Yükleniyor...
YÖKDİL Denemeleri

Yökdil Denemeleri

YÖKDİL'e hazırlanan adaylar YÖKDİL Denemeleri çözerken bu yazımızda verdiğimiz bilgi ve tavsiyeleri inceleyebilir ve çalışmalarında uygulayabilirler.

0 1790

Lisansüstü eğitim veya kariyer odaklı gelecek planlarında bireylerin en çok yoğunlaştığı aşamalardan biri de yabancı dil sınavlarıdır. Öyle ki, son yıllarda ÖSYM tarafından düzenlenen YÖKDİL’e katılan aday sayısı geçmiş yıllara göre katlanarak artmıştır. YÖKDİL Denemeleri çözerek ya da YÖKDİL Deneme eğitimlerine katılarak bu sınavlara hazırlanan adaylar, hedefledikleri puanlara ulaşmak için yoğun şekilde çalışmaktadırlar.

Sosyal, Sağlık ve Fen olmak üzere 3 farklı alana ayrılan YÖKDİL’e başvuran adaylar alan tercihlerini, gerek başvuruda bulunacakları kadro veya pozisyonların istedikleri alanlara gerekse de kendi yatkınlıklarından hareketle belirleyerek sınava girmektedirler.

3 saatlik sınav zarfında 80 sorunun sorulduğu YÖKDİL’de bahsettiğimiz bu alanların sınav formatı (soru sayısı, soru yapısı, gramer konuları vb.) çerçevesinde herhangi bir farklılığı bulunmamaktadır. Alanlar arasındaki tek fark sadece adaylar hangi alandan YÖKDİL’e başvurdularsa karşılaşacakları sorulardaki kelime ve metinlerin teması da daha çok o alanla ilgili olması durumudur.

ÖRNEĞİN:

Sınava sosyal bilimlerden giren bir aday sorularda coğrafyayla ilgili kelime ve konularla karşılaşabilirken, fen bilimlerinden giren adaylar ise fizik ya da kimya gibi daha fen ağırlıklı kelimelerin ve konuların yer alacağı sorular çözebilmektedir.

Adaylar için YÖKDİL’e hazırlıkta ise ister sıfırdan başlasınlar isterlerse de belirli bir seviyeye sahip olup puan artırmak, YÖKDİL’e nereden ve nasıl çalışmaları gerektiği sorusu her zaman merak konusu olmuştur.

Kimi adaylar bireysel çalışmayı tercih ederken kimi adaylar ise hedeflerine daha kısa sürede daha emin çalışmalarla yol almak için yüz yüze veya online eğitimlerden faydalanabilmektedirler.

Özellikle, Koronavirüs (Covid-19) salgınının ardından kamusal alanlardaki mesafe algısının dönüşüme uğradığı günümüzde hem fiyat hem de zaman, konfor ve pratiklik açısından çoğu aday online eğitimleri daha çok tercih eder hale gelmiştir.

Biz de bu yazımızda bireysel olarak veya bir online YÖKDİL kursu ile sınava hazırlanan adayların bu süreçlerde neler yapabileceklerine dair aşağıda çeşitli bilgiler vereceğiz.

Bireysel YÖKDİL Hazırlık

YÖKDİL’e bireysel olarak hazırlanan adayların sınav tarihine kadar yapacakları çalışmalarda en dikkat etmeleri gereken noktalardan biri disiplinli hareket etmektir. Sıfırdan başlaması ya da belirli bir seviyeye sahip olması fark etmeksizin adayların kendi çalışma prensiplerini ve hızlarını hesaba katarak günlük belirli bir çalışma süresi ve yoğunluğu belirlemeleri gerekmekte ve bunu harfiyen yerine getirmelidirler.

Sosyal, Sağlık veya Fen branşları üzerine yapacakları konu anlatım pratiklerini yine YÖKDİL kelime pratikleri yaparak desteklemeli ve temel ve ileri düzey okuma parçaları ile okuma pratikleri gerçekleştirmelidirler.

Tabii, tüm bu konu anlatım, kelime ve okuma çalışmalarını pekiştirmek ve mevcut durumlarını görmek için düzenli aralıklarla deneme çözümleri de yapmalılar.

YÖKDİL denemeleri çözmek, adayların öğrendiklerini ne kadar iyi performanslarına yansıtabileceklerini görmeleri açısından oldukça önemli pratiklerdendir. Özellikle de YÖKDİL çözümlü denemeler ile bu pratikleri yapan adaylar bir yandan kendilerini test ederken diğer yandan hatalarını görebilmekte ve gramer konularına dair önemli ipuçları edinebilmektedirler.

