Yükleniyor...
YÖS

YÖS

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) 1981 yılından 2010 yılına kadar ÖSYM tarafından merkezi olarak uygulanmış ve 2010 yılından itibaren sınavın ÖSYM tarafından yapılmamasına karar verilmiştir.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Ülkemizdeki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Adayların açıklanan YÖS sınav sonuçlarını başvuracakları üniversiteye vermeleri gerekir. Farklı bir açıdan tanımlarsak yabancı uyruklu öğrenciler için Türkiye’deki üniversitelere giriş sınavıdır.


Sınav 1981 yılından itibaren 2010 yılına kadar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanmaktaydı. Ancak daha sonra YÖS, ÖSYM yerine üniversitelerin kendi bünyelerinde düzenlenmeye başlamıştır. Hatta bazı üniversiteler önde gelen devlet üniversitelerinin düzenlediği farklı kısaltmaları bulunan YÖS (İUYÖS, MÜYÖS, EGEYÖS, AÜYÖS) sonucunu başvurularda kabul etmektedir. YÖS’e kimler katılabilir sorusunun cevabı ise yurt dışında lise eğitimini tamamlayarak mezun olmuş T.C. vatandaşları ile asıl olarak lise son sınıfta eğitimine devam eden ya da lise mezunu olmuş yabancı uyruklu öğrenciler olarak verilebilir.


Uygulandığı ilk günden bu yana yüz binlerce öğrencinin ülkemizde eğitim almasına yardımcı olan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) içeriğinde genelde 80 soru sorulmaktadır. Bu sorulardan 35 soru Matematik, 5 soru Geometri ve 60 soru da IQ-Genel Yetenek ölçen sorulardır. Sınavda karşınıza gelebilecek matematik ve IQ-Genel Yetenek konuları hakkında YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) Nedir? yazımız içeriğinden bilgi alabilirsiniz. Sınav, üniversitelerin bünyesinde ayrı ayrı uygulandığı için sınav süresi bakımından farklılık göstermekte olup genelde sınava giren öğrencilere tanınan süre 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir.


YÖS Nerede Yapılıyor?


YÖS sınavı düzenleyen üniversitelerin kendi bünyelerinde ya da farklı bir üniversitenin Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı uygulanacaksa belirlenen sınav merkezlerinde ya da yurt dışında Rusya, Holllanda, Fransa ve Almanya gibi 35 farklı ülkede belirlenen tarihlerde eş zamanlı olarak uygulanmaktadır.


YÖS başvurusu ile ilgili başvuru şartları, sınav ve başvuru  tarihleri ile başvuru süreçleri sınavı düzenleyen üniversitelerin internet sitelerinden duyurulur ve yine internet sitesi üzerinden işlem yapılmaktadır. Adaylar sınava diledikleri üniversitelere diledikleri kadar başvuru yapabilir ve birden fazla üniversitede sınava girebilirler bunun için bir limit bulunmaz.


Sınav başvuruları yıl içinde genelde Mart ve Haziran ayları arasında alınmaktadır. Üniversiteler bu dönemlerde web sitelerinde başvuru ilanıyla sınavı hangi tarihlerde gerçekleştireceklerini, sınav tarihlerini ve üniversitenin yabancı uyruklu öğrenci kontenjanını duyurmaktadırlar. Sınav sonuçları genel olarak uygulandıktan sonra maksimum 1,5 ay içerisinde açıklanmaktadır. Sınav ve Başvuru tarihleri hakkında detaylı bilgiye YÖS Sınav Tarihleri ve Başvuru Tarihleri Nedir? yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.


YÖS Taban Puanları


Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’yla öğrenci alımı yapılırken belirli taban puanlar baz alınmaktadır. Sınav her üniversite bünyesinde ayrı ayrı olarak hazırlandığı için YÖS taban puanları birbirinden farklıdır. Ayrıca soru dağılımı ve YÖS puan değerleri de değişebilmektedir.


YÖS puanı ile alım yapılan bölümler üniversitelerin hangi şehirde bulunması vb. gibi farklı kriterlere bakılarak belirlenmektedir. Genel olarak alım yapılan bölümler, Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık, Eczacılık, Uluslararası İlişkiler-Lojistik,Psikoloji vd. şeklindedir.

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!