Yükleniyor...
YÖKDİL Kelime Ezberleme

Yökdil Kelime Ezberleme

YÖKDİL kelime pratiklerinizde size faydalı olacak bilgi ve öneriler için YÖKDİL Kelime Ezberleme yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

0 2382

Ezberlemek, insanların hayatı boyunca bir şeyleri öğrenmede başlı başına uyguladığı çalışma yöntemlerinden biridir. Eğitimleri süresince türlü sınavlara hazırlanan adaylar branş fark etmeksizin bir şeyleri öğrenebilmek adına birçok yöntemden ya da ezberleme tekniğinden faydalanmaktadırlar. Örneğin; İngilizce çalışırken YÖKDİL kelime ezberleme pratikleriyle sınava hazırlanan adaylar, daha çok kelime öğrenerek hatalarını azaltmanın, başka bir deyişle puanlarını artırmanın gayreti içerisindelerdir.

YDS YÖKDİL kelime ezberleme, YDS ve YÖKDİL gibi yabancı dil sınavlarına hazırlanan adayların uyguladığı, hazırlık sürecinin tamamı için olmasa da büyük bir kısmı için önemli rol oynayan aktivitelerdendir.

Sosyal, Sağlık ve Fen olmak üzere 3 farklı alandan girilebilen ve YDS’de de olduğu gibi okuma-anlama becerisinin bir hayli elzem olduğu YÖKDİL’de kelime bilgisi, adayı hedefine ulaştıran artı niteliklerdendir.

YÖKDİL için kelime ezberleme çalışmalarında adaylar, birçok basılı veya dijital kaynaktan yararlanabilmektedir. Bu materyallerden öğrenecekleri YÖKDİL kelime ezberleme teknikleri sayesinde daha kısa sürede daha çok kelimeyi hafızalarına ekleyebilmekte ve bu çalışmaların meyvelerini de denemeler üzerinde sıcağı sıcağına test edebilme fırsatı bulmaktadır.

Sınava girecekleri alanlara göre YÖKDİL Sosyal bilimler kelime ezberleme, YÖKDİL Sağlık kelime ezberleme veya YÖKDİL Fen bilimleri kelime ezberleme pratikleri yapmak isteyen adaylar için basılı ve dijital materyallerden nasıl faydalanabileceklerine dair aşağıda bilgiler verdik.

Siz de YÖKDİL’e hazırlanıyor ve kendiniz için uygulayacağınız belirli bir YÖKDİL kelime ezberleme programı oluşturmak istiyorsanız bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

YÖKDİL Kelime Ezberlemede Basılı Kaynaklar

Teknolojinin günümüzdeki gibi hayatımızın merkezinde olmadığı zamanlarda bilgi edinmede basılı kaynaklardan sıklıkla faydalanılırdı. Geçmiş yıllara nazaran basılı kaynakların kullanım alanı azalmış olsa da hala varlığını ve etkinliğini belirli bir seviyede sürdürmekte. Bunlar arasında en öne çıkanlar ise sözlükler.

İngilizce sözlükler, hem genel İngilizce çalışmalarında hem de YÖKDİL gibi sınava yönelik çalışmalarda adayların en çok faydalandığı kaynaklardandır. Bilmedikleri kelimelerin anlamlarını öğrenerek kelime haznelerini geliştiren adaylar sınavlarda haliyle daha çok soru hakkında fikir yürütebileceği için doğru sayılarını artırma potansiyeli de bir o kadar artmaktadır.

Ancak adaylar, kelime ezberleme çalışmalarında sadece kelimenin anlamını öğrenmekle yetinmemelidirler. Aynı zamanda, okuma pratikleri de yaparak bu kelimelerin cümle içerisinde kullanımlarını da görmeliler ki gerçek sınavda karşılaşabilecekleri anlam ve yapılara daha fazla aşina olabilsinler.

Bu şekilde okuma-anlama becerilerini geliştirmek isteyen adayların İngilizce makale, hikaye, roman, dergi vb. basılı kaynaklardan bolca yararlanması şiddetle tavsiye edilmektedir. YÖKDİL sorularında, özellikle paragraflarda, sınava girilen branşa göre sorunun teması değişse de geçmiş olaylara yönelik sorularla birlikte güncel konularla ilgili sorular da yer alabilmektedir.

Bu yüzden, YÖKDİL’e hazırlanan adayların gündemi takip edebilecekleri gazete, dergi, makale vb. kaynakları da okumaları, sınavda benzer metinlerle karşılaşabilecekleri ve dolayısıyla da konuya dair önceden yakınlıkları olacağı için doğru işaretleme ihtimallerinin daha da artabileceğini anlamına gelmektedir.

TAVSİYE

YÖKDİL hazırlıkta kelime bilginizi ve okuma-anlama becerinizi geliştirmek için temel, orta ve ileri düzey onlarca okuma parçasına More Than Reading 1 ve More Than Reading 2 kitaplarından ulaşabilirsiniz. Bu kitaplarda yer alan cümle cümle çevirilerle okuma aktivitelerinin yanında çeviri bilginizi geliştirebilir, kelimelerin anlamlarıyla beraber eş anlamlarını, collocation ve preposition kullanımlarını görebilir ve yine alan fark etmeksizin YÖKDİL ile uyumlu binlerce özgün soru çözebilirsiniz.

