Yükleniyor...
Üniversiteler Rektörünü Seçiyor

Üniversiteler Rektörünü Seçiyor

Düzce Üniversitesinde (DÜ) rektörlük seçimi yapıldı. Yedi adayın yarıştığı seçimde 301 oy olan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ilk sırada yer aldı.

#Akademik Haberler
0 1888

     DÜ Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Cumhuriyet Konferans Salonundaki seçimden önce yaptığı konuşmada, 2015-2019 yıllarını kapsayacak olan üçüncü dönem rektör adayı belirleme seçimini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Öğretim üyelerimiz, idari personelimiz ve tüm dış paydaşlarıyla son sekiz yılda üniversitemizi değer üreten bir üniversite haline getiren herkese teşekkür ediyorum. Seçimin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

     Görev süresi dolan Şerifoğlu’nun aday olmadığı seçimde, 396 öğretim üyesi yedi aday için oy kullandı. Geçerli 384 oyun 301’ini Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 68’ini Prof. Dr. Mehmet Akgül, 10’unu Prof. Dr. Fehmi Erzincanlı, 2’sini Prof. Dr. Binnur Önal alırken, Prof. Dr. Mustafa Haluk Akbaş, Prof. Dr. Ayten Erdoğan ve Prof. Dr. İlhan Mavioğlu’na birer oy çıktı.

     YÖK’e gönderilecek 6 kişilik aday listesini belirlemek üzere aynı oyu alan adaylar arasında yapılan kura seçimi sonucunda Prof. Dr. Mustafa Haluk Akbaş liste dışında kaldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi: MAKÜ yeni rektörünü belirlemek için öğretim üyeleri sandık başına gitti.

295 öğretim üyesinin oy kullandığı seçimde mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı’nın da aralarında bulunduğu 9 aday yarıştı. Basın mensuplarının oy kullanımı ve sayımı sırasında içerden görüntü almasına izin verilmedi.

Oy kullanma işleminin ardından sandıklar açıldı. Prof. Dr. Mustafa Saatcı’nın 144 oy aldığı seçimde Prof. Dr. Adem Korkmaz’a 101, Prof. Dr. Erdal Kendüzler’e 34 oy çıktı. 10 oy geçersiz sayılırken, Prof. Dr. İbrahim Taşal, Prof. Dr. Halil İbrahim Gökçe, Prof. Dr. Mehmet Zeki Yıldırım, Prof. Dr. Mahiye Metin Özçelik, Prof. Dr. Ali Nesim ve Prof. Dr. Erdal Taşlılar 1’er oy aldı.

Seçim sonuçlarının Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sunulmasının ardından belirlenecek 3 aday Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı da 1 adayı MAKÜ Rektörü olarak atayacak.

Ahi Evran Üniversitesi: AEÜ Rektörlük seçimi, 7 adayın katılımıyla yapıldı. Mevcut Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam, kullanılan 277 oyun 195’ini alarak rakiplerine fark attı.

     AEÜ’de 4 yıl süreyle görev yapacak rektörü belirleyecek seçim, Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Seçime mevcut Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam, Prof. Dr Abdulvahap Yiğit, Prof. Dr. Niyazi Kahveci, Prof. Dr. Vatan Karakaya, Prof. Dr. Şahmurat Arık, Prof. Dr. Güray Erener ve Prof. Dr. Ahmet Şahin katıldı. 287 öğretim üyesinden 277’nin oy kullandığı seçim sonucunda, Rektör Prof. Dr. Saylam 195 oy alırken, Prof. Dr. Vatan Karakaya 34, Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit 28, Prof. Dr. Şahmurat Arık 16, Prof. Dr. Niyazi Kahveci 2 ve Prof. Dr. Güray Erener ile Prof. Dr. Ahmet Şahin 1’er oy aldı. Seçimde belirlenen ilk 6 isim, aldıkları oy miktarıyla birlikte Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilecek ve burada yapılacak değerlendirme sonucunda ilk üç sırayı alacak isimler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu üç isimden birini Ahi Evran Üniversitesi’ne rektör olarak atayacak. Yeni rektörün önümüzdeki Mayıs ayı sonunda belli olacağı ve atama kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra göreve başlayacağı bildirildi.

