Yükleniyor...
ELEKTRONİK YDS SINAVI
ELEKTRONİK YDS SINAVI

Elektronik Yds Sinavi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), uzun zamandır çalışmalar yaptığı elektronik sınavı önümüzdeki aylarda uygulamaya başlıyor.İlk pilot uygulamanın YDS sınavında yapılması planlanıyor.

YDS, hem yazılı hem de elektronik olarak gerçekleştirilecek ve elektronik ortamda yapılacak ilk resmi sınav olacak. Tüm YDS adaylarına elektronik sınav yapacak kapasiteye ulaşılıncaya kadar basılı ortamda yapılan sınavlar devam edecek. ÖSYM Bilkent merkezinde 80, Balgat’taki koordinatörlükte ise 150 adayı elektronik ortamda sınav yapabilecek altyapı hazırlandı.

Elektronik sınav sistemi şöyle işleyecek:

  • Öğrenciler sınav için başvuru yapacak ve ÖSYM’den randevu isteyecek. ÖSYM yetkilileri, öğrencilere farklı saatlerde randevu verebilecek.

  • Saati gelen öğrenci belirtilen sınıfta sınava girecek. 
  • Hazırlanan sorular internet bağlantısız off-line ortamlarda saklanacak.
  • Sorular bilgisayardan cevaplanacak. 

 ÖSYM yetkilileri, sınavla ilgili şu bilgileri verdi: “Sınav güvenliği ile usul ekonomisi ve uygulanmasının daha pratik olması, daha kolay ve net değerlendirilebilir olması bakımlarından basılı ortamda uygulanan sınavların artık sanal ortamda elektronik sınav uygulaması şeklinde yapılması bir gereklilik haline gelmiştir. Nihai hedef olarak tüm sınavlarımızın elektronik sınav usulü ile yapılması sağlanacaktır.”

KAYNAK :HABERTÜRK

27/06/2014 0 637
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Benzer Yazılar
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!