Yükleniyor...
e- ALES Nedir?
e- ALES Nedir?

E- Ales Nedir?

e-ALES Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır.

#Akademik Haberler #ALES
0 11479
Sınav elektronik ortamında düzenlenecektir. İlk e-ALES sınavı 12 Şubat 2017 tarihinde düzenlendi ve sonuçlar ise aynı gün açıklandı.


e-ALES ve ALES Arasında bir Fark Olacak mı?

Sınavlarda sorulan sorular ve soru tipleri arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Normal bir ALES sınavında karşılaşacağınız soru tipleri, soru tipi ağırlıkları ve çözüm süreleri yaklaşık aynı olacaktır. Bu sınavın tek farkı, soruların dijital ortama taşınmasıdır.

e-ALES Nasıl Düzenlenecek?

e-ALES, ÖSYM sınav merkezlerine elektronik ortamda düzenlenecektir. e-ALES sınavı elektronik ortamda gerçekleşse de adayların mantık ve matematik sorularını çözebilmeleri için kalem ve kağıda ihtiyaçları olacaktır. Adaylar sınav merkezinde klavyesi olmayan bir bilgisayar, kalem ve boş kağıt ile sınava girmesi beklenmektedir. Ayrıca geometri gibi üzerinde çözüm yapılması gereken soruların bulunduğu bir soru kağıdı verilebilir ya da sınav daha elektronik hale getirilerek bütün soru çözme işlemleri bir tablet üzerinde yapılabilir.

e-ALES Sınav Süresi ve Soru Sayısı

Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir. Soru sayısı da sayısal 1 için 40 soru, sayısal 2 için 40 soru, sözel 1 için 40 soru ve sözel 2 için 40 soru şeklinde olacaktır.

e-ALES Başvuru Nasıl Yapılacaktır?

Sınav başvuru tarihleri arasında ÖSYM sitesinden (http://www.osym.gov.tr/) yapılacak olup sınav için ödemeyi ilk yapanlar kontenjana dahil edilecektir, kontenjan dolduğu anda sistem kapatılacaktır.

e-ALES Kontenjanlar ve Sınav Yerleri

Diğer sınavlardan farklı olarak, sınav merkezlerinin alabileceği kişi kadar kontenjan açan ÖSYM’nin e-ALES kontenjanlarını da tıpkı e-YDS’de olduğu gibi, Ankara’da 3760, İstanbul’da 431, İzmir’de 72 şeklinde belirlemesi beklenmektedir.

e-ALES Sınav Ücreti Ne Kadar? Sınav Ücreti Nasıl Yatırılır?

Henüz resmi bir açıklama olmasa da bir süredir düzenlenen e-YDS örneğinde olduğu gibi ÖSYM’nin bu sınav için ücreti 200TL barajının üstünde tutması bekleniyor.

Sınav ücretleri ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden kredi ya da banka kartı yoluyla yatırılabileceği gibi başvuru kılavuzunda belirtilecek bankaların şubeleri ve ATM’leri aracılığıyla da ödenebilmektedir.

Rh More Than Reading 1

1500 Okuma-Anlama Sorusu, 1000 Kelime ve Yapı Sorusu; Detaylı Ek Kitap ve 1 Yıl Ücretsiz Online Hizmetler.

Rh More Than Reading 1
Rh YDS Deneme Sınavları

10 Özgün YDS Deneme Sınavı ve Online Detaylı Açıklamalı Cevap Anahtarı. 1 Yıl Dijital Kullanım Ücretsiz.

Rh YDS Deneme Sınavları
21/07/2017 0 11479
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!