Yükleniyor...

e-YDS'ye Nasıl Başvuru Yaparım?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen e-YDS her ay farklı dillerde (İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca ve Bulgarca) ve sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan elektronik sınav merkezlerinde gerçekleştirilmektedir.

 

e-YDS başvuruları ÖSYM sınav takviminde açıklanmış olan sınav başvuru tarihinin ilk günü 14:00’da başlar ve başvuru tarihinin son günü saat 23:59’a kadar devam eder. Sınav başvuruları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi gerçekleştirilmektedir. Diğer sınavlardan farklı olarak e-YDS başvurularında belirli bir kontenjan bulunuyor. Bu nedenle başvurularda oldukça hızlı olmak elzemdir. Başvuruyu tamamlandıktan sonra ödeme işlemi ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan “e-İşlemler” bölümünün “Ödemeler” alanından yapılabilir. Bankadan sınav ücreti ödemesi kabul edilmez. Sadece kredi kartı/banka kartı ile sınav ücreti ödeyen adayların e-YDS için başvuruları kabul edilir.

 

NOT!

Normal başvurulardan farklı olarak e-YDS’de sınav süresi içerisinde gözetmenlerin adaylarla konuşması ya da iletişim kurması yasak olduğu için sınava ilişkin açıklama yapılmaz. Bu sebeple sınav ücretini ödemeden önce adayların internet üzerinden yapılacak olan örnek e-YDS’ye katılmaları gerekir.

 

Önemli Uyarı!

COVİD-19 virüsünün dünya geneline yayılması sonucunda Küresel Pandemi ilan edilmesinin ardından ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara başvurularda adayların HES kodu edinme zorunluluğu getirilmiştir. Bu doğrultuda 0’la başlayan Y.U. numaralı adaylar hariç diğer tüm adayların, sınav ücreti ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gereklidir. Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını AİS’de “Profilim” alanında bulunan “HES Kodu Bilgilerim” sayfasından yapabilirler. Sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik süresi, başvuru yapılan sınav tarihinden daha ileri bir tarihli olması gereklidir.

 

Güncel e-YDS başvuru ve sınav tarihleri için “EYDS Tarihleri” adlı bilgilendirme yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Ayrıca e-YDS için verimli ve etkili bir çalışama sağlamak istiyorsanız “YDS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!