Yükleniyor...
YÖKDİL Teknikleri

Yökdil Teknikleri

YÖKDİL hazırlıkta fayda sağlayacak YÖKDİL Teknikleri üzerine bilgiler verdiğimiz bu yazımızı inceleyerek puanınızı artıracak önemli ipuçları edinebilirsiniz.

Her yıl yüzbinlerce adayın kazandıkları puanları lisansüstü eğitimden akademik kadrolara yaptıkları başvurularda ya da TUS ve DUS gibi sınavlarda değerlendirmek üzere girdikleri YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir yabancı dil sınavıdır. Adaylar, YÖKDİL hazırlık süreçleri boyunca öğrendikleri YÖKDİL Teknikleri ile de hedefledikleri puanlarla sınavdan ayrılmak için varını yoğunu ortaya koymaktadırlar.

Biz de bu yazımızda YÖKDİL’e hazırlanan adaylara kolaylık sağlayacak, çalışmaları ile birlikte yürütebilecekleri bazı YÖKDİL tekniklerinden bahsedeceğiz.

UYARI

Kamu kurumlarına yapılacak yabancı dil tazminatı başvurularında YÖKDİL puanlarının geçerliliği bulunmamaktadır. Bu yüzden, dil tazminatı başvurularında YDS puanınızın olması gerekmektedir.

En Sık Yararlanılan YÖKDİL Teknikleri

YÖKDİL gibi yabancı dil becerilerinin sınandığı önemli bir sınavda faydalanılacak çalışma yöntemlerini ya da tekniklerini tek bir noktada toplamak doğru olmayacaktır. Çünkü YÖKDİL’de yüksek puanlara ulaşmak sadece bir tekniğe veya alana yoğunlaşmakla değil daha çok sınavın gerektirdiği tüm beceriler üzerinde çok yönlü ve disipline edilmiş bir çalışma süreci geçirmekle mümkün olabilmektedir.

Bu yüzden de uygulanacak YÖKDİL sınav teknikleri kelime, okuma ve YÖKDİL soru çözüm teknikleri ekseninde ele almak hem daha doğru bir çalışma stratejisine yardımcı olacak hem de YÖKDİL’de yüksek puanlar almak için gerekli olan hazırlık sürecinin temellerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

YÖKDİL Kelime ve Okuma Teknikleri

Geniş bir kelime haznesi, yabancı dil sınavlarına hazırlanan adaylarda bulunması gereken en önemli becerilerden biridir. Bundan dolayı da YÖKDİL’e hazırlanan adaylar kelime dağarcıklarını geliştirecek YÖKDİL kelime ezberleme teknikleri üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedirler.

Aynı zamanda, kitap, gazete, dergi ya da çeşitli makaleler üzerinden yaptıkları okumalarla adaylar öğrendikleri kelimeleri metinler üzerinde görme ve deneyimleme imkanı bulmakta, bu sayede de daha yoğun bir sınav hazırlık süreci geçirmektedirler.

Adayların tercih ettiği bu temel kelime öğrenme ve okuma tekniklerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

YÖKDİL Kelime Tekrarları

Birçok alanda olduğu gibi İngilizcede de yararlanılan en etkili kelime öğrenme tekniklerinden biri sıkça kelime tekrarları yapmaktır. Özellikle de hazırlık süreciniz boyunca ister aldığınız eğitim isterseniz de bireysel çalışmalar olsun öğrendiğiniz kelimeleri belirli periyotlar içinde düzenli tekrarlarla pekiştirebilirsiniz.

Örneğin; kendinize bir kelime defteri edinerek yeni öğrendiğiniz kelimeleri anlamları, eş anlamları vb. ile birlikte bu deftere not edebilir, günlük ve haftalık tekrarlar ile pratik ve etkili bir şekilde bu kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Yine kelime öğrenmenize ve öğrendiğiniz kelimeleri pratik bir şekilde tekrar etmenize yardımcı olacak mobil uygulamalardan ya da online platformlardan da yararlanabilirsiniz. Örneğin, Rh+ Platform’da bulunan Wordy uygulamamızdan faydalanarak bilmediğiniz kelimeleri eş anlamları ve telaffuzları ile birlikte etkili olarak öğrenebilirsiniz. Ücretsiz üyelik ile uygulamada yer alan belirli seviyelere erişebilirken, online eğitimlerimize katılarak ya da kitaplarımızı edinerek uygulamanın tam sürümü ile birlikte gelen tüm kelimelere detaylıca çalışabilir, eğlenerek kelime öğrenebilirsiniz.

