Yükleniyor...
Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Başa Çıkarım?

Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Başa Çıkarım?

Bireyin bir uyaranla karşı karşıya kalması durumunda yaşadığı fiziksel, zihinsel, ve duygusal değişimler sonucu bireyde meydana gelen uyarılmışlık durumu kaygı olarak nitelendirilmektedir.Çocukluktan öğrenim hayatına, iş hayatından aile ve sosyal ilişkilerimize kadar hayatımızın bir çok evresinde kaygılar ile karşılaşabiliriz. Özellikle, belirli bir sınava hazırlanırken yaşadığımız sınav kaygısı, mevcut süreci iyi ya da kötü yönetebilmemize bağlı olarak bizlere olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Sınav Kaygısı

Gireceğimiz sınav öncesi süreçte öğrendiğimiz bilgi ve deneyimi, sınav esnasında kullanmamızı engelleyen yoğun kaygı sürecine sınav kaygısı denir. Özellikle bireyin sınav öncesinde, sınav esnasında ve sonrasında zihninde oluşan imajlar ve anlamların sınav kaygısı üzerindeki etkisi büyüktür.

Sınav kaygısı, genellikle endişe ve yoğun duygulanım olarak iki farklı şekilde ele alınır. Endişe, sınav sonucuna ilişkin olumsuz düşünce ve beklentiler dahilinde zihinsel bir düzlemde açıklanırken yoğun duygulanım ise kaygı sonucu kişide meydana gelen olağandışı fiziksel değişimleri (mide ağrısı, soğuk terleme vb.) kapsamaktadır.

Sınav Kaygısına Dair Belirtiler Nelerdir?

Genel bağlamda sınav kaygısı yüksek düzeyde olan bireylerin sınav gününe doğru ve sınavdan bir önceki gün karamsarlık, uykusuzluk, kabus görme, gerginlik, iştahsızlık ve yorgunluk gibi fiziksel ve zihinsel olumsuzluklar yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Sınav başlamadan önce ve sınav esnasında ise kalp atışlarında hızlanma, ellerde terleme, baş ve karın ağrısı gibi fiziksel olumsuzluklar meydana gelebilmektedir.

Bunların haricinde, bireylerin sınav esnasında okuduğunu anlayamama, dikkat dağınıklığı, öfkelenme vb. Problemler yaşadıkları görülmüştür.

Bu belirtiler özellikle sınav kaygısı yüksek kişilerde, sınava ve sorulara odaklanması gereken zihnin, endişe ve yoğun duygulanıma bağlı olarak sınav sonucundaki başarısızlığa, ardından gerçekleşecek olumsuz durumlara vb. yönelmesinden olur. Bu da, kişinin gerçek performansını gösterememesinden dolayı başarısızlığa neden olmaktadır.

Sınav Kaygısı Zararlı mıdır?

Sınav kaygısının etkileri bireyden bireye değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, sınavı bir yarıştan ziyade bireysel başarılarını ölçebilecekleri bir fırsat olarak gören kişilerin, kaygılarını kendilerini motive etmek için kullandıkları ve performanslarının diğerlerine göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, verimli hazırlanmış olsalar bile endişlerine yenik düşenlerin, sınav esnasında cevapları hatırlayamama gibi olumsuzluklar yaşadıkları görülmüştür.

Kısacası, kişi sınav kaygısını iyi yönettiğinde başarıya ulaşırken aksi durumlarda ise mevcut performansını ortaya çıkaramamasına sebebiyet vermektedir.

Sınav Kaygısını Nasıl Yenerim?

Sınav öncesinden sonrasına kadar ki tüm süreçte “Çalışmama rağmen bu sınavı geçemeyeceğim!”, “Zamanım kalmadı, başarısız olacağım!” gibi olumsuz cümleler zihninizde çok yer ediniyorsa öncelikle içsel diyaloğunuzu kontrol altına almanız gerekmektedir. Çünkü düşünce tarzınız ve kendi diyaloglarınız gerçek performansınızı gösterebilmenizi engeller ve başarısız olmanıza neden olur. Bu doğrultuda;

1. Sınava yönelik içsel diyaloglarımızda kendimizi frenlemeliyiz. Olumsuz düşüncelerde kaybolduğumuzu farkettiğimizde kendimizi olumlu düşünmeye sevk etmeliyiz. Burada amacımız kötü düşüncelerin zihnimizi nasıl kontrol altına aldığını farkederek olumlu düşünceler yardımıyla aynı şekilde kendimizi rahatlatmaktır. Örneğin; sınavın kötü sonuçlanmasını değil de sınavınızın iyi geçtiği ve sonrasında yaşayacaklarınızın hayalini kurmaya çalışın.

2. Korkunuza yenilmeyin. Sınavı, üstesinden gelinmesi zor bir düşman gibi görmektense gereken önemi verdiğinizde sizi başarıya götürecek bir yol arkadaşı gibi düşünün.

3. Zihinsel olumsuzlukların yanında yoğun uyarılmaya bağlı olarak fiziksel sıkıntılarda yaşayabilirsiniz. Bunları engellemek için nefes alma, rahatlama egzersizleri, düşünceyi başka yöne odaklama vb. Tekniklerden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde, zihinsel diyaloglarınız üzerinden kontrol sağladığınızda sınav kaygınızın azaldığını, yaşadığınız kaygının öncesine göre daha da hafiflediğini farkedeceksiniz.

4. Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın. Sınava yönelik çalışmalarınızı son zamanlara bırakmayın. Özellikle sınava sayılı günler kala uyku ve beslenme düzeninize dikkat edin.

5. Sosyal aktivitelere zaman ayırın. Bir plan dahilinde hareket ettiğiniz sürece kaygılarınızın azaldığını görecekseniz. Ayrıca, her çalışmanız sonrasında kendinizi ödüllendirin.

6. Bildiğiniz ve hızlı çözebileceğiniz sorulardan başlamak, kontrolün sizde olduğunu kendinize hatırlatmak vb. sınav esnasında oluşabilecek kaygıyı engellemenize yardımcı olacaktır.

7. Ayrıca, bireysel çabalarımızdan sonucu sınav kaygımızı kontrol edemiyorsak bir uzman tarafından profesyonel destek almak faydalı olacaktır.

Unutmayın! Vücudumuz fiziksel ve zihinsel bir dalgalanma ile çalışır. Sınav kaygımızın azalması ve bizi başarıya ulaştırması uygun frekansı yakalayabilmemize bağlıdır.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
17/08/2017 0 1226
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!