Yükleniyor...
YÖKDİL Sınavında Çıkan Soru Tipleri Nelerdir?

Yökdil Sınavında Çıkan Soru Tipleri Nelerdir?

YÖKDİL sınavı, adayların Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri gibi kendi uzmanlık alanlarına yönelik soruların bulunduğu bir yabancı dil sınavıdır. YÖKDİL Sınavı Yükseköğretim Kurulu bünyesinde Anadolu Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi ortak çalışması ile düzenlenmektedir. YÖKDİL’de çıkan soru tipleri Sağlık, Sosyal ve Fen alanlarında değişiklik göstermemektedir. Ancak YÖKDİL sınavının Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri şeklinde alanlara ayrılması sadece cümlelerin ve paragrafların içeriklerini etkilemektedir. YÖKDİL sınavında YDS’den farklı olarak diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümle soru tipleri yer almamaktadır. Bunun yerine diğer soru tiplerinin soru sayısında artışa gidilerek aradaki açık giderilmiştir.

1: YÖKDİL İlk 20 soru


YÖKDİL’de ilk 20 soru kelime ve gramer bilgisinin ölçüldüğü bölümdür. Bunların 6 tanesi kelime bilgisini; 14 tanesi gramer bilgisini ölçmektedir. Kelime sorularının 1 tanesi phrasal verb diğerleri normal kelime sorularıdır. Gramer bölümünde hangi konudan kaç adet soru sordukları her dönem değişebilmektedir. Ancak ağırlıklı olarak bağlaç bilgisinin sorulduğunu görüyoruz.

6 kelime sorusu:

 • 1 phrasal verb
 • 5 normal kelime sorusu

14 gramer sorusu:

 • Preposition Bilgisi
 • Bağlaç bilgisi
 • Tense bilgisi
 • Gerund & infinitive bilgisi
 • Relative Clause & Noun Clause bilgisi

2: YÖKDİL Cloze Test (2x5) 10 Soru


Cloze test’te tıpkı ilk 20 soru gibi kelime ve gramer bilgisi ölçülmektedir. Ancak YÖKDİL Cloze Test soru tipinde soru kökleri cümle şeklinde değil; paragraf şeklindedir. YÖKDİL’e katılan adaylara her paragraftan 5 adet soru sorulur. Cloze test bölümünde kaç tane gramer kaç tane kelime sorulacağı belli değildir. Paragrafın içeriğine göre sorular değişebilmektedir.


3: Cümle Tamamlama Soruları (11 soru)


YÖKDİL’de karşılaştığımız cümle tamamlama soruları hem okuduğunu anlama hem de gramer bilgisinin değerlendirildiği soru tipidir. Bu soru tipini yapabiliyor olmak sınavı geneli açısından büyük avantajdır.


4: YÖKDİL Çeviri Soruları (12 soru)


YDS ya da YÖKDİL fark etmeksizin sınava katılan adayların çoğu için en kolay çözülen soru tipidir. YDS’de adaylara 6 adet çeviri sorusu sorulmaktadır fakat YÖKDİL’de 12 adet çeviri sorusu sorulmaktadır. YÖKDİL’de 12 adet soruluyor olması adayların iyi bir sınav geçirebilmesi adına büyük bir avantajdır. Bu soruların yarısı Türkçeden İngilizceye; diğer yarısı İngilizceden Türkçeyedir.


5: Paragraf Tamamlama Soruları (6 soru)


YÖKDİL paragraf tamamlama soru tipinde paragraf bilgisi ölçülmektedir. Genellikle 4-5 cümlelik bir paragrafın herhangi bir cümlesi çıkartılır ve boşluğa anlam ve yapısal olarak seçeneklerdeki hangi cümlenin geleceği sorulur.


6: İlgisiz Cümle Soruları (6 soru)


İlgisiz cümle soru tipinde tıpkı paragraf tamamlama sorusunda olduğu gibi paragraf bilgisi ölçülmektedir. Paragraf tamamlamadan farklı olarak paragrafın içerisine ilgisiz bir cümle eklenmiştir ve sizden bu cümleyi tespit etmeniz istenir. Genel anlamda okuduğunu anlayabilen adaylar paragraf tamamlama ve ilgisiz cümle sorularını rahatlıkla çözebilmektedir.


