Yükleniyor...
İngilizce Kelime Defteri Nasıl Tutulur? - Görselli Anlatım

İngilizce Kelime Defteri Nasıl Tutulur? - Görselli Anlatım

İngilizce Kelime Defteri Nasıl Tutulur? - Görselli Anlatım rehberinden yararlan, ayrıntılı bilgi edin. Hemen incele, kelime defteri nasıl kullanılır öğren.

0 7601

İster İngilizce sınavlara hazırlan ister günlük hayatta İngilizce konuş, kelime haznenin zengin olması seni daha başarılı bir İngilizce kullanıcısı haline getirir. Tabii, İngilizce kelime bilgini geliştirmek için not tutmak da yapman gerekenlerin başında geliyor. Peki, kendine hiç sordun mu “İngilizce Kelime Defteri Nasıl Tutulur?” diye?

Hiç olmadıysa bile bizimle şimdi sormuş oldun. Cevabı senin için aşağıda tartıştık. :)

Bir adam defterine notlar yazıyor.

İngilizce kelime öğrenme sürecinde İngilizce not defteri tutmak oldukça önemli. Kelimeleri tekrar etmek, anlamlarını hatırlamak ve öğrenme sürecini düzenlemek için kelime defteri tutmak büyük bir fayda sağlar.

İşte bu noktada, İngilizce Kelime Defteri gibi özel defterler kelime pratiklerini daha düzenli ve etkili hale getirmene yardımcı olur. Ancak not tutmanın sadece deftere kelime yazmaktan ibaret olmadığını unutmaman gerek.

Kelime kullanım örnekleri, cümle yapısı, collocations ve preposition kullanımları gibi diğer notlar da İngilizce not defterine eklemen gereken detaylar arasında. Bu sayede kelime öğrenme maceranı kısa sürede daha verimli hale getirebilirsin.

İngilizcede Kelime Pratikleri Neden Önemli?

İngilizce öğrenme süreci sadece gramer kurallarıyla sınırlı değildir. Kelime pratikleri de en az gramer kadar bu sürecin önemli aşamalarından.

Özellikle de YDS-YÖKDİL gibi adayların okuma-anlama becerilerinin test edildiği sınavlarda kelime bilgisi büyük farklar yaratabiliyor.

Nasıl mı?

YDS-YÖKDİL Kelime Defteri banner görseli.

Örneğin; bu sınavlara hazırlıkta özel olarak çalışacağın YDS kelimeleri ve YÖKDİL kelimeleri sınava daha motive girmene ve hem sorularda hem de kelimelerde yabancılık çekmeden doğru cevaplara hızlı ulaşmana yardımcı olabiliyor.

Bir soruyu anlamasan dahi soru içerisinde yer alan kelimeler veya şıklardan yola çıkarak doğru cevaba ulaşmada da kelime bilgisinin önemi yadsınamaz derecede büyük.

Tabii tüm bunlar öğrenmen gereken kelimeleri düzenli pratiklerle çalıştığında mümkün. Bu çalışmaları verimli geçirmek için de olabildiğince not tutarak çalışman gerek.

İngilizce Kelime Defteri Nasıl Kullanılır?

Açıkçası kelime çalışmaları özelinde “İngilizce defteri nasıl tutulur?” sorusunun cevabı birçok değişkene göre farklılık gösterebilmekte. Bunlardan özellikle kelimeler üzerindeki uzmanlık ve defteri tutma amacı en önemlilerinden.

Ancak, İngilizce Türkçe kelime öğrenme pratiklerinde değişmeyen tek şey olabildiğince tertipli olmak ve kelime defteri not tutumunu sistemli bir şekilde yürütmektir.

Gel bu süreci adım adım ele alalım:

1. Sadece Bilmediğin Kelimeleri Yaz.

Kelime defteri İngilizce olan bilmediğin kelimeleri not etmen için var. Ancak, kelimeleri herhangi bir filtreleme uygulamadan not edersen hem defterin hızlı dolar hem de zaman kaybı yaşarsın. Bu yüzden, sadece bilmediğin kelimeleri ve detayları not etmeye özen göster.

İngilizce kelimeler boş bir deftere not edilmiş.

2. Kelimeleri Türleriyle Birlikte Yaz.

İngilizce kelimeleri not ederken türleriyle birlikte yazmak sana avantaj sağlar. Çünkü kelimenin türünü bilmen anlamlar arasındaki farkları ayırt etmede işini kolaylaştırır. Ayrıca, cümle yapısına göre kullanman gereken türü seçebilmen sınavlarda da yardımcı olur.

İngilizce kelimeler, Türkçe anlamları ve türleriyle birlikte not edilmiş.

3. Tekrar, Tekrar, Tekrar!

Tekrar, olmazsa olmazlardan. Özellikle periyodik olarak gerçekleştireceğin kelime tekrarları kısa sürede büyük yol kat etmene yardımcı olacak. Bu yüzden kelime pratiklerini;

- Her gün son 5 sayfayı tekrar ederek,

- Haftada bir gün de İngilizce kelime defterine yazdığın tüm kelimeleri baştan sona tekrar ederek çalışmalısın.

- Ayrıca, kelimeleri sesli tekrar etmeni de şiddetle tavsiye ederiz.

