Yükleniyor...
Hazırlık Atlama (Muafiyet) Sınavı

Hazırlık Atlama (Muafiyet) Sınavı

Hazırlık Atlama (Muafiyet) Sınavı olarak adlandırılan Yeterlilik Sınavı öğrencilerin dil yetkinliğini ölçmek ve dil pratiklerini değerlendirmek amacıyla üniversiteler tarafından uygulanmaktadır. Bu sınav ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

0 4627

Muafiyet Sınavı olarak da bilinen Hazırlık Atlama Sınavı üniversitelerin %30 ya da %100 İngilizce bölümleri için uygulanan bir sınavdır. Bu sınav ile birlikte öğrencilerin İngilizce lisans programlarında eğitim görebilmek için dil yetkinliği ölçülmekte ve gerekirse öğrencilere Hazırlık Sınıfı ya da Hazırlık Okulu adı altında 1 yıl veya yarım dönem şeklinde İngilizce eğitimi verilmektedir.

Hazırlık Atlama Sınavına katılım sağlamak zorunlu mudur?

Eğitim dili %30 ya da %100 İngilizce olan üniversite bölümleri için öğrencilerin Hazırlık Atlama Sınavına katılarak yeterlilik bilgilerini belgelemek zorunludur. Ancak öğrenciler dilerse bu sınava katılmayarak 1 sene boyunca hazırlık sınıfında eğitim görebilirler.

Yeterlilik, Muafiyet ya da Proficiency şeklinde adlandırılan Hazırlık Atlama Sınavı öğrencilerin dil yetkinliğini ve İngilizce pratiklerini birçok açıdan ölçmek ve değerlendirmek amacıyla tasarlanmış üniversiteler tarafından uygulanan sınavlardır.

Eğitim dili %30 ya da %100 İngilizce olan bölümler için Hazırlık Atlama Sınavına katılarak İngilizce yeterliliğini belgelemek zorunludur. Ancak Hazırlık okumak isteyen öğrenciler bu sınava katılmadan Hazırlık Sınıfı ile lisans eğitimine başlayabilmekte ve tam dönem ya da yarım dönem İngilizce eğitim alabilmektedir.

Hazırlık Atlama Sınavı yalnızca İngilizce eğitim veren bölümler için değil, farklı dilde eğitim veren lisans programları için de uygulanmaktadır.

Hazırlık Atlama (Muafiyet) Sınavı nasıl bir sınavdır?

Bu sınav zorunlu hazırlık yani dil eğitimi alacak öğrencilerin bu programdan muaf olabilmelerini sağlayan birkaç aşamalı bir sınav olmaktadır. Bazı üniversiteler bu sınavda konuşma, dinleme, okuma, yazma ve çoktan seçmeli olarak bölümler oluştururken bazı üniversiteler bu bölümlerden yalnızca birkaçını sınava dahil edebilmektedir.

Konu hakkında en sağlıklı bilgiyi üniversitenizin web sayfasından ya da öğrenci işlerinden edinebilirsiniz.

 

Hazırlık Atlama Sınavına Nasıl Çalışırım?

İngilizce yeterliliğinizi ölçen Hazırlık Atlama Sınavı lisans eğitimine başlayacağınız bölümüne geçiş yapabilmek adına girmeniz gereken bir sınavdır. Bu sınav İngilizceyi hangi seviyede ve ne kadar bildiğinizi test etmektedir.

Hazırlık Atlama Sınavının Bölümleri aşağıdaki gibidir;

- Okuma (Reading)

- Dinleme (Listening)

- Konuşma (Speaking)

- Yazma (Writing)

- Proficiency

Proficiency bölümü çoktan seçmeli soruları kapsamaktadır. Sınavın genel içeriği bu 4 beceriyi kapsasa da bazı üniversiteler bu becerilerden bir veya birkaçını sınava dahil etmeyebilir. Bu nedenle sınava girmeden önce üniversitenin daha önce uyguladığı sınavları inceleyerek ya da üniversitenizden bilgi alarak sınav içeriğine hakim olabilirsiniz.