Yükleniyor...
TOEIC

TOEIC

ETS (Educational Testing Service) tarafından adayların İş İngilizcesi kapsamında becerilerini ve yeterliliklerini ölçme amacıyla düzenlenen TOEIC (Test OF English for International Communication), dünya çapında geçerliliği olan bir sınavdır.

TOEIC (Test of English for International Communication), başvuran adayların iş İngilizcesi noktasındaki yeterliliklerini ölçmek amacıyla ETS (Educational Testing Service) tarafından düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır. Yine TOEFL’ı da düzenleyen ETS’nin uyguladığı bu sınav uluslararası birçok alanda geçerliliği bulunmakla birlikte ülkemizde genel anlamda kurumsal şirketlerin, danışmanlık firmalarının, banka vb. kurumların çalışanlarının İngilizce dil becerilerini görmelerinde onlara önemli bir netlik ve pratiklik sağlamaktadır.


TOEIC, kağıt üzerinde (paper-based) ve online olmak üzere 2 şekilde uygulanmaktadır. Online olarak uygulanan Konuşma & Yazma (Speaking & Writing) testine isteğe bağlı olarak girilmektedir. Test ise bir bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Kağıt üzerinde uygulanan Dinleme & Okuma (Listening & Reading) testi ise toplam 200 sorudan oluşmakta ve çoktan seçmeli bir formata sahiptir. Adaylara da bu testi tamamlamaları için 2 saatlik (120 dakika) bir zaman zarfı tanınmakta, sınav esnasında yapılan idari işlemlerle birlikte de toplamda 2.5 saatlik bir süreyi sınav merkezinde geçirmektedirler.


TOEIC sınav başvuruları ise yalnızca ETS kurumu tarafından onaylanmış test merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için bu kurumlarla önceden iletişime geçilmesi ve hem sınav tarihi ve sınav ücreti hem de diğer başvuru adımlarıyla ilgili detaylı bilgi alınması gerekmektedir.


Sınav içerikleri ve bu içeriklere ayrılan toplam süre ise değişiklik gösterebilmektedir. Bu detaylara göz atacak olursak:


-Dinleme: Bu bölümde 100 soru bulunmakta ve adaylara da sınavın bu bölümünü tamamlamaları için 45 dakika tanınmaktadır. Ayrıca, 4 farklı bölüme ayrılmaktadır; resim tanımlama, soru/cevap, kısa diyalog ve tek kişilik kısa konuşmalardan oluşmaktadır.


1. Kısım: Fotoğraflar – 4 şıklı 10 soru


2. Kısım: Soru-Cevap – 3 şıklı 30 soru


3. Kısım: Kısa diyaloglar – 10 diyalog, her biri için 4 şıklı 3 soru


4. Kısım: Kısa konuşmalar – 10 konuşma, her biri için 4 şıklı 3 soru


-Okuma: Yine 100 sorudan oluşan bu bölüm için ise adaylara 75 dakika verilmektedir. Kendi içerisinde ise 3 ayrı kısma ayrılmaktadır. Bu kısımlar cümle tamamlama, metin tamamlama ve okuduğunu anlama kısımlarıdır.


1. Kısım: Eksik cümleleri doldurma: 4 şıklı 40 soru


2. Kısım: Metin doldurma – 4 metin, her birinde 4 şıklı 3 soru


3. Kısım: Okuduğunu anlama – Tek metinli 28 soru, çift metinli 20 soru


-Konuşma: Adaylardan metni sesli okuma, herhangi bir resmi tanımlama, sorulara cevap verme, verilen bilgileri kullanarak soruları cevaplama, çözüm önerme ve herhangi bir fikri ifade etme gibi görevlerin istendiği konuşma bölümü ise toplam 11 sorudan oluşmakta ve yaklaşık 20 dakika sürmektedir.


-Yazma: Bu testte ise adaylardan resme dayalı bir cümle yazma, yazılmış bir isteğe cevap verme ve fikir bildiren bir kompozisyon yazma gibi görevleri tamamlamaları istenmektedir. 8 sorudan oluşan bu bölüm ortalama 60 dakika sürmektedir.


Siz de TOEIC’e hazırlanıyor ve sınav içeriğine ya da çıkan soru tiplerine yönelik detaylı bilgi almak istiyorsanız TOEIC'te Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca, kazanılan TOEIC puanlarının nerelerde geçerli olduğu ve TOEIC’e kimlerin girebileceğiyle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için de TOEIC Nerelerde Geçerlidir? isimli yazımızı incelemenizi öneririz.

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!