Yükleniyor...
Remzi Hoca'nın 2021 İlkbahar YÖKDİL Sınav Analizi ve Olası Doğru Cevapları

Remzi Hoca'nın 2021 İlkbahar Yökdil Sınav Analizi Ve Olası Doğru Cevapları

Remzi Hoca'nın 2021 İlkbahar YÖKDİL Sınav Analizi ve Olası Doğru Cevaplarını bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

#YÖKDİL
0 40877

2021 İlkbahar YÖKDİL Sosyal Olası Doğru Cevaplar

2021 İlkbahar YÖKDİL Sınavını tamamlamış durumdayız, herkesin dilediği puana ulaşmasını dileriz. 2021 İlkbahar YÖKDİL Sosyal, 2020-Sonbahar için 28 Şubat 2021 tarihinde yapılan sınavla karşılaştırıldığında bu sınavın biraz daha zor olduğunu söyleyebiliriz.

Sınavın ilk 20 sorusu rahat sorulardan oluştuğu söylenebilir, yine çok fazla bağlaç sorusu vardı ve çoğunluğu da zıtlık bağlacıydı. Cloze test soruları normal zorluk düzeyindeydi, yine ilk 20 soru gibi çok bağlaç sorusu bulunmaktaydı. Cümle tamamlama soruları anlaşılması zor ve çok stratejik yaklaşıma izin vermeyen sorulardan oluşmaktaydı. Bir soruyu anlamak için birçok defa okumayı gerektirmiş olabilir, bu da doğal olarak zaman kaybına yol açmış olabilir.

Çeviri soruları bundan önceki sınavdaki sorular gibi uğraştırıcı sorulardan oluşmaktaydı, bu soruları hafife alanlar için olumsuz sonuçları olabilir. Paragraf tamamlama soruları, geçen sınavın aksine daha çok metin içinde anlam bağlantısı bulmayı içeren sorulardı ve bu nedenle daha zorlayıcı bir soru tipiydi. İlgisiz cümle soruları bir önceki sınava göre daha kolay sorulardan oluşmaktaydı. Paragraf soruları, oldukça uzun metinlerden oluşmaktaydı zorluk düzeyleri normal seviyedeydi diyebiliriz.

1. extensively

2. absence

3. diverse

4. look for

5. admire

6. had developed / invaded

7. has / can be reduced

8. for / on

9. within / across

10. during / about

11. requirement

12. in spite of

13. both / and

14. where

15. but

16. even if

17. however

18. despite

19. because

20. even though

 

Cloze Test 1

1. exemplify

2. to assist

3. effectively

4. as well as

5. however

 

Cloze Test 2

1. through

2. over

3. have been found

4. in addition

5. despite

2021 İlkbahar YÖKDİL Sağlık Olası Doğru Cevaplar

2021 İlkbahar YÖKDİL Sağlık Sınavı'nda, ilk 20’de cevaplar anlama bakıldığında doğru seçeneğe ulaşılabiliyordu. Exposure to, notorious for gibi çevresindeki preposition’lardan çıkarılabilecek kolay kelime soruları vardı. İki tense sorusu oldukça kolaydı. Üzerinde düşünülmesi gereken, çeldiricisi olan bazı bağlaç soruları vardı.

Cloze Test’in paragrafları açık ve anlaşılırdı, çeviri doğru yapıldığı takdirde doğru cevaplar bulunabiliyordu. Cümle tamamlama soruları önceki sınava göre uzun ve karmaşık olan bazı sorular vardı, ancak dikkat edilirse yapılabilecek düzeydeydi. Çeviri soruları da YÖKDİL/3’e göre uzundu, fakat cümlenin ögelerinden bulunabiliyordu, çok zorlayıcı değildi. Paragraf soruları biraz zordu, bazı çeldiriciler güçlüydü.

İlgisiz cümle sorularında bağlantıyı kurmak için detaylıca incelemek gerekiyordu. Reading soruları kolaydı, kimi sorular gayet açık ve anlaşılırdı. Ana fikrin ve başlığın sorulduğu sorular oldukça kolaydı, adeta öğrenciye puan getirisi olsun diye sorulmuş. Soru kökünde sorulandan, pasaj incelendiğinde, sorunun cevabına direkt olarak gidiliyordu.

1. exposure

2. collaboration

3. enhance

4. notorious

5. substantially

6. make up

7. to/throughout

8. from / into

9. against / among

10. tested / received

11. are divided / resulting

12. as long as

13. whereas

14. as

15. even though

16. due to

17. such as

18. however

19. either … or

20. RC - where

 

Cloze Test 1

1. protects

2. while

3. with

4. to cough

5. as a result of

 

Cloze Test 2

1. fashionable

2. recognised

3. in

4. as well as

5. nevertheless

2021 İlkbahar YÖKDİL Fen Olası Doğru Cevaplar

2021 İlkbahar YÖKDİL Fen Sınavı, bir ay önce yapılan YÖKDİL sınavına kıyasla biraz daha zor bir sınavdı. Kelime ve preposition soruları beklenen düzeydeydi ve doğru cevabı gösteren net ipuçları vardı. Bağlaç soruları da genel olarak cümleyi anlayarak çözebileceğimiz sorulardı ve anlamın dışında pek ipucu yoktu. Doğru cevap olan bağlaçlar genel olarak ÖSYM sınavlarında karşımıza çıkan bağlaçlardı. Son sınavlarda sık sık çeldirici olarak tercih edilen given that bu sınavda doğru cevap oldu. Tense olarak 3 tane present perfect tense sorulması dikkat çekiyordu. Kolay çözülebilecek, çeldiricisi az olan tense soruları soruldu.

1. vital

2. exposure

3. abundance

4. contain

5. inevitably

6. figure out

7. through / by

8. on / in

9. in / from

10. inhabiting / have always formed

11. have taken up / exist

12. even if

13. because

14. despite

15. although

16. thanks to

17. thus

18. however

19. neither / nor

20. whose

 

Cloze Test 1

1. in

2. distinctive

3. such as

4. have attempted

5. given that

 

Cloze Test 2

1. allowing

2. with the help of

3. for

4. impair

5. as a result