Kelime ezberlemek için sözlükten çalışmanın veya İngilizce metinler okumanın dışında adayların kullanabileceği farklı yardımcı kaynaklar da vardır. Örneğin; İngilizce kelimelerin Türkçe anlamlarıyla beraber yer aldığı YÖKDİL kelime ezberleme kitabı gibi kaynaklar araştırabilirsiniz. Yine İngilizce kelime kartları kullanmak veya kelimelerin ve anlamlarının ek bilgi olarak sunulduğu not defterleri kullanmak hatta İngilizce-Türkçe bulmacalar çözmek söz konusu bu yardımcı kaynaklara örnek olarak verilebilir.

Özellikle bulmacalar YÖKDİL kelime öğrenimi açısından oldukça faydalı materyallerdir. Sosyal, Sağlık veya Fen gibi bir alana bağlı olmadan yapılan bulmaca çözümleri kelime öğrenme süreçlerini hızlandırabilmektedir. Çünkü bulmaca çözerken aynı zamanda zihnimizde de yoğun bir muhakeme süreci yürütülmektedir. Böylelikle, kelime öğrenimi çok daha verimli ve kalıcı bir hale gelebilmektedir.

YÖKDİL Kelime Ezberlemede Dijital Kaynaklar

Teknolojinin hayatımızın her alanına entegre olduğu günümüzde dijital kaynakların kullanımı oldukça artmış vaziyette. Öyle ki YÖKDİL’e hazırlanan adaylar da basılı araçların yanında gerek erişim ve saklama kolaylığı gerekse de kullanım rahatlığı açısından dijital kaynak ve materyalleri oldukça tercih etmekteler.

Kelime bilgilerini artırarak YÖKDİL’de hedeflerine ulaşmaya çalışan adaylar tıpkı sözlük, kitap, dergi vb. basılı kaynakların sağladığı bilgilere dijital olarak kullanabilecekleri uygulama ve materyalleri edinmektedirler.

YÖKDİL kelime ezberleme uygulamaları, YÖKDİL sınav sözlükleri veya dijital okuma uygulamaları gibi araçlardan sıklıkla faydalanan adaylar ihtiyaç duydukları bilgileri en pratik ve kolay şekilde öğrenebilecekleri dijital kaynaklara yönelmektedir. Mobil sözlük uygulamaları da bunların başında gelmektedir.

Genel İngilizce veya sınava yönelik İngilizce konusunda kullanıcılarını desteklemek amacıyla oluşturulan bu sözlükler internet bağlantısı aracılılığıyla günün her anında istenilen yerden ulaşılabilmesiyle YÖKDİL adaylarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Özellikle, YÖKDİL’e girecek adaylar için hazırlanan Rh+ YÖKDİL Sınav Sözlüğü, içerisinde yer alan 300.000’den fazla İngilizce Türkçe içerikle, kelimelerin sadece anlamlarını değil, beraberinde eş anlamlarını, collocation ve preposition kullanımlarını da vermektedir. Kelimelerden türeyen diğer kelimeleri de kolaylıkla öğrenebildiğiniz Rh+ Sözlük’te her bir kelime örnek cümlelerle beraber öğretilmekte, bu sayede kelime öğrenimi daha kalıcı bir hale getirilmektedir.

Ayrıca, mobil kelime bildirimiyle de kelime ezberleme çalışmalarınızı daha kolay ve doğal bir sürece taşıyabilirsiniz. Günün istediğiniz saat aralığında istediğiniz seviyeden istediğiniz adette İngilizce kelime bildirimleri alarak kolaylıkla YÖKDİL kelimelerini ezberleyebilirsiniz.

YÖKDİL kelime ezberleme uygulamaları kapsamında çeşitli kelime listeleri kullanmak da adayların sıklıkla tercih ettiği yöntemler arasındadır. Uzun yıllardan bu yana online YDS ve YÖKDİL eğitimleriyle birçok adayın hazırlık süreçlerinde onlara rehberlik eden www.remzihoca.com’da da ücretsiz faydalanabileceğiniz YÖKDİL kelime listeleri bulunmaktadır. Hemen indirip pratikler yapmaya başlayabilirsiniz.

Yine, bunlarla beraber temel düzeyde çeviri ve kelime çalışmalarının yapıldığı online Temel Akademik Çeviri ve Kelime derslerine katılabilirsiniz. YÖKDİL kelimeleri için ezber çalışmalarınızı bu dersle birlikte çeviri boyutuna taşıyarak hem daha fazla kelimeyi daha detaylı şekilde öğrenebilir hem de YÖKDİL’e hazırlıkta çeviri bilginizi geliştirerek sınav hazırlık sürecinizi daha da zenginleştirebilirsiniz.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
23/05/2022 0 2382
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!