Yükleniyor...
YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)

YÖKDİL, lisansüstü başvurusunda bulunacak adaylardan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla Fen, Sağlık ve Sosyal alanlarından oluşan yabancı dil sınavıdır.

Lisansüstü programlardan ve akademik kadrolardan kamu kurumlarına yapılacak başvurulara kadar adayların yabancı dil yeterliliklerini ölçmek ve belgelendirmek adına girdikleri YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 temel alandan birinin seçilerek girildiği, ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır.


İlk yapıldığı zamanlarda yılda 3 defa düzenlenen YÖKDİL, istisnai bir durum olmadığı sürece her yıl İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak yılda 2 defa düzenlenmeye devam etmektedir. YÖKDİL’de adaylara başvuruda bulundukları alandan (Fen, Sağlık, Sosyal) toplamda 80 soru sorulmakta ve bu soruları çözmeleri için de onlara 180 dakikalık (3 saat) bir zaman tanınmaktadır. Sınavın uygulandığı tarihten yaklaşık birkaç haftalık süre sonrasında da sınav sonuçları açıklanmakta ve adaylar kazandıkları YÖKDİL puanlarını ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden ya da ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden kimlik bilgileri ve şifrelerini girerek görüntüleyebilmektedirler. Almış oldukları YÖKDİL puanlarını ise sınav sonuç açıklanma tarihinden itibaren 5 yıl süreyle kurum ve kuruluşlara yapacakları başvurularda kullanabilmektedir. (YÖKDİL puanlarının geçerlilik süreleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için YÖKDİL Geçerlilik Süresi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca, YÖKDİL Tarihleri isimli yazımızdan da bu zaman kadar düzenlenmiş tüm YÖKDİL sınavlarının başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihlerini ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.)


Diğer yandan, YÖKDİL’e her yıl yüzbinlerce aday başvurmakta ve bu adaylar kazandıkları puanları girmek istedikleri kurumlara yapacakları başvurularda kullanmaktadırlar. Bu başvurularda kullanılan puanlar YÖKDİL’e yönelik yapılan o uzun hazırlık sürecini daha da önemli hale getirmektedir. Çünkü adayların yaptığı tüm çalışmalar ve bu çalışmalardan edindikleri tüm bilgiler doğrudan sınav performanslarını etkileyeceği için sınav sonrasında yapacakları akademik programlara ya da kamu kurumlarına yapacakları başvuruları da dolaylı yoldan etkileyebilmektedir. Kazanılan YÖKDİL Puanlarını ise adaylar aşağıda bahsettiğimiz alanlarda kullanabilmektedirler:


- Yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik, doçentlik vb. lisansüstü programlara ve akademik kadrolara yapılacak başvurularda,


- Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi gibi öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda,


- Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ve Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) sonuçları üzerinden yapılacak değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde,


- Eğitim programlarında yabancı dil kriteri bulunan üniversitelere yapılacak başvurularda,


- Bu amaçların dışında ise kazanılan puanlar üzerinden bireysel yabancı dil bilgisini test etmek amacıyla girilebilmektedir.


Kısacası, yabancı dil tazminatı başvuruları hariç YDS’nin geçerli olduğu tüm alanlarda YÖKDİL puanlarının da geçerliliği bulunmaktadır. (YÖKDİL geçerlilik alanlarını detaylı incelemek için YÖKDİL Nerelerde Geçerlidir? isimli yazımızı ziyaret edebilirsiniz.)


