dili öğrencileri

Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işçiler 130 ülkede bulunan 10,000'den fazla üniversite, kolej ve kurum TOEFL puanlarını kabul etmektedir.

Diğer yandan, oturma ve çalışma vizesi kapsamında göçmenlik büroları, profesyonel sertifika olarak tıp ve lisans kurumlarında da kabul görmektedir.

Sınav bölümleri ise genel hatları ile şu şekildedir;

Okuma: 60-80 dakika sürmektedir. Soru sayısı 36-56 arasında değişmektedir. Akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verilmesi istenir. Dinleme: 60-90 dakika sürer. Aday 34-51 sorudan sorumludur. Konuşmalar, sınıf tartışmaları ve sohbetler dinlenir, ardından sorular cevaplanır. Okuma ve dinleme bölümü bittikten sonra 10 dakika ara verilir ve ardından konuşma ve yazma bölümüne geçilir. Konuşma: 20 dakikadır. Bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma test edilir. Yazma: 50 dakikalık bir süre zarfı vardır. Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme ölçülmektedir.

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!