Uşak Üniversitesi: 7 aday ile gidilen rektörlük seçiminde, mevcut Rektör Prof. Dr. Sait Çelik 171 oy alarak sandıktan birinci çıktı. İkinci Prof. Dr. Ekrem Savaş 51, üçüncü Prof. Dr. Rıfat Okudan ise 41 oy aldı.

     Uşak Üniversitesi rektörlük seçimi Mustafa Kemal Paşa Kampüsü’nde yapıldı. 275 öğretim üyesinden 270’inin oy kullandığı seçimlerde, daha önceden adaylığını açıklayan mevcut rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Prof. Dr. Ekrem Savaş, Prof. Dr. Rıfat Okudan, Prof. Dr. Nuray Şahiner, Prof. Dr. Musa Çiftçi, Prof. Dr. Cengiz Soykan ve Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya yarıştı. Sandıktan mevcut Rektör Prof. Dr. Sait Çelik 171 oy alarak birinci çıktı. İkinci olan Prof. Dr. Ekrem Savaş 51, üçüncü olan Prof. Dr. Rıfat Okudan’a ise 41 oy aldı. Diğer dört aday ise 1’er oy alabildi. 3 oy ise geçersiz sayıldı.

     Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) 6 aday ismi bildirileceği için 1’er oy alan 4 öğretim üyesi arasında yapılan kura çekiminde Prof. Dr. Musa Çiftçi, Prof. Dr. Cengiz Soykan ve Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya’nın isimleri çıktı. YÖK de belirlediği 3 ismi 4 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı’na onaya sunacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mayıs’ta Uşak Üniversitesi’nin yeni rektörünü atayacak.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi: MAKÜ’deki rektörlük seçimlerinde en çok oyu mevcut rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı aldı.

     MAKÜ Konferans Salonu’nda yapılan seçimlerde, 295 öğretim üyesi oy kullandı, 10 oy geçersiz sayıldı.

     Seçim sonucunda adaylardan Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı 144, Prof. Dr. Adem Korkmaz 101, Prof. Dr. Erdal Kendüzler 34 oy aldı. Prof. Dr. Halil İbrahim Gökce, Prof. Dr. Ali Nesim, Prof. Dr. Mehmet Zeki Yıldırım, Prof. Dr. Mahiye Özçelik Metin, Prof. Dr. Erdal Taşlıdere ve Prof. Dr. İbrahim Taşal’a da birer oy çıktı.

     Sonuçların YÖK’e iletilmesinin ardından 3’e indirilecek adaylar, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak.

Süleyman Demirel Üniversitesi: SDÜ rektörlük seçimlerinde en çok oyu Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı aldı.

     SDÜ Prof. Dr. Lütfü Çakmacı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seçimde 935 öğretim üyesi oy kullandı. 12 oyun geçersiz sayıldığı seçimde adaylardan Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı 315, mevcut Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu 271, Prof. Dr. Fatih Gültekin 142, Prof. Dr. Raşit Altındağ 89, Prof. Dr. Erdoğan Küçüköner 75, Prof. Dr. Turhan Yavuz 18, Prof. Dr. Nazmi Avcı 9 ve Prof. Dr. Nebi Bilir 4 oy aldı.

     Seçimde Prof. Dr. Çarıkçı, öğretim üyelerinin teveccüh göstermesinin kendisi açısından önemli olduğunu söyledi. Birinci etabının bittiğini belirten Çarıkçı, “Umarım sonuna kadar hep birlikte götürmeye çalışacağız. Üniversitemize, şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
21/04/2015 0 1888
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!