Yükleniyor...
Üniversitelerarası Kurul, YDS’yi mercek altına aldı
Üniversitelerarası Kurul, YDS’yi mercek altına aldı

Üniversitelerarası Kurul, Yds’Yi Mercek Altına Aldı

Üniversitelerarası Kurul, (ÜAK) Yabancı Dil Sınavı'na (YDS)yönelik yapılan eleştirilerin yoğunlaşması üzerine bir alt komisyon kurdu.

#YDS
15/05/2013 0 569

ÜAK Başkanı ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu’nun önerisi ile oluşturulan grupta, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu gibi isimlerden oluşan kurul son toplantısında yabancı dil konusunu gündemine aldı.

Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) ile Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) birleştirilerek YDS çatısı altında toplandı ve 7 Nisan 2013 tarihinde sınava katılan adaylar, YDS sınavında sınav süresinin kısaltılması, paragraf sorularının uzunluğu, sorulardaki çeldiricilerin çokluğu gibi pek çok konuya eleştiride bulunmuştu.

İngilizce ’den sınava giren adayların yüzde 75 ’i 0-49 puan aralığında not alarak başarısız olma durumları göze çarpıyor. Adayların en büyük şikayeti soruların uzun sürenin kısa olmasıüzerineydi. Bunun üzerine bu itirazları ve sorunları araştırmak üzere çalışma grubu oluşturuldu.

ÜAK ‘ın 214. toplantısı,Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın da katıldığı toplantıda,üniversitelerimizdeki pek çok akademik konu ele alındı. Yabancı Dil Sınavı (YDS) konusuna da değinildi.

15/05/2013 0 569
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Benzer Yazılar
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!