Yükleniyor...
FCE

FCE

Günlük yazılı ve sözlü İngilizce kullanım becerilerinin test edildiği FCE (First Certicifate in English), Cambridge Üniversitesi tarafından uygulanan bir İngilizce yeterlilik sınavıdır.

Cambridge’in düzenlediği sınavlar arasında en önemlisi olarak bilinen FCE Sınavı (First Certificate in English), B2 First ismiyle de karşımıza çıkabilmektedir. Bu sınav, adayların B1 Preliminary ve C1 Advanced arasındaki seviyelerini belgelendirmelerine yardımcı olmaktadır.


FCE Sınavının, eğitim kurumları, İngilizce konuşulan ülkelerde lisans ve farklı eğitim programlarının yanında üniversite öncesi dil ve ayrıca yurtdışında kariyer yapmak isteyen adaylar için büyük uluslararası firmalar ve endüstride de geçerliliği kabul edilmektedir (Daha detaylı bilgi almak için FCE Nerelerde Geçerlidir? yazımıza göz atabilirsiniz). Bu sınav sonucunda aldığınız başarı belgesi sizin İngilizce konuşulan bir ülkede konuşabileceğinizi, yazabileceğinizi ve bulunduğunuz ülkede çalışmak ya da eğitim almak için oldukça yeterli bir İngilizce seviyeniz olduğunu kanıtlamanıza yardımcı olacaktır.


Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) değerlendirmesine göre seviyesi B2-Upper Intermediate olan FCE yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. İngilizce sınava bilgisayar vasıtasıyla online ya da klasik yöntemle kağıt üzerinde girebilirsiniz.


Sınav yılın birçok ayında uygulanmaktadır. Klasik sınava genelde Mart, Mayıs, Haziran, Aralık aylarında, online sınava ise Şubat, Nisan, Temmuz, Ağustos ve Kasım aylarında katılabilirsiniz. Sınav merkezlerinin tamamında aynı anda her iki tarzda test uygulaması olmayabilir. Bu yüzden, başvuru işlemlerinizi bu durumu dikkate alarak dikaktlice gerçekleştirmenizi öneririz.


B2 First (FCE)  4 aşamadan oluşur. Bunlar:


-Okuma ve İngilizce Kullanımı


(Burada FCE’yi diğer sınavlardan ayıran ölçüm kriteri İngilizce Kullanımı’dır. Ayrı bir bölüm olarak Okuma bölümü ile değerlendirilir)


-Yazma


-Dinleme


-Konuşma


Sınav uygulamasında Okuma ve İngilizce Kullanımı, Yazma, Dinleme genelde aynı gün yapılmaktadır. Konuşma ise farklı bir günde uygulanabilir.


Sınav bölümleri içerik ve süre açısından incelendiğinde:


FCE Reading & Use of English ( FCE Okuma ve İngilizce Kullanımı): Sınavın ilk bölümüdür. Yedi farklı kısımdan oluşur ve 75 dakika süre tanınmıştır. Sınava katılan adayların bu bölümde okuma, anlama yetilerinin yanı sıra kelime ve gramer bilgileri de ölçülmektedir.


FCE Writing (FCE Yazma): Sınavın ikinci kısmı, iki kısımdan oluşmakta ve yaklaşık 80 dakika süre tanınmaktadır. Burada adaylar ilk sorulan bir soruya yönelik metin oluşturur ikinci olarak da belirlenen bir konu ile ilgili metin oluşturmaları gereklidir.


FCE Listening (FCE Dinleme): Dinleme kısmında ise adaylar 40 dakika kadar bir süre içinde 4 bölümden oluşan soruları çözmektedirler. Adaylar İngiliz veya Amerikan İngilizcesi içeren ses kayıtlarını dinleyerek soruları cevaplandırmalıdır. Bu ses kayıtları günlük yaşam, haber gibi çeşitli konuları içermektedir.


FCE Speaking (FCE Konuşma): Konuşma testine iki aday birlikte girmektedir. Yaklaşık 14 dakika süren testte adaylar sınavı uygulayanların sorduğu soruları cevaplamalı ve konuşma İngilizcesi ile etkileşim kurabilmelidir. Sınavda her aşamada ne tür sorular sorulduğu ile ilgili FCE'de Hangi Soru Tipleri Çıkmaktadır? yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca FCE’ye hazırlanırken nelere dikkat etmeniz, nasıl çalışmanız gerektiği konusunda yeterli bilginiz yok ise FCE'de Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır? yazımızdan da ihtiyacınız olan bilgileri alabilirsiniz.


FCE'de Puanlama Nasıl Olur?


Dört aşamadan oluşan FCE’de sınav bölümleri; Reading & Use of English %40, Writing %20, Listening %20 ve Speaking %20 oranında etki eder. Her bir bölümün etki ettiği oranla hesaplanan puanların toplamı en yüksek 190 puan ve en düşük 160 puan olarak hesaplanır. Bu puan aralıkları FCE puanlama sisteminde harf notuna denk gelmektedir.  A,B,C harf notları geçtiğinizi, D,E, F harf notları ise başarısız olduğunuzun göstergesidir. 180-190 aralığında A, 170-180 aralığında B ve 160-170 aralığında olan puanlar ise C notuna denk gelmektedir. Sınava giren bir aday 140-160 aralığında bir puan alırsa B1 düzeyinde, B ve C harf notu alanlar B2 düzeyinde ve A harf notu alanlar ise C1 düzeyinde olduğunu belgeler. A harf notu alan biri İngilizce konuşulan ülkelerde herhangi bir üniversitede lisans programlarına dahil olabilir. Sınav sonucu sertifika şeklinde verilir. FCE sertifikasının geçerliliği hayat boyudur.

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

ÜCRETSİZ DENE
Remzi Hoca Platformları
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!