Yükleniyor...
FİNLANDİYA OKULLARDA EL YAZISINI KALDIRIYOR

Finlandiya Okullarda El Yazisini Kaldiriyor

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA’nın verilerine göre en iyi eğitim sistemine sahip olan Finlandiya ilköğretimde devrim niteliğinde bir adım atıyor. Finlandiya okullarda el yazısı dersini kaldırıyor.

#Akademik Haberler
0 1700

Finlandiya 2016 yılında ilköğretimde el yazısı dersini kaldırmak için çalışmalara başlamıştı. İlköğretim ders programında el yazısı dersi yer almayacak. Ulusal Eğitim Kurulu’ndan Minna Harmanen konu ile ilgili yayınladığı basın açıklamasında “Klavyede hızlı yazı yazmak ulusumuz için önemli bir beceri” dedi.

Helsinki Times gazetesine konuşan Finlandiya Eğitim Bakanı Minna Harmanen, ilköğretimde okuma-yazma şeklini değiştirme zamanının geldiğini söyledi.

Klavyede hızlı yazmanın önemli bir yeteneğe dönüştüğünü savunan Finlandiya Eğitim Bakanı Minna Harmanen, günlük yaşamda da hızlı klavye kullanmanın artık bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Harmanen el yazısı derslerinden vazgeçmenin büyük bir kültürel değişim olduğunu kabul etti ancak bilgisayar kullanmanın gündelik hayat için daha değerli bir yeti olduğunu belirtti.

Karar evinde bilgisayarı olmayan öğrencileri zor duruma düşüreceği gerekçesi ile eleştirildiyse de veli ve öğrencilerin büyük bir kısmı el yazısından vazgeçmenin yerinde bir tercih olduğunu düşündüklerini söyledi.

Eğitim Bakanı Minna Harmanen, ilköğretimde öğrencilere yazmayı klavye üzerinden öğretmeyi zorunlu hale getireceklerini ancak öğrencilerine el yazısı öğretmek isteyen öğretmeleri de serbest bırakacaklarını ifade etti.

KAYNAK:NTV

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
10/02/2015 0 1700
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!