7: YÖKDİL Paragraf Soruları (5 x 3 = 15 soru)


YDS ya da YÖKDİL sınavlarına giren adaylar tarafından genellikle en az netin yapıldığı bölümdür. YDS’de paragraf soru tipinden 20 soru gelirken YÖKDİL’de bu sayı 15’e düşürülmüştür. YÖKDİL’de daha az paragraf sorunun olması bir avantajdır diyebiliriz. Toplamda 5 adet paragraf yer almakta ve her paragrafta okuduğunu anlamaya dayalı 3’er adet soru bulunmaktadır.


YÖKDİL sınavının avantajları nelerdir?


 • - YÖKDİL’de soruların Sağlık, Sosyal, Fen şeklinde alanlara ayrılarak soruluyor olması adayların daha aşina olduğu kelimelerle karşılaşacağı anlamına gelebilir. Ancak sınavdaki soruları çözmek için İngilizce dışında herhangi bir alan bilgisine ihtiyaç yoktur. YÖKDİL sınavının Sosyal Bilimler, Fen Bilimler ve Sağlık Bilimleri şeklinde ayrılmış olması sadece cümle ve paragraf içeriklerini etkiler.
 • - YDS’de (4 x 5) 20 tane Paragraf sorusu soluyorken YÖKDİL’de (4 x 5) 15 tane soruluyor olması sınava katılan adaylar için ufak da olsa bir avantaj olarak görülebilmektedir.
 • - YDS’de sorulan diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümle soru tiplerinin YÖKDİL’de sorulmaması bir avantajdır çünkü sınava hazırlanırken daha az soru tipine çalışılıyor bu da diğer soru tiplerine daha fazla vakit ayırabilmeniz anlamına gelmektedir.
 • - YDS’de 6 tane çeviri sorusu sorulmaktadır. YÖKDİL’de ise çeviri soru tipi sayısı 12’ye çıkarılmıştır. YÖKDİL’de çeviri sorularının sayısının artması adaylar için büyük bir avantajdır, çünkü çoğu aday için sınavda en kolay çözülen soru tipi çeviri sorularıdır.


YÖKDİL her ne kadar kolay bir sınavmış gibi düşünülse de İngilizce bilgisi yeterli olmayan adaylar istedikleri puana ulaşamayacaklardır. Bu yüzden YDS’de veya YÖKDİL’de başarılı olabilmek için düzenli bir şekilde sınava yönelik çalışmak gerekmektedir. Remzi Hoca’nın YÖKDİL sınavına girecek adaylar için hazırladığı ve ücretsiz sunduğu YÖKDİL soru tipi kaynaklarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


YÖKDİL Sağlık Bilimleri Soru Tipi Kaynakları

YÖKDİL Sosyal Bilimler Soru Tipi Kaynakları

YÖKDİL Fen Bilimleri Soru Tipi Kaynakları


Ayrıca bunun yanında Remzi Hoca’nın YÖKDİL sınavı için her bir alana özgü hazırlanmış kelime listeleri de mevcuttur. YÖKDİL kelime listelerini ise aşağıdaki linklerden ücretsiz indirebilirsiniz.


YÖKDİL Sağlık Bilimleri Kelime Listeleri

YÖKDİL Sosyal Bilimler Kelime Listeleri

YÖKDİL Fen Bilimleri Kelime Listeleri


Son olarak YÖKDİL sınavına kendinizi deneyerek hazırlanmak için Remzi Hoca’nın hazırlamış olduğu YÖKDİL deneme sınavlarına vermiş olduğumuz linklerden ücretsiz ulaşabilirsiniz.


YÖKDİL Sağlık Bilimleri Deneme Sınavları

YÖKDİL Sosyal Bilimler Deneme Sınavları

YÖKDİL Fen Bilimleri Deneme Sınavları

Eksiksiz Online YDS+YÖKDİL Hazırlık

YDS+YÖKDİL Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS+YÖKDİL Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
12/06/2018 0 331440
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!