Yükleniyor...
YDS Teknikleri

Yds Teknikleri

YDS hazırlıkta fayda sağlayacak YDS Teknikleri üzerine bilgiler verdiğimiz bu yazımızı inceleyerek puanınızı artıracak önemli ipuçları edinebilirsiniz.

Her yıl yüzbinlerce adayın girdiği YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı), adayların gerek akademik eğitimleri gerekse de iş hayatlarındaki belirli noktalarda aşmaları gereken bir basamak olarak karşılarına çıkmaktadır. Bu basamağı başarılı bir şekilde geçebilmek için de aldıkları eğitimlerin yanında onları hedeflerine ulaştıracak çeşitli bilgi ve stratejilerden faydalanabilmektedirler. YDS Teknikleri de bu amaçları doğrultusunda sıkça yararlandıkları bazı yöntemlerin başında gelmektedir.

YDS, ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından genellikle yılda 2 defa uygulanan ve dil tazminatı almak isteyen kamu personellerinden lisansüstü eğitim almak ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyen adaylara kadar yabancı dil yeterliliğini belgelendirmek isteyenlerin girdiği bir yabancı dil sınavıdır.

180 dakikalık (3 saat) süre zarfında 80 sorunun sorulduğu YDS’de, karşılaşılacak gramer konularına olan hakimiyetten İngilizce kelime bilgisine kadar birçok faktör adayların sınav sonucunda alacakları YDS puanı üzerinde önemli bir role sahiptir.

HATIRLATMA

YDS’de karşılaşacağınız gramer konularını hakkında detaylı bilgi edinmek için YDS Gramer yazımızı, sınavda karşılaşacağınız kelimeleri ve türlerini öğrenmek için de YDS Kelimeleri yazımızı inceleyebilirsiniz. Sınava nasıl hazırlanacağınıza dair detaylı bilgi almak için ise YDS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca, YDS soru çözüm teknikleri üzerine yapılan pratikler ya da genel YDS stratejileri noktasında adayın kendini geliştirmesi de hem daha etkili bir YDS hazırlık süreci geçirmesine yardımcı olmakta hem de başarıya ulaşma ihtimalini önemli derecede artırmaktadır.

Peki, sınava hazırlıkta genel olarak nelere dikkat etmeli ya da hangi yöntemleri uygulamalıyız? Gelin bazı YDS çalışma teknikleri üzerine incelemeler yapalım:

YDS Hazırlıkta Kelime ve Okuma Pratikleri

YDS’yi diğer sınavlardan ayıran en önemli detaylardan biri de yabancı dil bilgisinin yanında yoğunluklu olarak okuma-anlama becerisinin ölçülmesidir. Bundan dolayı da YDS’ye girecek adayların sınava yönelik eğitimlerinin yanında YDS kelime ezberleme teknikleri ve YDS reading teknikleri üzerine yoğunlaşmaları gerekmektedir.

YDS Kelime Öğrenme Teknikleri

En bilinen kelime öğrenme/ezberleme yöntemlerinden birisi kelime kartlarından faydalanmak ya da bilinmeyen kelimeleri ve sınavda çıkma ihtimali yüksek kelimeleri belirli bir deftere not ederek düzenli aralıklarla çalışmaktır.

YANLIŞ

İngilizce kelimelerin Türkçe anlamlarını öğrenmek YDS’de puan kazanmak için yeterlidir.

DOĞRU

Kelimelerin Türkçe anlamlarının yanında eş anlamlarını, collocation ve preposition gibi farklı kullanımlarını da öğrenmek hata oranını azaltmakta ve yüksek puanlara ulaşılmada daha etkili bir kelime öğrenme süreci sunmaktadır.

Yine kelime öğrenmenizi kolaylaştıracak farklı kaynaklardan ya da mobil uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Özellikle YDS’ye veya İngilizce sınavlara yönelik hazırlanan İngilizce sınav sözlükleri kelime öğrenme sürecindeki eksiklerinizi kolayca gidermenize yardımcı olmaktadır.

Siz de YDS kelime öğrenme teknikleri üzerinde kolaylıkla yararlanabileceğiniz, bilmediğiniz kelimeleri eş anlamlarıyla birlikte, collocation ve preposition kullanımlarıyla beraber öğrenebileceğiniz eksiksiz bir İngilizce sınav sözlüğü olan Rh+ Sözlük’ü aşağıdaki butonlar aracılığıyla ücretsiz olarak App Store ve PlayStore ’dan indirebilir, kelime pratiklerinize vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz.

iOS App StoreAndroid Google Play Store

YDS Etkili Okuma Teknikleri

Diğer yandan, YDS hızlı soru çözme teknikleri ve YDS paragraf çözme teknikleri üzerine adayların kendilerini geliştirmelerini sağlayacak okuma (reading) pratikleri, bu noktadaki eksiklerini gidermelerini sağlayarak yüksek puanlara ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Bunun için faydalanılacak en önemli yöntemlerden/tekniklerden biri de gündemle ilgili konular hakkında yazılmış İngilizce haberleri ve makaleleri okumak, varsa çevirilerini de incelemektir. Bu tarz yazıları hem İngilizce hem de Türkçe olarak yayınlayan kuruluşlarla birlikte çeşitli internet ve sosyal medya platformlarını da takip edebilmeniz mümkündür.

Okuma pratiklerinizde Remzi Hoca Pinterest hesabımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Burada yer alan kelime panolarımızdan günlük YDS kelime çalışmaları gerçekleştirebilir, YDS – YÖKDİL Okuma Parçaları panomuzu takip ederek gündemle ilgili konulara yer verdiğimiz İngilizce makaleleri okuyabilirsiniz.

