Yükleniyor...

ALES Sözel Konu ve Soru Tipleri

Bu yazımızda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) girecek sözel alan mezunlarına yardımcı olacak ALES Sözel Konuları ve Soru Tipleri Nelerdir? sorusunun cevabını ve ALES ile alakalı bilmeniz gereken temel konuları aktardık.

 

ALES Sözel Konu ve Soru Tipleri

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), hedefi akademik kariyer olan adaylar için önemli bir sınavdır. Bu sınava yurt içinde yüksek lisans ve doktora başvurusu yapabilmek için, yükseköğretim kurumlarında Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi olmak için ve bazı kurum ve kuruluşların sağladıkları burslar ile yurt dışında lisansüstü eğitim almak amacıyla yapılan başvurular için girilmelidir.

 

ALES sayısal ve sözel testlerinden oluşmaktadır. Sayısal testinde 50 adet matematik sorusu, sözel testinde ise 50 adet Türkçe sorusu bulunmaktadır. ALES sınav içeriğinde toplamda 100 soru vardır. 150 dakika sınav süresi bulunmaktadır. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götüren bir hesaplama yöntemi bulunmaktadır. ALES puan hesaplamada sayısal ve sözel testler için her bir puan türüne (sayısal, sözel ve eşit ağırlık) uygun farklı katsayılar bulunmaktadır. Bu katsayılar ve ALES puan hesaplama formülü aşağıda iletilmiştir.

 

Katsayı Tablosu

 

ALES   SAYISAL SÖZEL
 Sayısal  0,75 0,25
Sözel 0,25 0,75
Eşit Ağırlık 0,50 0,50

 

ALES Puanı Hesaplama Formülü

ALES sonuçları açıklandıktan sonra ALES puanını 5 yıl boyunca başvurularda kullanabilirsiniz. Sınav, başvurularda değerlendirilirken en az %50 oranında bir paya sahip olduğu için adayların girecekleri alandan yüksek puan almaları başvurularda avantajlı olmalarına neden olmaktadır. Başvurularda talep edilen alana yönelik nasıl çalışmanız gerektiğini anlattığımız ALES’e Nasıl Hazırlanmalıyım? yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

ALES Sözel Konu Dağılımı

 

ALES başvurularında sizden talep edilen puan türü ALES sözel puan türü ise çalışmalarınızı daha yüksek katsayıya sahip olduğu için ALES sözel testi yani Türkçe sorularına yönelik yapmanızı öneririz. Sınava hazırlık aşaması öncesinde sınavda karşınıza gelebilecek konular ve soru tipleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

ALES sözel testinde karşınıza gelebilecek soru tipleri ve açıklamaları şu şekildedir;

• Sözcükte Anlam

• Cümlede Anlam

• Anlatım Bozuklukları

• Anlatım Biçimleri

• Paragraf

• Sözel Mantık

 

Sözcükte Anlam

Bu soru tipinde sözcüğün tek başına anlam özelliği, farklı sözcükler arası anlam özellikleri ve en az iki sözcükten oluşan ve oluştukları sözcüklerden farklı bir anlama sahip ifadelerinin (söz öbekleri) cümleye kattığı anlamlar sorulmaktadır.

 

Cümlede Anlam

Cümlede Anlam soru tipi, sınava giren adayların karşısına cümlede anlam bağlamları, anlamlarına ve anlatımına göre cümleler, cümlenin yorumlanması ve cümle tamamlama soruları olarak gelmektedir.

 

Anlatım Biçimleri

Anlatım Biçimleri soru tipi, anlatımı gerçekleştirilirken iletmek istenilen mesaja veya yazı türüne göre başvurulan yöntemleri yani anlatım özelliklerini (Betimleme, Öyküleme, Açıklama, Tartışma, Karşılaştırma, Örneklendirme gibi) kapsayan sorular ile düşünceyi geliştirme yollarını, iki farklı metini birbirinden ayıran özellikleri içeren sorularında gelebileceği bir soru tipidir.

 

Paragraf

ALES sözel testinde en çok sorulan soru tipi olan Paragraf Soru tipinde, karşınıza gelen paragrafta ana fikir, yardımcı fikir, paragrafın konusu, paragrafın başlığının ne olabileceği, paragraf tamamlama, sırası düzensiz olarak verilmiş cümlelerden anlamlı paragraf oluşturma, paragraf içindeki düşüncenin gidişatını bozan cümle ile alakalı sorular sorulmaktadır.

 

Anlatım Bozuklukları

ALES Sözel alanı Anlatım Bozukları soru tipi genel olarak bir paragrafta ya da cümle içinde anlamsız sözcüklerin kullanılması ya da anlam olarak yanlış sözcüklerin kullanılmasını bulmanızı istenen soruları içerir. Ayrıca bir deyimin yanlış yerde kullanılması, cümle içindeki sözcüklerin yerinin yanlış olması, anlamca çelişen kelimelerin kullanılması gibi başlıkları da içeren sorular gelmektedir.

 

Mantıksal Akıl Yürütme (Sözel Mantık Soruları)

ALES Sözel Mantık Soruları, sözel alanda Türkçe sorularının içerisinde sayı olarak daha fazla bulunan bir soru tipidir. Aynı zamanda genellikle standart sapmada etkilidir.

Sözel Mantık soruları Şifreleme, Şifre Çözümleme ve Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme soru tiplerinden oluşur. Bu soru tipleri de Sıralama Kurguları, Eşleştirme Kurguları, Çıkarım Kurguları, Şifreleme Kurguları, Yer - Yön - Konum Bildiren Sorular, Tablo Yorumlama Kurguları, Karma Kurgular soru içerikleri şeklinde sorulmaktadır. Sözel mantık soruları genelde gündelik yaşamdaki kavramlar kullanılarak hazırlanır. Bunlar özneler, nesneler, mekanlar, zaman, yön şeklinde olabilir.

 

ALES Sözel Alanda Hangi Soru Tipinden Kaç Tane Çıkar?

 

Yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans veya doktora programlarına dahil olarak akademik kariyer hedeflerini gerçekleştirmek ve bu hedefte ilerlemek isten lisans programından mezun veya mezuniyet aşamasında bulunan adaylar başvurularda kullanmak üzere ALES puanı içeren ALES sonuç belgesine sahip olmalıdırlar. ALES Sözel puanı ile başvuru yapacak adaylar sınavda, 50 Türkçe sorusunu içeren sözel testini daha fazla katsayıya sahip olduğu için ağırlıklı olarak çözmelidirler. Yüksek puan almak için sayısal testinden de çözebildikleri kadar soruyu çözmelidirler. ALES Sözel alanda sorulan soruların karşınıza gelme olasılıkları aşağıda iletildiği gibidir. Her bir ALES sözel soru tipi için verilen değerler dönemsel olarak değişmektedir.

 

Konu  Sorular
Sözcükte Anlam  1-2
Cümlenin Anlam ve Yorumu  3-4
Paragraf (Konu Ana Düşünce)  35-40
Sözel Mantık  8-10
Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!