Yükleniyor...

Remzi Hoca tarafından geliştirilen, 300.000’den fazla İngilizce Türkçe içeriğin tek bir sözlükte yer aldığı Rh Sözlük (Remzi Hoca Sınav Sözlüğü) ile hem genel İngilizce öğrenimi çerçevesinde bilmediğiniz kelime ve kalıpları öğrenebilir hem de YDS, e-YDS, YÖKDİL, YKSDİL, IELTS, TOEFL, TOEIC gibi sınavlara hazırlanırken çalışmalarınızda sizi destekleyecek donanımlı bir İngilizce sözlük olarak kullanabilirsiniz.

Günümüzde, İngilizce öğrenmeye çalışan ve İngilizce sınavlara giren kişi sayısında geçmiş yıllara göre büyük bir artış gözlenmektedir. Bu artışın birçok farklı sebebi olmakla birlikte başlıca sebepleri arasında akademik kariyer yapma, yurt dışı eğitimi ve iş imkanları ya da yabancı dil tazminatı alma gibi nedenler vardır. İnsanlar da hedeflerine ulaşabilmek için hem ÖSYM’nin düzenlediği dil sınavlarına hem de dünya çapında geçerliliği olan uluslararası sınavlara müracaat etmektedir.

ÖSYM’nin düzenlediği YDS’ye (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) başvuran birçok aday sınava hazırlık sürecini etkin bir şekilde geçirmek için YDS sözlük ihtiyaçlarını online YDS sözlük uygulamalarından faydalanarak gidermektedir. YDS İngilizce sözlük arayışlarında basılı kaynaklardan da yararlanan adaylar, e-YDS sınavı için de internette bulunan e yds sözlük uygulamalarına yönelebilmektedir. Ancak içeriği hakkında emin olunmayan, bilinmeyen kaynaklardan yaptıkları YDS sözlük indirmeleri ve kullanmaları, adayların doğal olarak sınava hazırlık süreçlerini de etkileyebilmektedir. Dolayısıyla, YDS sözlük tercihi de bu noktada önemli bir etkendir.

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) ise başlangıçta YÖK kontrolünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile yürütülmekteydi. Fakat 2019 Sonbahar YÖKDİL sınavı ile birlikte ÖSYM tarafından yapılmaya başlandı. YDS’den farklı olarak YÖKDİL, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 alana ayrılan bir yabancı dil sınavıdır. Bundan dolayı da adaylar YÖKDİL sözlük tercihlerinde alanlara göre özel olarak hazırlanmış YÖKDİL İngilizce sözlükleri tercih edebilmektedir. Bazı adaylar da içerik olarak birleştirilmiş YDS YÖKDİL sözlük uygulamalarından ya da basılı materyallerden faydalanarak sınava hazırlanabilmektedir. Ancak adayların, yukarıda da bahsettiğimiz gibi sınava hazırlık sürecinde yapacakları YÖKDİL sözlük indirmeleri ve kullanmaları belirli bir önem teşkil etmektedir. Bu yüzden de YÖKDİL’e hazırlanırken sözlük seçiminde titiz davranmalıdırlar.

YKSDİL’de de adaylar hedefledikleri üniversitelere yerleşebilmek için sıkı bir şekilde çalışmakta, sınava hazırlık süreçlerinde ise kalıcı bir öğrenme sağlayacak YKSDİL sözlüklerini tercih etmektedirler. Ayrıca, online YKSDİL sözlük indirip bilgisayardan ya da akıllı telefonlardan mobil bir şekilde kelime pratikleri de yapabilmektedirler. Ancak daha önce de belirtiğimiz gibi kullanılacak sözlük İngilizce ve sınav bağlamında nitelik açısından adayı mağdur etmeyecek bir içeriğe ve güvenilirliğe sahip olmalıdır. Bu yüzden adaylar, YKSDİL gibi ciddi bir sınava hazırlanırken, onları yarı yolda bırakmayacak tutarlı ve nitelikli bir İngilizce sınav sözlüğü ile yollarına devam etmelidirler.

