Yükleniyor...

ÜDS Nedir?

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 24. maddesi gereğince hazırlanarak 31 Ocak 2009 tarih ve 27127 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Doçentlik Sınav Yönetmeliği" uyarınca doçent adaylarının girdiği merkezi bir sınavdı. Bu sınava doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar da girdiler. Ayrıca, ÜDS sonuçları, yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabildiğinden, lisans programı mezunları ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de girdiği bu sınav Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yürütülen bir sınavdı. ÜDS 2012 yılında yerini YDS’ye bırakmıştır.

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeli YDS’ye girmelidir. YDS hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

-       YDS Nedir?

-       YDS' de Başarılı Olabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

-       YDS’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?

-       YDS Nerelerde Geçerlidir?

-       YDS’ de Online Dersler İle Başarılı Olunabilir mi?

 

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!