Yine yaptığınız okuma çalışmalarında kelimelerin cümle içerisindeki yer alış şekillerine aşinalık kazanmak ve Türkçe anlamlarını yerinde görmek de YDS çeviri soruları teknikleri ve YDS diyalog soruları çözme teknikleri üzerinde önemli bir yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Farklı bir yöntem ise de bol okuma pratiklerinin yanında eksik olduğunuz soru tiplerinin tespitini yaparak bu sorular üzerine çözüm yöntemlerini geliştirmenizden geçmektedir.

Örneğin; paragraf sorularında hatalarınız var ise kendinize uygun okuma tekniklerinden birini seçip uygulamak ya da çeviri sorularında problem yaşıyorsanız öncelikle cümle cümle çeviri daha sonrasında ise paragraf çevirileri öğrenebileceğiniz eğitimlere katılarak bu tekniklerinizi geliştirebilirsiniz.

Unutmayın! Belirli teknikleri bilmenin/uygulamanın yanında kendinize en iyi gelecek çalışma yöntemini ve planını belirlemek de sınav başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de kelime ve okuma pratikleri noktasında her zaman en iyi verim aldığınız yöntemleri uygulayın. Sıkıldığınız ya da etkili olmadığını düşündüğünüz teknikleri uygulamaktansa bu teknikleri kendi çalışma prensiplerinize uygun hale dönüştürmenin yollarını arayın. Bu sayede hazırlık sürecinizi çok daha etkin bir şekilde geçirebilir ve sınavdan daha olumlu sonuçlarla ayrılabilirsiniz.

ÖNERİ

Tüm alanlardan derlenmiş temel, orta ve ileri düzey metinlerin yer aldığı More Than Reading 1 ve More Than Reading 2 okuma kitaplarımızı kullanarak YDS’ye yönelik eksiksiz okuma pratikleri yapabilirsiniz. Her iki kitapta da ayrı ayrı bulunan birbirinden farklı 100 okuma parçası, 1500 okuma-anlama sorusu ve 1000 kelime-yapı sorusu ile kalıcı bir okuma deneyimi yaşayabilirsiniz. Metinlerde yer alan kelimeleri eş anlamlarıyla birlikte collocation ve preposition kullanımlarını da görerek öğrenebilir, tüm okuma parçalarının cümle cümle çevirilerini inceleyerek çeviri bilginizi de geliştirebilirsiniz.

YDS Soru Çözüm Teknikleri

YDS soru çözme teknikleri üzerinde ustalaşmak için yapacağınız soru ve deneme çözümü çalışmaları da kelime ve okuma pratiklerinde olduğu gibi sınavdaki başarınızı yakından etkileyebilmektedir. Çünkü nihayetinde sahip olduğunuz bilgileri karşılaştığınız sorularda uygulamalı şekilde kullanamadığınızda sınav sonucunuz da buna orantılı olarak kötü sonuçlanabilmektedir.

Ancak YDS soru teknikleri pratiklerinizde sınavda hangi soru tipleriyle karşılaşacağınıza dair bilgi sahibi olmak size fazladan puan kazandıracaktır. Soru ve deneme çözümlerinin yanında bu soru tipleri üzerine yapacağınız detaylı analizler hem bilmediğiniz püf noktalarını öğrenmenize hem de soruları zamanla daha çabuk çözmenize katkı sağlayacaktır.

HATIRLATMA

YDS’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır? yazımızı inceleyerek sınavda çıkan tüm soru tipleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Diğer yandan, ücretsiz kaynaklar sayfamızda yer alan YDS Soru Tipi Kaynakları'nı indirip çözerek soru tiplerini daha yakından tanıyabilir, bu kaynakları Rh+ Platform’da yer alan Test uygulamamızdan çözerek de soruların açıklamalı cevaplarını ve dikkat edilmesi gereken önemli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde çok yönlü olarak sürdüreceğiniz soru çözüm pratikleri daha kalıcı bir öğrenme geçirmenize yardımcı olacak ve benzer sorularda karşılaştığınızda hata yapma oranınızı azaltarak YDS’de daha yüksek puanlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, çıkmış sorulardan ve güncel YDS’ler dikkate alınarak hazırlanmış özgün sorulardan bolca çözmek ve bu soruları çözmeden önce hangi soru tipini çözdüğümüzü bilip kendimizi zihinsel süreçlerde ona göre ayarlamak da çok önemlidir.

Örneğin, cloze test sorusu çözdüğünüzü düşünün. Soruyu çözmeden önce YDS cloze test çözme tekniklerini hatırlamak ve sorunun sizden istediği bilginin hangi konuyla ilgili olduğunu tespit etmek (kelime sorusu, tense, reduction vb.) son derece önemlidir.

Çünkü bu sayede, diğer bütün ihtimalleri hızlı bir şekilde ortadan kaldırmanızı ve doğru cevaba ulaşmak için ihtiyacınız olan bilgileri hızlıca hatırlamanızı kolaylaştıracak zihinsel süreçleri harekete geçirmiş olursunuz. Bu da sizi doğru cevaba daha hızlı bir şekilde ulaştıracaktır.

Bu yazımızda bahsettiğimiz temel YDS teknikleri dışında farklı teknikleri ve uygulamaları da süzgecinizden geçirerek sizin için en doğru olacak çalışma yöntemini ve pratikleri ortaya çıkarabilirsiniz. Etkili olduğunu düşündüğünüz, soru ve denemelerde de olumlu sonuçlarını gördüğünüz teknikler üzerinde yoğunlaşarak YDS’deki hedefiniz için detaylı çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
YDS-YÖKDİL İleri Akademik Çeviri

İleri Düzey Akademik Metinlerle Okuma ve Kelime Bilginizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL İleri Akademik Çeviri
02/06/2021 0 12489
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!