Yükleniyor...
AKADEMİSYENLER BARAJI GEÇEMEDİ,YÜKSEKÖĞRETİM KURULU (YÖK) YDS SINAVINI MASAYA YATIRDI

Akademisyenler Baraji Geçemedi,yükseköğretim Kurulu (Yök) Yds Sinavini Masaya Yatirdi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM)7 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirdiği Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) giren 298 bin akademisyen ve doktordan 220 bini barajın altında kalınca Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dil sınavını incelemeye aldı. 

#Akademik Haberler
0 1363
ÖSYM'nin Kamu Personel Dil Sınavı(KPDS) ve Üniversite Dil Sınavı'nın (ÜDS) yerine bu sene ilk kez 7 Nisan'da gerçekleştirdiği YDS'ye yaklaşık 300 bin aday katıldı. Sınava katılanlar arasında üniversitede kadro almak isteyen akademisyenler ve tıpta uzmanlık isteyen doktorlar 220 bini 50 puan barajının altında kaldı. Sınavın başarı ortalaması yüzde 30 olarak ÖSYM tarafından yayınlandı. Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipler Birliği doktorların uzmanlık sınavında yaşadığı sıkıntıyı YÖK ve ÖSYM'ye başvurarak sınavın zorluğunu eleştirdi. YÖK'ün 2 yıl önce Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında iş verdiği 10 bin akademisyenin de sınavda başarısız olmasından dolayı YÖK bir çalışma komisyonu kurdurdu ve sınavın zorluğunu inceletti. İnceleme sonunda da Çetinsaya'nın ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile görüşmesinden sonra "Adaylardan imkânsızı istememeliyiz. Yabancı dil meselesinde ülkemizin beklentileri doğrultusunda bir politika izlemeliyiz. Sınav süresinin 30 dakika kısaltılması ve soru yapısıyla sınavın zorlaştırıldığı kanaatindeyim" dedi. ÖSYM'nin YÖK'ten ayrılarak bağımsız bir kurum olmasından dolayı uzmanlar "YÖK'ün ÖSYM'nin yaptığı sınavı inceleme ve soruşturma hakkı yok. ÖSYM'den yapılacak sınavın kolay olması isteğinde de bulunamaz. Ancak sınav yaptıran bir kurum olarak öneri ve tavsiyede bulunabilir" dedi.  
Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
27/05/2013 0 1363
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!