ÖNEMLİ

YÖKDİL’e girmeyi planlıyor ve kelime pratikleri üzerine detaylı bilgi almak istiyorsanız YÖKDİL Kelimeleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

YÖKDİL Sözlük Kullanımı

En etkili YÖKDİL çalışma teknikleri ile beraber yürütülebilen sözlük kullanımı da yabancı dil sınavlarına hazırlanan adaylar için olmazsa olmazların başında yer almaktadır. Özellikle de YDS ve YÖKDİL gibi İngilizce okuma ve anlama becerilerinin ön planda olduğu yabancı dil sınavlarında, kelimelere, kelimelerin türlerine ve aldıkları eklere göre türetilmiş halleriyle birlikte örnek cümleler içindeki kullanımlarını da öğrenmek oldukça önemlidir. Bu sayede, adaylar karşılaştıkları soruları hem daha hızlı kavramakta hem de doğru cevaba ulaşırken hata yapma ihtimalleri de bir o kadar azalmaktadır.

İngilizce sınav sözlükleri, YÖKDİL çeviri teknikleri ve YÖKDİL paragraf çözme teknikleri noktasında da adayların sıklıkla yararlandığı kaynaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü hem sınavlardaki çeviri soru tiplerini hem de paragraf sorularını doğru ve hızlı bir şekilde çözebilmek için iyi bir İngilizce kelime bilgisine ve okuma-anlama becerisine sahip olmak gerekmektedir.

Rh+ Sözlük de YDS, YÖKDİL, TOEFL, IELTS ve Proficiency gibi İngilizce sınavlara hazırlanan adayların bu sınavlarda karşılaşabilecekleri tüm kelimeleri adaylara ücretsiz bir şekilde öğrenebilme ve çalışabilme fırsatı sunmaktadır.

Kelimelerin anlamlarını, eş anlamları, telaffuzları, collocation ve preposition kullanımlarıyla birlikte öğrenebileceğiniz ve kendi kelime listelerinizi oluşturarak bolca pratik yapabileceğiniz Rh+ Sözlük’ü aşağıdaki bağlantılardan ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz.

iOS App StoreAndroid Google Play Store

YÖKDİL Okuma Pratikleri

En az YÖKDİL kelime ezberleme teknikleri kadar etkili olan diğer bir çalışma şekli de düzenli yapılan okuma pratikleridir. YÖKDİL’e hazırlıkta yapılan okuma çalışmaları adayın öğrendiği kelimeleri ve gramer yapılarını uygulamalı olarak görmesine büyük derecede katkı sağlamaktadır.

Okuma teknikleri genelinde uygulanması gereken en önemli adımlardan biri mevcut kelime ve okuma-anlama becerinize göre kaynaklardan yararlanmaktır. Başlangıç seviyesinde olan birinin orta veya ileri düzey metinlerle başlaması ya da ileri düzeydeki birinin de başlangıç seviyesindeki metinlerden çalışması pek faydalı olmayacaktır. Çünkü bu hem adayın okuma yaparken sıkılmasına ve yeterli bilgi edinememesine hem de sınava yönelik çalışma motivasyonunu kaybetmesine neden olabilir.

Diğer taraftan, genel kültür konularının ya da güncel metinlerin yer aldığı kaynak ve platformlardan yararlanmak da fazladan etkili olabilmektedir. Bu elbette eski okuma kaynaklarının size fayda sağlamayacağı anlamına gelmemektedir. Sadece YÖKDİL gibi sınavlarda zaman zaman ülke veya dünya gündeminde yer alan konulardan seçilmiş metinler de bulunabilmektedir. Bu tarz metinlerin yer aldığı haber, makale, okuma metni vb. çalışmak ve bu kaynaklardaki bilmediğiniz kelimeleri öğrenmek, sınavda da benzer konularda karşılaşacağınız metinleri daha hızlı anlamanıza ve doğru cevaba daha kolay bir şekilde ulaşabilmenize yardımcı olabilmektedir.

