Yükleniyor...
Tıp Fakültesi Kurmak İsteyen Vakıf Üniversiteleri Hangi Şartları Sağlamalı?

Tıp Fakültesi Kurmak İsteyen Vakıf Üniversiteleri Hangi Şartları Sağlamalı?

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında vakıf üniversitelerini ilgilendiren YÖK Kanunu değişikliği de kabul edildi.

#Akademik Haberler
0 1021

7 Ekim 2020 tarihinde Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi. Kanun teklifi kapsamında YÖK Kanunu'nda da bazı değişiklikler yapıldı.


YÖK Kanunu'nda yapılan değişiklik vakıf üniversitelerini içermektedir. AKP millet vekillerinin imzasını taşıyan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi  bünyesinde tıp fakültesi kurmak isteyen vakıf üniversitelerinin yerine getirmesi gereken şartlar belirlendi.


Öncelikle kendi bünyesinde tıp fakültesi de kurmak isten bir vakıf üniversitesi tıp eğitimi ve sağlık hizmetlerinin karşılanması amacıyla 200 yatak kapasitesine sahip olmalıdır şartı sunuldu.

Diğer bir koşul ise vakıf üniversiteleri tıp fakültesi kurmak isterse,  mülkiyeti, işletme hakkı ve ruhsatı kendisine ait bir hastanenin olması gerecektir ve  şayet  çalışır durumda olan bir özel hastanesi bulunmalıdır. Özel hastanesi bulunmayan vakıf üniversitesinin Sağlık Bakanlığından ön izin alması gereklidir.

Ancak ön izin tek başına yeterli gelmeyecektir. Ön izin alan vakıf üniversitesi tıp fakültesinin eğitime başlaması için hastane ruhsatı da almalıdır. 

Vakıf üniversitelerinde açılmak ve eğitim-öğretim sürecine dahil edilmesi istene tıp fakültelerindeki tıp eğitimi YÖK tarafından, ve fakültenin kurulması için şart koşulan hastaneler için gerekli koşullar Sağlık Bakanlığınca yapılacaktır.


Kanun teklifi ve detayları için 

YÖK Kanunu değişikliği haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
YDS-YÖKDİL Akademik Çeviri

Sıfırdan İleriye Akademik Çeviri Öğrenin!

YDS-YÖKDİL Akademik Çeviri
08/10/2020 0 1021
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!