Yükleniyor...
Danıştay ÖSYM’nin Güvenlik Önlemleri Hükümlerini İptal Etti
Danıştay ÖSYM’nin Güvenlik Önlemleri Hükümlerini İptal Etti

Danıştay Ösym’Nin Güvenlik Önlemleri Hükümlerini İptal Etti

Danıştay, ÖSYM’nin ‘Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik’le getirdiği, sınava girecek adayların ‘parmak izi ve retina taraması’ ile ‘sınav binalarının çevresinin mahkeme kararı olmadan polis tarafından aranması’ hükümlerini iptal etti. Ancak öğrencilerin en çok şikâyet ettiği düzenlemelerden ‘tuvalete gitme’ yasağı sürüyor.

0 806

Davayı bu hükümlerin iptali için İstanbul Barosu açmıştı. Mahkeme, temel hak ve özgürlüklere ilişkin sınırlamaların yönetmelikle değil, anayasaya uygun olarak yasayla düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. ÖSYM yetkilileri, yönetmelikte sadece bu hükümlerin iptal edildiğini söyledi. Yönetmeliğin diğer hükümleri uygulanmaya devam edecek. Sınav sırasında tuvalet ihtiyacını karşılamak zorunda olduğunu sağlık kurulu raporuyla kanıtlayan adaylar hariç, adaylar her ne sebeple olursa olsun tuvalet ve benzeri ihtiyaçları için kısa bir süre için de olsa sınav salonundan çıkamıyordu. Bu madde aynen geçerli olacak. Yüzük (alyans hariç), kolye, küpe gibi aksesuarlarla da sınava girilemeyecek.

İptal edilen hükümler şöyle:

-Toplu kopya girişimlerine karşı Emniyet birimlerince sınav öncesi, sınav esnası ve sınav sonrasında binaların dış çevresinde, gerektiğinde şüpheli kişi ve araçlar da aranmak suretiyle gerekli önlemler alınır ve yapılan ve yapılması gereken işlemler ile ilgili Başkanlığa bilgi verilir.

-ÖSYM, teknolojik gelişmelere bağlı olarak adayların ve görevlilerin sınav binalarına giriş koşullarına yönelik sınav gizliliği ve güvenliğini sağlayacak parmak izi, retina tanıma gibi yeni önlemler alabilir.

KAYNAK:

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
Rh More Than Reading 1

1500 Okuma-Anlama Sorusu, 1000 Kelime ve Yapı Sorusu; Detaylı Ek Kitap ve 1 Yıl Ücretsiz Online Hizmetler.

Rh More Than Reading 1
Rh YDS Deneme Sınavları

10 Özgün YDS Deneme Sınavı ve Online Detaylı Açıklamalı Cevap Anahtarı. 1 Yıl Dijital Kullanım Ücretsiz.

Rh YDS Deneme Sınavları
27/02/2015 0 806
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!