ÖNEMLİ

YDS veya YÖKDİL’e hazırlanıyor ve gerçek sınav düzeyinde metinlerle okuma pratikleri yapmak istiyorsanız More Than Reading 1 ve More Than Reading 2 kitaplarımızı edinerek detaylı okuma ve kelime çalışmalarıyla birlikte soru çözüm pratikleri yürütebilirsiniz. Ayrıca, Ücretsiz Kaynaklar sayfamızda yer alan YDS ve YÖKDİL okuma parçalarını da indirerek okuma pratikleri yapabilirsiniz.

YÖKDİL Soru Çözüm Teknikleri

Kelime ve okuma pratiklerinin yanında adayların YÖKDİL’e hazırlanırken düzenli soru ve deneme çözümleri gerçekleştirmesi de oldukça önemlidir. Adayların YÖKDİL Sosyal soru çözüm teknikleri, YÖKDİL Sağlık soru çözüm teknikleri ve YÖKDİL Fen soru çözüm teknikleri arasından kendi alanlarıyla ilgili olanları incelemesi ve bu teknikleri çalışmalarıyla harmanlaması YÖKDİL’de hedefledikleri puanlara ulaşmalarında onlara oldukça katkı sağlayacaktır.

Sosyal, sağlık veya fen gibi branşa yönelik direkt bir soru çözüm tekniği bulunmamakla birlikte yapacağınız soru çözüm pratiklerinde dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bu soru çözüm süreçlerinin sizler için daha verimli geçmesini sağlayabilmektedir. Bu da doğal olarak sınav sonucunuzu olumlu şekilde yansımaktadır.

Örneğin; YÖKDİL’e sosyal alandan girecekseniz sosyal branşla ilgili konuların veya kelimelerin daha sık yer aldığı basılı veya dijital kaynaklardan faydalanabilirsiniz. ÖSYM’nin önceki YÖKDİL sınavlarında sorduğu çıkmış soruları detaylıca inceleyebilir veya sıklıkla doğru cevap olarak çıkmış kelimelerin anlamlarını, eş anlamlarını, collocation ve preposition kullanımlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayede YÖKDİL’e gireceğiniz alanla ilgili test üzerinde önceden deneyim kazanmaya başlamış olursunuz.

YANLIŞ

YÖKDİL’e hazırlıkta yüksek puanlar için bol soru çözümü yapmak yeterlidir.

DOĞRU

YÖKDİL okuma-anlama becerisini ölçen bir yabancı dil sınavı olduğu için soru çözümlerin yanında detaylı soru tipi analizleri yapmak, kelime, çeviri ve okuma çalışmaları gerçekleştirmek adayların yüksek puanlara ulaşmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Yine alana özgü basılı veya dijital YÖKDİL soru tipi kaynaklarını inceleyebilirsiniz. Sınava gireceğiniz branşta hangi YÖKDİL soru tiplerine ne şekilde rastlayacağınızı bilmek gerçek sınavda daha hızlı ve özgüvenli bir şekilde soru çözmenize yardımcı olacaktır. Bu da sınav süresini daha etkili kullanmanızı sağlayarak hem daha çok soru çözmenize hem de çözdüğünüz sorulardaki doğru cevaba ulaşma şansınızı artıracaktır.

Siz de bu yazıda yer verdiğimiz genel YÖKDİL tekniklerinin dışında etkili olduğunu düşündüğünüz teknik ve yöntemlere YÖKDİL hazırlık sürecinizde yer verebilirsiniz. Ayrıca, faydalı olduğunu düşündüğünüz kendinize ait yöntemleri bilinen yöntemlerle harmanlayarak çok yönlü çalışmalar gerçekleştirebilir, hedeflediğiniz puanlar için daha yoğun bir YÖKDİL hazırlık süreci geçirebilirsiniz.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
27/10/2021 0 4472
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!