Yükleniyor...
ÖSYM 'DE
ÖSYM 'DE

Ösym 'de "elektronik Sinav" Çalişmalari

ÖSYM Başkanı Demir, adayların konuşma ve dinleme becerilerini de ölçmeyi hedefleyen elektronik sınav uygulaması için çalışma başlattıklarını bildirdi.

#Akademik Haberler
20/05/2013 0 415
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi'nce düzenlenen İletişim Buluşmaları-II'de yaptığı konuşmada kurumun çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"ÖSYMTürkiye 'ye 1974yılındanbuyana hizmet vermektedir .Kurum son iki yıldır , köklübir değişim vedönüşüm sürecinegirmiştir.Tüm Türkiye 'ningözü önünde gerçekleşmekte olanbu dönüşüm zaman zaman bazı çevrelerceeleştirilmektedir.Yasal ,teknik işgücüve felsefe alanlarındakiyapılanmasıyla ÖSYM, geleceğinTürkiye 'sinihakveadaletölçülerinegöre şekillendirmeazim ve gayretiiçindeolmayadevamedecektir.Hiçbir olay ÖSYM'de karanlıkta gerçekleşmiyor. Tamamen şeffaf bir yapıda gerçekleştiriliyor. Bu misyon ile varmak istediğimiz yer, yurt içi ve dışında yüzde yüz güvenli, kripto ve e-imzayla çalışan, uluslararası bir bilgi güvenliğine sahip, toplum nezdinde bir kurum oluşturmak".

YDShakkındaki eleştiriler
Katılımcıların soruları üzerine Demir son yapılan YDS sınavına 330 bin kişi katıldığını belirterek:
"KPDS'nin hiçbir zaman üyesi 150 bini geçmemiştir. ÜDS'nin yıllar içerisindeki aday kitlesi hiçbir 60-70 bini geçmemiştir. Geri kalan kitle KPDS'deki İngilizce testini alanlar. Dün itibariyle bunu da araştırdık. YDS'ye girmiş ve daha önce KPDS'ye girmiş 60 bin aday var. Bu 60 bin adayın 55 bininin başarı aralığı 0 ile 49 puan arasında. ÜDS'ye girmiş veya akademisyen olanların puan ortalaması 46'dır. Bir zorluk söz konusu değil. Kitlenin başarı seviyesinin düşük olması, genel başarı seviyesini çok aşağıya çektiği için böyledir. Her sınavımızda, cevapları değerlendirerek nasıl bir iyileştirme yapacağımızı düşünüyoruz. YDS de böyle olacaktır."

Yeni sürece ilişkin olarak"Hiçbir öğretim görevlisinin, bu sınav kolay veya zor olsun diye bir gayreti yoktur. Tamamen rastgele ve belli kurallar içerisinde oluşturulmuş bir sınavdır. O yüzden de YDS'nin KPDS ve ÜDS ile eş değerde olduğuna inanıyoruz. Tabii ki yabancı dil açısından konuşma ve dinleme becerilerinin de ölçülmesi gerekir. Kağıt üzerinde bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil. Elektronik sınav çalışmalarımız başladı. Gelecek sene ve sonrasında konuşma ve dinleme becerilerini de ölçen bir elektronik sınav hedefliyoruz. Bunu da yapabileceğimize inanıyoruz" açıklamalarında bulundu.
20/05/2013 0 415
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Benzer Yazılar
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!