Yükleniyor...

IELTS’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?

IELTS, İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmak üzere dört dil becerisinin değerlendirildiği bir sınavdır. Toplam sınav süresi 3 saat olmakla birlikte sınavın dinleme, okuma ve yazma testleri aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir. Konuşma testi diğer üç sınavla aynı gün olabileceği gibi ana sınavdan yedi gün önce ya da sonra da olabilir. 

IELTS, dinleme, okuma, yazma ve konuşma testi olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Her bölüm için sorulan genel soru tipleri aşağıda yer almaktadır.

IELTS Dinleme

Bu bölümde, çeşitli monologların ve karşılıklı konuşmaların olduğu ses kayıtlarını dinleyecek ve yanıtlayacaksınız. Kayıtlarda yer alan konuşmacılar ana dili İngilizce olan kişilerdir. Bu yüzden, çeşitli sesler ve farklı aksanlar yer alabilmektedir. Dinleme parçaları yalnızca bir defa dinlenebilmektedir.

IELTS Okuma

Adayın çeşitli okuma becerilerinin test edildiği bir bölümdür. Okuma becerileri dahilinde genel anlam, ana fikirler, yazarın düşünceleri, tavrı, amacı, metne dair ayrıntılar, vb. bu becerinin gerektirdiği birçok faktör dahildir.

IELTS Yazma

Akademik ve genel sınavda konular değişiklik gösterebilmektedir. Ancak, iki sınavda da makale, mektup vb. ham yazma becerisinin test edildiği metinler yazılması istenecektir.

IELTS Konuşma

Bu bölümde ortalama 11-14 dakikalık bir süre zarfında adayın sözlü İngilizcesi değerlendirilir. Aday ile test sorumluları arasında genel konuşmalardan adayın daha soyut görüşler belirtmesi gereken konulara kadar çeşitli diyaloglar gerçekleştirilmektedir. Bu sayede, adayın geniş bir yelpazede İngilizce konuşma seviyesi test edilmektedir.

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!