HATIRLATMA

Online açıklamalı cevap anahtarlarına sahip çalışmalarınızda rahatlıkla yararlanabileceğiniz YÖKDİL Denemeleri Remzi Hoca sitesinde (www.remzihoca.com/kitaplar) yer almaktadır. Alana göre hazırlanan bu deneme kitaplarını (YÖKDİL Sosyal Çözümlü Deneme, YÖKDİL Sağlık Çözümlü Deneme ve YÖKDİL Fen Çözümlü Deneme) edinerek vakit kaybetmeden çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Çözmüş olduğunuz denemelerde hata yaptığınız konuları tespit ederek bu konuların ağırlıklı olarak yer aldığı soru tipleri üzerine daha yoğun çalışmalar gerçekleştirerek hem hata sayınızı azaltabilir hem de puanınızı artırabilirsiniz.

Ayrıca, bireysel olarak hazırlandığınız YÖKDİL sınavına, bu şekilde gramer konularını öğrenip kelime ve okuma becerilerinizi geliştirerek ve de öğrendiklerinizi pekiştirmek adına deneme çözümleri ve soru tipi çalıştırmaları yaparak disiplinli şekilde devam edebilirsiniz.

Online YÖKDİL Hazırlık

YÖKDİL’e alanında uzmanlaşmış profesyonellerden yardım alarak hazırlanmak isteyen adaylar ise yüz yüze veya online YÖKDİL kurslarından destek alarak sınava çalışmaktadırlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüz yüze eğitim veren kurslar hala eğitim faaliyetlerine devam etseler de Koronavirüs salgınının da etkisiyle aday kitlesinin büyük bir çoğunluğuna daha cazip gelen evden çalışma etkisi online YÖKDİL eğitimlerinin de daha çok tercih edilmesinin önünü açmıştır.

İnternet bağlantısıyla diledikleri yerden, istedikleri zaman eğitimlerine katılabilen ve online kursların sağladığı ekstra dijital materyallerle YÖKDİL’e hazırlanan adaylar, bu süreçlerde bireysel vakitlerini çok daha rahat bir şekilde düzenleyebilmektedirler.

Diğer yandan, alanında uzman eğitmenlerden aldıkları ve bolca YÖKDİL Sosyal Bilimler denemeleri, YÖKDİL Sağlık Bilimleri denemeleri ve YÖKDİL Fen Bilimleri denemeleri çözdükleri online eğitimlerle, soru tipleri ve deneme çözümü üzerine adayların ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler detaylı şekilde onlara öğretilmekte, gerekli deneyim kazandırılmaktadır.

Eğitmenlerin yönlendirmelerinin yanında ise yine onların tavsiyelerine ya da kendi çalışma programlarının durumuna göre ekstra konu ve kelime tekrarları yapmaları da gerekmekte tabii. Bu, adayların hedefledikleri yüksek puanlara bir adım daha yaklaşmalarına yardımcı olacaktır.

Eğitim hizmeti aldıkları kurumların onlarla paylaşacağı basılı veya dijital kaynak (kitap, sözlük vb.) ve araçlar bu tarz çalışmaları destekleyecek materyallerin başında gelmektedir. Eğitmeninizin de tavsiye ve yönlendirmeleriyle, kendi eksiklerinizi gidermede ya da mevcut çalışmalarınızı desteklemek ve bildiklerinizi tekrar etmek için bu materyallerden yararlanabilirsiniz.

YÖKDİL’de başarılı olmak için hazırlanılan alan veya çalışma şekli fark etmeksizin sahip olmanız gereken en önemli özellik düzenli pratik yapmaktır. Bu pratikleri olabildiğince destekleyecek kaynak ve uygulamalardan yararlanarak hedeflenen puanlara yönelik çok daha motive çalışmalar gerçekleştirebilir ve YÖKDİL’e daha motive ve kendinden emin bir şekilde girebilirsiniz.

Ek olarak, kendinizi gerçek sınavla uyumlu sorular üzerinden test ederek detaylı açıklama ve yönlendirmelerle sınav performansınızı görebileceğiniz denemelere katılmak için deneme.remzihoca.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

www.remzihoca.com tarafından düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı online Türkiye Geneli YÖKDİL Deneme Sınavlarına ücretsiz katılarak eksiklerinizi ayrıntılı şekilde görebilir, bilgilerinizi tekrar edebilir ve gerçek YÖKDİL öncesi heyecanınızı yenmek ve motivasyonunuzu artırmak adına kendinizi test edebilirsiniz.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
18/04/2022 0 1790
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!