Yükleniyor...
TÜBİTAK'TAN BİLİMSEL YAYINLARA 5 BİN TL'YE KADAR TEŞVİK

Tübitak'tan Bilimsel Yayinlara 5 Bin Tl'ye Kadar Teşvik

Türkiye’deki bilim insanlarının uluslararası dergilerde yer alan bilimsel yayınlarında önemli bir artış oldu. Yayın sıralamasında 10 yılda 8 basamak birden yükselen Türkiye, yeni dönemde yayınların kalitesine odaklandı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, kaliteli yayın sayısının artırılması için bilim insanlarına 5 bin TL'ye kadar teşvik vereceklerini açıkladı.

0 1213

Bilim ve teknolojialanında gelişmişliğin temel göstergelerinden biri olan uluslararası bilimselyayın sayısı her geçen yıl artıyor. Uluslararası yayın sayıları sıralamasında2000 yılında 26. sırada yer alan Türkiye, 2011 yılında 18.’liğe yükselmebaşarısı gösterdi. Türk bilim insanlarının bu başarısında TÜBİTAK UluslararasıBilimsel Yayınları Teşvik Programı’nın (UBYT) yazarlara sağladığı teşvikler deönemli rol oynadı.

Türkiye’de uluslararası yayın sayısıartışında başarı kalite sıralamasına yeterince yansımadı. Yayın kalitesiningöstergesi olan uluslararası atıf sayısı bakımından Türkiye bugün 27. sıradayer alıyor. Yayın sayısı sıralamasında 10 yılda 8 basamak yükselen Türkiye,atıf sayısı sıralamasında ise sadece 4 basamak yukarı çıkabildi. Geçmiştebirbirine paralel olarak artan iki kategori arasındaki makas giderek açıldı.

Yayın sayısı artışındaki başarının kaliteyede yansıması için TÜBİTAK tarafından önemli bir adım atıldı. UBYT programınıngeçmiş 20 yıllık verilerini tek tek analiz eden TÜBİTAK, programı yenidentasarlayarak yayın kalitesinin artırılması amacıyla yazarlara yapılan ödemeleriönemli ölçüde yükseltti.

Kalite Değerlendirmesinde Dergiler EsasAlınacak

Kaliteli yayınları teşvik eden bir yapıyadönüştürülen Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programına göre,uluslararası temel atıf dizinleri tarafından taranan dergiler çeşitliparametreler kullanılarak değerlendirilecek. Dergilerde yer alan yayınlara,kalite puanlamasına göre 500 ile 5.000 TL arasında değişen teşvikler verilecek.Program 1 Mayıs 2013 yılından itibaren uygulamaya konulacak.

Prof. Altunbaşak: "Teşvik Miktarını 4 Kata Kadar Artırdık"

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜBİTAKBaşkanı Prof. Altunbaşak, 1993 yılından itibaren bilim insanlarına verdikleriteşvik miktarını yapılan değişiklikler ile 4 katına kadar çıkardıklarınısöyledi. Altunbaşak, “Geçmişte yayınlar Fen ve Sosyal Bilimler olarak iki ayrıkategoride değerlendiriliyordu. Kategorilerin altında ise A, B ve C gruplarıyer alıyordu ve teşvik miktarı bu gruplara göre belirleniyordu. Yani 80 puanalan ile 100 puan alan aynı grupta yer alıyor ve aynı teşvik miktarına layıkgörülüyordu. Yeni sistemde iki ana kategori ile birlikte gruplarda kaldırıldı.Böylece yayın hangi dergide yer almışsa ona göre puanlandırılacak ve puanbaşarısına göre teşvik alacak” dedi.

Yenilenen programda uluslararası endeksliyayın yapan tüm akademisyenlerin destek alacağını belirten Altunbaşak, şunlarısöyledi: “Önceki sistemde Fen Bilimlerinde en yüksek 1.300 TL, SosyalBilimlerde ise en yüksek 2.600 TL’ye kadar teşvik veriyorduk. Yenilenenprogramda her iki alanı birleştirdik ve yayın başına 500 ile 5.000 TL arasındateşvik vereceğiz. Bilim insanları yıllık en fazla 10 yayın için teşvik alabilecek.Bu doğrultuda programın bütçesini de geçmiş yıllara göre önemli orandaartırdık. Geçen yıl 18 bin 632 kişiye 7 milyon 574 bin lira teşvik verdik.”

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
05/05/2013 0 1213
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!