Yükleniyor...
Akademik Personel Olmak İçin Ek Şart Geldi

Akademik Personel Olmak İçin Ek Şart Geldi

676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile akademisyen olabilmek için ilave şart getirilmiştir.

#Akademik Haberler
0 2999

“Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 6 ncı maddesinin 1 inci fıkrasında; “Bu Yönetmelik kapsamındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda;

a) 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

b) Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda ALES’ten en az 70, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından en az 50 puan veya eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak, gerekir.” hükmü yer almaktadır.

Bilindiği üzere, 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname”nin 74 üncü maddesiyle 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde düzenlenen Devlet memur olma genel şartlarına “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olma” şartı da eklendi.

Böylelikle, güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmadan artık üniversitelerin akademik personel kadroları da dahil olmak üzere hiçbir devlet memuru kadrosuna atama yapılmayacak.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI KİMLERE YAPILACAK ?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılabilmesi için öncelikle bir üniversite tarafından ilan edilen öğretim elemanı kadrosuna başvurmanız ve yapılan yazılı veya sözlü sınavlar neticesinde atanmaya hak kazanmanız gerekmektedir. Bu araştırma başvuran tüm personele değil sadece o kadroya atanmaya hak kazanan kişi ile ilgili yaptırılır.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASINI KİMLER YAPACAK ?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları ile ilgili mevcut düzenlemeye göre, atanmaya hak kazanan kişinin ikamet ettiği il müdürlüğü tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacaktır.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI NE KADAR SÜRÜYOR ?

Mevzuatta hüküm bulunmamakla beraber ortalama bir süre vermek gerekirse 1-2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, bu il emniyet müdürlüğünün yoğunluk durumuna göre değişebilmektedir.

Kaynak: akademikadro.net

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
17/02/2017 0 2999
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!