Yükleniyor...
2020 Sağlık Lisans Tamamlama Kontenjanları Belirlendi mi?

2020 Sağlık Lisans Tamamlama Kontenjanları Belirlendi Mi?

2020 yılı için sağlık lisans tamamlama kontenjanları ve DGS tercih başvuruları için detaylı bilgiye haber içeriğinden ulaşabilirsiniz.

#Akademik Haberler
0 14375

2020 Sağlık Lisans Tamamlama kontenjanları açıldı mı? 2014 sonrası Sağlık alanında ön lisans eğitimi alanlar lisans programlarına dahil olabilecekler mi?

19 Kasım 2014 yılında 6569 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle bu tarihten önceki yıllarda Sağlık alanında ön lisans eğitimi almış  sağlık çalışanları bu tarihten sonra YÖK Tarafından açılan Sağlık Lisans Tamamlama programlarına dahil olmaktaydılar. YÖK adayları, değerlendirirken mezuniyet ortalamalarının iki katı alınarak hesaplanan yerleştirme puanlarına ve tercihlerine göre sıralamaya almaktaydı. 

Bu durum 2014 sonrası mezun olanlar için engel teşkil etmekteydi. Bu durum hakkında Sağlık-Sen tarafından 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan söz alınmış ve 2014 sonrası mezunlar için 2020 yılının Haziran ayında bu engel kaldırılmıştır. Birçok yeni bölüm açılmış ve kontenjanlar arttırılmıştır. 2019 yılında 5.650 olan sağlık yönetimi ve sağlık hizmetleri programı kontenjanı bu yıl 14.150'ye çıkarılmıştır.

Yeni kanun neticesinde 2014 yılı sonrası sağlık ön lisans programlarından mezun olanlar lisans öğrenimine geçebilmek için DGS (Dikey Geçiş Sınavı)'ye girmeleri şart koşulmuştur. Bu sınavda açılan kontenjanlara yönelik yeterli puanı sağlayan adaylar tercihlerini yapabileceklerdir.


Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş 2014 sonrası sağlık ön lisans programları mezunlarının mağduriyetinin giderilmesi amacıyla yaptıkları çalışmalarla ilgili ayrıca şunları iletmiştir:

" Dikey Geçiş Sınavı ile lisans tamamlama arasındaki farkları ortaya çıkardık. Lisans tamamlama da sağlık yönetimi bölümüne 39 tane ön lisans bölümü başvuru yaparken DGS'de sadece 14 bölümün olduğunu ve kontenjan sayılarının kısıtlı olduğunu gördük. ÖSYM'den bilgiler alarak açık öğretim fakültelerine 86 bin tane kontenjan verildiğini ve bunun sadece 56 bin 995'i dolmuş, 29 bin 5 kontenjanın da boş kaldığını tespit ettik. Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bu boş kalan kadrolara 2014 sonrası ön lisans mezunlarının yerleşmesi için yazı yazarak görüşmeler gerçekleştirdik. İstanbul, Erzurum Atatürk ve Eskişehir Anadolu Üniversiteleriyle görüşerek konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Mücadelemiz bugün itibariyle sonuç verdi ve 2014 sonrası ön lisans mezunlarını da kapsayacak şekilde, DGS aracılığıyla sağlık lisansiyerliği için kalıcı düzenleme gerçekleşti. Kontenjanlar artırıldı, AÖF'lere sağlık üst öğrenimi sayılan yeni bölümler eklendi. Sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun" 


Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmetler lisans programı için 2020-DGS 'de açılan kontenjanları aşağıda bulabilirsiniz:

Anadolu Üniversitesi Kontenjanları

Açıköğretim Fakültesi Sağlık Yönetimi Lisans Programına 4000 kişi

Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Lisans Programına 150 kişi

Atatürk Üniversitesi Kontenjanları

Açıköğretim Fakültesi Sağlık Yönetimi Lisans Programına 3000 kişi

Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Lisans Programına 1000 kişi

İstanbul Üniversitesi Kontenjanları

Açıköğretim Fakültesi Sağlık Yönetimi Lisans Programına 3000 kişi

Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Lisans Programına 3000 kişi


2020 yılı DGS ne zaman yapılacak?

2020 yılında DGS 9 Ağustos 2020 yılında gerçekleşecek olup, sınava başvurular 9-17 Haziran 2020 tarihleri arasındaydı ve Geç Başvuru ise 3 Temmuz 2020 tarihinde alındı.


ÖSYM TakvimiYDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
YDS-YÖKDİL İleri Akademik Çeviri

İleri Düzey Akademik Metinlerle Okuma ve Kelime Bilginizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL İleri Akademik Çeviri
22/07/2020 0 14375
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!