Uluslararası sınavlara hazırlık sürecinde ise adaylar içerik bakımından sadece İngilizce olan sözlüklere ya da girecekleri sınava yönelik özel olarak derlenmiş sınav sözlüklerine yönelebilmektedirler. Çünkü internetten İngilizce Türkçe sözlük indirmek ya da aynı formata sahip basılı bir sözlükle sınavlara hazırlanmak yetersiz kalabilmektedir. Bu doğrultuda da adaylar IELTS sözlük, TOEFL sözlük ya da TOEIC sözlük seçimlerinde kendilerini sınava en etkili şekilde hazırlayacak sözlüğü tercih etmek istemektedirler. Yine, mobil kullanımı tercih eden adayların da alternatif olarak IELTS sözlük indirerek ya da TOEFL sözlük indirmek suretiyle sınava hazırlanma imkanları bulunmaktadır.

Remzi Hoca, 10 yılı aşkın süredir verdiği online eğitimler ve hizmetler ile YDS ve YÖKDİL’e yönelik hayallerine giden yolda öğrencileriyle birlikte yürümektedir. Geliştirdiği Remzi Hoca sözlük uygulaması da genel İngilizce öğreniminde ve İngilizce sınavlara hazırlık sürecinde herkesin yararlanabileceği bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bugün, bu büyük birikimin ve emeğin bir meyvesi olan, Türkiye’nin en kapsamlı sınav sözlüğü Rh Sözlük, ücretsiz ve reklamsız bir şekilde herkesin kullanımına sunulmuş bulunmaktadır.

Peki RH Sözlükte Kullanıcıları Neler Bekliyor?

Bir sözlükte aradığınız her şeyden çok daha fazlasına sahip olan Rh Sözlük, genel İngilizce öğreniminden YDS, e-YDS, YÖKDİL, YKSDİL, IELTS, TOEFL, TOEIC gibi İngilizce sınavlarının tümüne yönelik çalışmalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz, 300.000’den fazla içeriğe sahip bir İngilizce sınav sözlüğüdür. Üstelik, kullanıcıların kelime öğrenme sürecini dinamik bir düzleme oturtan Rh Sözlük, diğer platform ve uygulamaların aksine tamamıyla ücretsiz ve reklamsız bir sözlük deneyimi sağlamaktadır. Rh Sözlük ile;

-Bir kelimenin sadece İngilizce ya da Türkçe karşılığını değil o kelimeye dair dil kapsamındaki farklı kullanımlarını da öğrenebilir (preposition, collocation vb.), örnek cümlelerde nasıl yer aldığını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, kelimeleri dinleyerek telaffuzlarını da öğrenebilirsiniz.

-Öğrenmek istediğiniz kelimeleri kaydedebilir, daha sonrasında kalıcı ve hızlı kelime pratikleri için “Öğreneceğim Kelimeler” sekmesinden detaylı bir şekilde gözden geçirebilirsiniz. 

-Kelime bildirimi özelliğini aktif ederek kendi tercihinize göre belirleyeceğiniz seviye, adet ve saat aralığında uygulamadan bildirimler alabilirsiniz. Örneğin; orta seviyede olan 10 adet kelimeyi saat sabah 10:00 ile akşam 22:00 arasında bildirim alacak şekilde ayarlayabilir, her saat için 1 kelime öğrenebilirsiniz.

-Kelimeleri sadece yazarak değil, sesli ve görsel arama özelliklerini kullanarak da bulabilirsiniz. Sesli aramada kelimeleri telaffuz etmeniz yeterli olacaktır. Görsel aramada ise uygulama üzerinden kelimelerin fotoğrafını çekerek ya da daha önce çektiğiniz fotoğrafları galerinizden yükleyerek arama yapabilirsiniz. Örneğin, okuduğunuz bir İngilizce paragrafta ya da soruda bilmediğiniz kelimeler var. Fotoğrafını çekip Rh Sözlük üzerinden aratarak tüm kelimelerin anlamlarını öğrenebilirsiniz.

İngilizce öğrenimine ve İngilizce dil sınavlarına yönelik çalışmalarınızda tamamen ücretsiz ve reklamsız bir şekilde kullanabileceğiniz Rh Sözlük’ü aşağıda yer alan bağlantılardan indirebilirsiniz.


02/12/2019 0 9068
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!