Yükleniyor...

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) Nedir?

YÖK (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı) koordinatörlüğünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile senede iki defa düzenlenen YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı dil Sınavı), lisansüstü eğitim başvurusunda bulunacak adaylardan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 temel alandan birini seçerek girdiği bir yabancı dil sınavıdır.

Adaylara YÖKDİL’de verilen toplam süre 180 dakikadır (3 saat). Bu süre zarfında adaylara girdikleri alan ile ilgili toplamda 80 soru sorulmaktadır. YÖKDİL’de çıkan soru tipleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için “YÖKDİL’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?” içerikli yazımızı okuyabilirsiniz.

YÖKDİL’e başvuracak adayların YÖK tarafından belirlenen başvuru tarihleri arasında belirlenen sınav ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Başvuru yapılması ancak başvuru ücretinin yatırılmaması durumunda adayların başvuruları geçersiz olmaktadır. YÖKDİL Sınav tarihilerini öğrenmek için ise “2018 YÖKDİL Ne Zaman Yapılacak?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

YÖKDİL, dört dilde uygulanmaktadır. Bu diller Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce’dir.

Sınav sonuçlarına ise ÖSYM tarafından belirlenen sonuç açıklama tarihi kapsamında sonuçlar açıklandıktan sonra yokdil.yok.gov.tr adreslerinden erişim sağlanmaktadır.

Benzer Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!