Yükleniyor...
Öğretim Üyeliğine Atanma Yönetmeliği Düzenlemesi

Öğretim Üyeliğine Atanma Yönetmeliği Düzenlemesi

9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ek kararlar ile Öğretim Üyeliğine Atanma Yönetmeliği'ne düzenleme geldi.

#Akademik Haberler
0 2307

YÖK Başkanı Saraç , 9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında açıklama yaptı.

 

Bilindiği üzere her yıl üniversitelerin çeşitli birimlerine öğretim üyeleri ve öğretim elemanları alımları yapılmaktadır. Bu noktada birçok üniversite kişilere özel ilan çıkmakta olup bu nedenle diğer kriterleri sağlayan adaylar mağdur olmaktadır. Adil bir şekilde alım yapılması için başvuruda bulunan birçok adayın bireysel olarak yada yayın kurumları aracılığıyla ilanlara itiraz edip ilanda kişiye özel ibareler kaldırtılmaktaydı.

 

Uzun yıllardır devam eden bu süreç Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı tarafından alınan kararla değiştirilmiştir.

 

Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinin 3. maddesine eklenen fıkra şu şekildedir:

"(3) İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez. "MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer." "MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür."

 

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın  kişiye özel ilanın önüne geçebilmek için atılan bu adım hakkında Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile:

 

"1- Yeni YÖK olarak ilk kez hayata geçirdiğimiz “YÖK Akademik Kariyer Liyakat” Projemizin tanıtım toplantısında bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduğumuzu belirterek bunları engellemeye yönelik “düzenlemeler” yapacağımızı ifade etmiştik.

2- Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarımızın akademik kadro istihdamında “liyakat ve fırsat eşitliğini” artırmak amacıyla "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nde yaptığımız düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. https://resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210309-4.htm

3-Yaptığımız bu çalışma neticesinde; Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

4-Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve “fırsat eşitliğini,rekabet ve kaliteyi önceleyen” bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim..." dileklerini aktardı."

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
YDS-YÖKDİL İleri Akademik Çeviri

İleri Düzey Akademik Metinlerle Okuma ve Kelime Bilginizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL İleri Akademik Çeviri
09/03/2021 0 2307
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!