4. Kendini Test Et!

Sesli kelime tekrarlarını gerçekleştirdikten sonra bu kelimelerin Türkçe anlamlarının üzerini bir kağıt veya objeyle kapatarak kendini test et. Böylelikle, kelimeleri gerçekten öğrenip öğrenmediğini görebilecek ve herhangi bir atlama olmadan eksiksiz çalışabileceksin.

İngilizce kelimelerin Türkçe anlamları beyaz kağıtla kapatılmış.

5. Öğrendiğini Teyit Et!

Anlamını net olarak öğrendiğin kelimeleri işaretle ki tekrar tekrar bu kelimelere dönerek vakit kaybetme. Tam anlamıyla öğrendiysen işaretle tabii. :)

Öğrenilen İngilizce kelimeler işaretleniyor.

6. Kalıp ve Yapıları Unutma!

Normal kelimelerin yanında collocation ve preposition kullanımlarını da not etmeyi ihmal etme. Bu kelimelerin farklı kelimelerle bir araya gelerek oluşturduğu yeni kalıp ve yapıları daha hızlı öğrenmeni sağlar. Bunları bilmen genel İngilizce veya sınavlara hazırlık fark etmeksizin okuma-anlama becerin için oldukça önemlidir.

İngilizce kelimeler çeşitli kalıp ve yapılarla not edilmiş.

7. Gramer Detaylarını Not Et!

Çalıştığın kelimelerle ilgili gramer açısından önemli bir bilgi varsa bunları da not etmelisin. Bu sayede, gramer kuralları ve ipuçları gibi detay bilgileri hatırlaman ve bu bilgileri kelimelerle zihninde eşleştirmen daha kolay ve hızlı gerçekleşir.

İngilizce kelimeler gramer kurallarıyla birlikte not edilmiş.

Tüm bunlara ek, YDS kelime defteri gibi tek bir amaç veya sınava yönelik hazırlayacağın bir defter tarzı arıyorsan çeşitli İngilizce kelime defteri örnekleri üzerinden inceleme yapabilir veya kendi tarzını yaratabilirsin.

İngilizce Kelime Öğrenme Süreci Nasıl İlerler?

Şu ana kadar kelime çalışmalarında “İngilizce defteri nasıl olmalı?” sorusunu cevaplandırdık. Ancak işin bir de öğrenme süreci var. Bu süreçte sana faydalı olacak bazı detayları da paylaşmalıyız. Kelimeleri öğrenmeye çalışırken “sorun” gibi görünen ama aslında bu sürecin parçası olan detaylar. Bunlar:

- Başlarda okuduğun metinlerdeki kelimeler hiç tanıdık gelmez.

- Kelimeler yavaş yavaş tanıdık gelmeye başlar ancak ne anlama geldiğini hatırlayamazsın.

- Zamanla kelimelere çalıştığını net olarak hatırlarsın ancak anlamlarını farklı kelimelerle karıştırmaya başlarsın.

- Artık çalıştığın çoğu kelimenin anlamını doğru biliyorsundur. Arada hatalar olur fakat birkaç defa daha üzerinden geçince onları da tam anlamıyla öğrenirsin.

Bu bahsettiklerimiz İngilizce kelime öğrenme sürecinin doğal bir parçasıdır. Bu aşamalarda motivasyonunu kaybetmeden devam edip, belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra çalışmalarını okuma pratikleriyle de desteklemelisin. Böylelikle, eksiksiz bir kelime öğrenme süreci geçirmiş olursun.

Gerek genel İngilizce çalışmaları gerekse sınavlara hazırlık olsun kelime çalışmalarında düzenli yol almak istiyorsan sen de İngilizce Kelime Defteri satın al, kelime pratiklerini bir üst seviyeye taşı.

Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce Kelime Defteri tutmanın faydaları nelerdir?

Kelime defteri tutmak, kelime dağarcığınızı geliştirmek için faydalı bir yöntemdir. Kelimeleri tekrarlayarak ve kullanarak, öğrendiğiniz kelimeleri unutmazsınız. Ayrıca, kelime defteri tutmak, okuma-anlama becerinizi geliştirmeye de yardımcı olabilir.

İngilizce Kelime Defterine hangi bilgileri kaydetmeliyim?

Kelime defterinize kelimenin anlamını, türünü, cümle içinde kullanım örneklerini ve notlarınızı ekleyebilirsiniz. Ayrıca, kelimeyle ilgili gramer notları ve detay bilgileri de yazabilirsiniz.

İngilizce Kelime Defteri ne işe yarar?

İngilizce Kelime Defteri, İngilizce kelime öğrenme sürecinizi daha düzenli ve yoğun hale getirmek için tasarlanmış özel bir defterdir. İçeriği YDS, YÖKDİL, YDT, TOEFL ve IELTS gibi sınavlarda en çok kullanılan İngilizce kelimeler derlenerek oluşturulmuştur. Ayrıca, suffix ve prefix rehberi, collocation ve preposition kullanımları gibi önemli bilgileri de içerir.

İngilizce Kelime Defterini kimler kullanabilir?

İngilizce Kelime Defteri, İngilizce sınavlara hazırlanan ya da İngilizce öğrenmek isteyip kelime pratiklerini düzenli not etmek isteyen herkesin kullanabileceği bir defterdir.

İngilizce Kelime Defteri hangi sınavlar için kullanılabilir?

İngilizce Kelime Defteri, YDS, YÖKDİL, YDT, TOEFL ve IELTS gibi sınavlara hazırlıkta kullanılabilir.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
29/03/2023 0 7601
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!