Ayrıca YÖKDİL, birçok açıdan YDS ile benzeşse de farklılaştığı önemli noktalar da vardır. Bunlardan biri de yine adayların YDS’ye göre 3 farklı alandan (Fen, Sağlık, Sosyal) tercih edecekleri alan doğrultusunda teste tabi tutulması ve karşılaşacakları soruların ve kelimelerin de genel anlamda bu alana göre çıkmasıdır. Bu önemli detaydan dolayı adaylar YÖKDİL hazırlık süreçlerinde olabildiğince kendi alanlarına yönelik kelimelere çalışmakta, cümle ve paragraf soruları üzerine yaptıkları pratikler de yine çoğunlukla kendi alanları ile ilişkili sorular üzerinden olmaktadır. Ancak YÖKDİL’de her ne kadar alan bazlı sorular gelse de adayların İngilizce bilgisinin ölçüldüğü sınav yapısı yine YDS ile benzerlik göstermektedir. YÖKDİL’de de adayların İngilizce okuma, anlama, gramer ve kelime bilgisi ölçülmekte, buna bağlı olarak sorulan sorular da yine belirli bir sıra ve yapı ile adaylara sunulmaktadır. Bahsettiğimiz bu yapının en önemli unsuru olan YÖKDİL’de çıkan soru tipleri ise sırası ile şu şekildedir:


YÖKDİL sınavında YDS’den farklı olarak diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümle soru tipleri yer almamaktadır. Bunun yerine diğer soru tiplerinin soru sayısında artışa gidilerek aradaki açık giderilmiştir.


1. YÖKDİL İlk 20 soru


YÖKDİL’de ilk 20 soru kelime ve gramer bilgisinin ölçüldüğü bölümdür. Bunların 6 tanesi kelime bilgisini; 14 tanesi gramer bilgisini ölçmektedir. Kelime sorularının 1 tanesi phrasal verb diğerleri normal kelime sorularıdır. Gramer bölümünde hangi konudan kaç adet soru sordukları her dönem değişebilmektedir. Ancak ağırlıklı olarak bağlaç bilgisinin sorulduğunu görüyoruz.


*6 kelime sorusu:


- 1 phrasal verb


- 5 normal kelime sorusu


*14 gramer sorusu:


- Preposition Bilgisi


- Bağlaç bilgisi


- Tense bilgisi


- Gerund & infinitive bilgisi


- Relative Clause & Noun Clause bilgisi


2. YÖKDİL Cloze Test (2x5) 10 Soru


3. Cümle Tamamlama Soruları (11 soru)


4. YÖKDİL Çeviri Soruları (12 soru)


5. Paragraf Tamamlama Soruları (6 soru)


6. İlgisiz Cümle Soruları (6 soru)


7. YÖKDİL Paragraf Soruları (5 x 3 = 15 soru)


YÖKDİL’de çıkan soru tipleri üzerine detaylı bilgi edinmek için YÖKDİL’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Yine YÖKDİL özelinde karşılaşacağınız gramer konularına dair fikir sahibi olmak için YÖKDİL Gramer, sınavda karşılaşacağınız kelimelere, türlerine ve kelime çalışma yöntemlerine dair ayrıntılı bilgi almak içinse de YÖKDİL Kelimeleri isimli içeriklerimizden faydalanabilirsiniz.


YÖKDİL’de başarılı olmanın en önemli şartlarından biri adayın sınavı tanıması ve hedeflerini önceden belirleyerek çalışmalarını bu hedefler üzerinden sınav performansına göre adapte edebilmesine bağlıdır. Bu yüzden, YÖKDİL’e sıfırdan hazırlananlar ya da daha önceden girmiş ancak puanını artırmak isteyen ya da İngilizce bilgisi olan ve yüksek puanları hedefleyen adaylarımız çalışmalarını buna göre planlamalıdırlar. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta ise hedefiniz ne olursa olsun ciddi bir özveri ve disiplin gösterilmesi gerektiğidir. Adayın ne istediğini bilerek motive bir şekilde sınava hazırlanması onu başarıya götüren adımlardan ilkidir. Siz de YÖKDİL’e hazırlanıyor ancak tam olarak nereden başlamanız ya da nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız YÖKDİL’de Başarı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır? İsimli yazımızı okuyarak bu noktadaki soru işaretlerinizi ortadan kaldırabilir, kendinizden emin bir şekilde YÖKDİL’e hazırlanabilirsiniz.

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)  İle İlgili Yazılar
Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!