Yükleniyor...
Öğretim Elemanı Norm Kadroları Yönetmeliği Değişti (28.04.2020)
Öğretim Elemanı Norm Kadroları Yönetmeliği Değişti (28.04.2020)

Öğretim Elemanı Norm Kadroları Yönetmeliği Değişti (28.04.2020)

Öğretim Elemanı Norm Kadroları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler 28 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı

#Akademik Haberler
0 1009

YÖK tarafından Öğretim Elemanı Norm Kadroları Yönetmeliği'nde yapılan değişikler şu şekildedir:


 Yükseköğretim kurumlarında  bir programda eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürebilmek için de YÖK tarafından belirlenen asgari öğretim elemanı sayısına sahip olmak gerekecek

Asgari kadro sayısı dışındaki norm kadrolar, daha önce yılda 2 kez toplanan üniversite senatosu tarafından belirleniyordu ancak süreçlerle alakalı gecikme yaşanmaması adına artık norm kadroların bağlı olduğu ianabilim/anasanat dalı ve bölüm kurulunun görüşü alınarak ilgili meslek yüksekokulu, konservatuvar, yüksekokul, fakülte ve enstitü yönetim kurulu tarafından planlanacak.

Anabilim/anasanat dalı ve öğrenci alan önlisans ve lisans programları ile bünyesinde lisans eğitimi olmayan fakatservis dersi veren birimler için öğretim elemanı norm kadro sayısı, anabilim ve bölüm kurulunun görüşünün alınmas ve ilgili birim yönetim kurulu kararı ile birlikte asgari kadro sayısının iki katına kadar belirlenebilecek.

Daha önceki mevzuatta bazı norm kadroların planlanlamasında, anabilim dalının uygun görüşünün alınması gerekiyordu, yeni düzenlemeyle birlikte anabilim dalının sadece görüşünün alınması yeterli olacak. 

Norm Kadroları ile alakalı planlama, yönetim kurulu kararıyla birlikte YÖK'e gönderilecek.

Yükseköğretim kurumları, norm kadro planlamalarından bir sonraki yıl ilan edilmesi planlanan kadroları üniversite yönetim kurulu kararının da dahil olmasıyla her yıl Aralık ayında Yükseköğretim Kuruluna gönderecek ve kendi web sitesinde yayımlayacak.

Asgari kadrolar ile Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun görülen norm dışı kadroların kullanımı rektör tarafından gerçekleştirilecek. Öğrencisi bulunan birimlerin asgari kadrolarında  yer açılması durumunda asgari kadro sayısını  sağlamak için uygun kadroya ilk ilanda yer verilecek.

Asgari kadro sayısı dışındaki norm kadrolar, ilgili meslek yüksekokulu, konservatuvar, yüksekokul, fakülte ve enstitü yönetim kurulunun görüşü üzerine üniversite yönetim kurulu kararıyla kullanılabilecek.

Cumhurbaşkanı kararıyla her yıl ilgili yükseköğretim kurumu için belirlenen atama izin sayılarının birimlere dağılımı, ilgili birim yönetim kurulunun gerekçeli teklifi üzerine üniversite yönetim kurulu tarafından yapılacak.

Rh More Than Reading 1

1500 Okuma-Anlama Sorusu, 1000 Kelime ve Yapı Sorusu; Detaylı Ek Kitap ve 1 Yıl Ücretsiz Online Hizmetler.

Rh More Than Reading 1
Rh YDS Deneme Sınavları

10 Özgün YDS Deneme Sınavı ve Online Detaylı Açıklamalı Cevap Anahtarı. 1 Yıl Dijital Kullanım Ücretsiz.

Rh YDS Deneme Sınavları
28/04/2020 0 1009
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!