Yükleniyor...

TOEFL'da Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

ETS (Educational Testing Service) tarafından Amerika ve Kanada başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde geçerliliği olan TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavı, üst düzey ölçme ve değerlendirme yöntemleri aracılığıyla anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin test edildiği bir sınavdır.

Birçok sınavda odluğu gibi TOEFL’da da hedeflediğiniz puana ulaşmak mümkün. Sadece çalışma düzeninizi belirli bir disiplin üzerine oturtarak ve motivasyonunuzu yüksek tutarak uygulamanız gerekmektedir. Bunun için aşağıda yer alan yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Seviye Tespiti

TOEFL hazırlık sürecine başlamadan önce bireysel seviyenizi belirlemek atılacak en önemli adımlardan biridir. Çünkü, belirleyeceğiniz çalışma metodu ve kullanacağınız materyaller seviyenizle ne kadar bütünlük oluşturursa o derece etkili şekilde TOEFL’a hazırlanabilirsiniz.

Diğer yandan, TOEFL sınav tarihi de çalışma sürecini doğru belirlemede önemli bir faktördür. Sınava az bir süre kaldıysa daha yoğun bir çalışma planı ile hazırlanmalı eğer önünüzde uzun bir zaman zarfı var ise daha kalıcı ve tekrara yönelik, kendinizi sıkmayacak bir program hazırlanmalısınız.

Genel Pratik

Sınav hazırlık kapsamında öğrendiğiniz tüm kelimeleri ve gramer yapılarını not ederek ve bu notları belirli zaman aralıkları ile tekrar ederek sınava yönelik genel bir pratik oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde, geçmiş sınav sorularını çözmek ve buna yönelik kaynaklardan yararlanmak sınav heyecanınızın azalmasına ve sorulara aşinalık kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, TOEFL okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini test etmektedir. Sınavda başarılı olabilmek için bu dört alana yönelik çalışmalarımıza eksiksiz bir şekilde odaklanmalıyız.

İngilizce İle Çevrelenin

TOEFL hazırlık sürecinde İngilizce’ye günlük yaşamınız içerisinde bolca yer vermek sınavda başarılı olmanıza katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda, İngilizce içerikli yayınlar izlemeli (dizi, film, haber vb.), çeşitli İngilizce metinler okuyabileceğiniz kaynaklar edinmeniz faydalı olacaktır. İnternette haber okurken dahi İngilizce içerik oluşturan haber sitelerinde gezinmeniz dile aşinalığınızı arttırarak sınava yüksek motivasyon ile girmenizi sağlar.

Yukarı bahsettiğimiz alıştırmalar çeşitlenebilir. Özetle günlük yaşamınızda İngilizce’ye bu denli yer vermek aynı zamanda sizi TOEFL’a hazırlayacaktır.

Motive Olun

Yukarıda bahsettiğimiz adımlar çeşitlenebilir. Üzerine birçok detay eklenebilir. Burada önemli olan kendiniz için doğru çalışma planını belirlemenizdir. Çalışma planını belirledikten sonrası ise hedefinize doğru motive bir şekilde yol almalısınız. Olumsuz düşüncelerden sıyrılarak TOEFL’u geçtiğinizde elde edeceğiniz fırsatlar sizi bu yolda motive edecek en temel unsurlardır.

Diğer yandan, İngilizceyi bir zorunluluktan ziyade yaşamınız boyunca size katkısı olacak ikinci bir dil olarak görmekte hem TOEFL sınavı için hem de hayat boyu size katkı sağlayacak en temek düşünce tarzlarından biridir.

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!