Yükleniyor...
2020 yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları Başladı
2020 yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları Başladı

2020 Yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları Başladı

Başvurular 15-30 Ekim 2020 tarihlerinde online olarak yapılacaktır.

#Akademik Haberler
0 127

Yılda 2 defa (2020 yılında Mart ve Ekim aylarında) T.C. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından açılan Doçentlik Başvuruları 15-30 Ekim 2020 tarihleri arasında mesai bitimine (saat 17.30'a) kadar alınacaktır.


2020 yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları için genel bilgiler aşağıda iletilmiştir:


Başvurular Doçentlik Bilgi Sistemi üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır.


" Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesinin 6. Maddesi ile Üniversitelerarası Kurul kararları gereğince Öz geçmiş ve Eserler listesinde akademik çalışmaları ile ilgili tüm eserlerin belirtilmesi gerekmektedir.

- Daha önceki dönemlerde doçentliğe başvurup, Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi gereğince Etik Komisyon tarafından haklarında etik ihlalde bulunduğuna karar verilen adayların, etik ihlale neden olan yayınlarını Öz geçmiş ve Eserler listesinde

belirtmeleri gerekmektedir. İlgili yayın ve etik inceleme sonucunda ceza alındığına dair bilgi Öz geçmiş ve Eserler listesinde belirtilmediği takdirde oluşabilecek hak kayıplarından dolayı hukuki sorumluluk adaya aittir.

- Daha önce bir bilim alanında doçent unvanı almış (yurtdışı denklik dahil) farklı bir bilim alanında doçentliğe başvuran adaylar, önceki doçent unvanı aldığı başvuru dönemine ait eserleri / yayınları beyannameye dahil etmeyecektir ancak, bu adaylar bütün çalışmalarını özgeçmiş ve

eserler listesinde göstermek zorundadırlar.

- Lisans, Yüksek Lisans, Doktora/Tıpta, Diş Hekimliğinde, Eczacılıkta ve Veteriner Hekimlikte Uzmanlık/Sanatta Yeterlik yurtdışında alınmış ise ilgili kurumlar tarafından eşdeğerliğinin yapılmış olması gerekmektedir.

- Dava veya başka bir nedenle adayların bilgilerinin incelenmesi durumunda, adayın başvuru sırasında ÜAK’a bildirmiş olduğu bilgi/belgeler göz önünde tutulacaktır.


Başvuru Şartları


"2547 Sayılı Kanunun 24. Maddesi gereğince doçentlik başvuruları için aşağıdaki şartlar aranır: 

- Bir lisans diploması aldıktan sonra, doktora ile tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olmak, 

- Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen merkezi bir yabancı dil sınavından en az elli beş puan veya uluslararası geçerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen bir yabancı dil sınavından buna denk bir puan almış olmak; doçentlik bilim alanının belli bir yabancı dille ilgili olması halinde ise bu sınavı başka bir yabancı dilde vermek,

- Üniversitelerarası Kurulun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından her bir bilim veya sanat disiplininin özellikleri dikkate alınarak belirlenecek yeterli sayı ve nitelikte özgün bilimsel yayın ve çalışmalar yapmak.

- *Üniversitelerarası Kurul kararı gereğince aynı dönemde iki ayrı bilim alanından doçentliğe başvurulamaz. "


Başvuru işlemi, gerekli belgeler ve başvuru süreci ile alakalı diğer bilgilere ulaşmak için


15/10/2020 0 127
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!