Yükleniyor...
2020 yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları Başladı
2020 yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları Başladı

2020 Yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları Başladı

Başvurular 15-30 Ekim 2020 tarihlerinde online olarak yapılacaktır.

#Akademik Haberler
0 3247

Yılda 2 defa (2020 yılında Mart ve Ekim aylarında) T.C. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından açılan Doçentlik Başvuruları 15-30 Ekim 2020 tarihleri arasında mesai bitimine (saat 17.30'a) kadar alınacaktır.


2020 yılı Ekim Dönemi Doçentlik Başvuruları için genel bilgiler aşağıda iletilmiştir:


Başvurular Doçentlik Bilgi Sistemi üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır.


" Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesinin 6. Maddesi ile Üniversitelerarası Kurul kararları gereğince Öz geçmiş ve Eserler listesinde akademik çalışmaları ile ilgili tüm eserlerin belirtilmesi gerekmektedir.

- Daha önceki dönemlerde doçentliğe başvurup, Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi gereğince Etik Komisyon tarafından haklarında etik ihlalde bulunduğuna karar verilen adayların, etik ihlale neden olan yayınlarını Öz geçmiş ve Eserler listesinde

belirtmeleri gerekmektedir. İlgili yayın ve etik inceleme sonucunda ceza alındığına dair bilgi Öz geçmiş ve Eserler listesinde belirtilmediği takdirde oluşabilecek hak kayıplarından dolayı hukuki sorumluluk adaya aittir.

- Daha önce bir bilim alanında doçent unvanı almış (yurtdışı denklik dahil) farklı bir bilim alanında doçentliğe başvuran adaylar, önceki doçent unvanı aldığı başvuru dönemine ait eserleri / yayınları beyannameye dahil etmeyecektir ancak, bu adaylar bütün çalışmalarını özgeçmiş ve

eserler listesinde göstermek zorundadırlar.

- Lisans, Yüksek Lisans, Doktora/Tıpta, Diş Hekimliğinde, Eczacılıkta ve Veteriner Hekimlikte Uzmanlık/Sanatta Yeterlik yurtdışında alınmış ise ilgili kurumlar tarafından eşdeğerliğinin yapılmış olması gerekmektedir.

- Dava veya başka bir nedenle adayların bilgilerinin incelenmesi durumunda, adayın başvuru sırasında ÜAK’a bildirmiş olduğu bilgi/belgeler göz önünde tutulacaktır.


Başvuru Şartları


"2547 Sayılı Kanunun 24. Maddesi gereğince doçentlik başvuruları için aşağıdaki şartlar aranır: 

- Bir lisans diploması aldıktan sonra, doktora ile tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olmak, 

- Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen merkezi bir yabancı dil sınavından en az elli beş puan veya uluslararası geçerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen bir yabancı dil sınavından buna denk bir puan almış olmak; doçentlik bilim alanının belli bir yabancı dille ilgili olması halinde ise bu sınavı başka bir yabancı dilde vermek,

- Üniversitelerarası Kurulun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından her bir bilim veya sanat disiplininin özellikleri dikkate alınarak belirlenecek yeterli sayı ve nitelikte özgün bilimsel yayın ve çalışmalar yapmak.

- *Üniversitelerarası Kurul kararı gereğince aynı dönemde iki ayrı bilim alanından doçentliğe başvurulamaz. "


Başvuru işlemi, gerekli belgeler ve başvuru süreci ile alakalı diğer bilgilere ulaşmak için


Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
15/10/2020 0 3247
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!