Yükleniyor...

"yökdil Sinavi" Projesi Hayata Geçiriliyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından lisansüstü eğitim vedoçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce kendilerindendil yeterliliği istenen öğrencilerin dil yeterlilik düzeyini belirlemeyeyönelik yeni bir sınav başlatıldı.

Doktora öğrenci ve doçentlik başvuru süreçlerinde en önemliisteğin her iki süreç için de baraj niteliğinde olan dil sınavı sürecininiyileştirilmesi yönünde olduğunu dile getiren YÖK Başkanı Saraç, akademikdünyanın, yapılan sınavın alana özgü olması yönünde uzun süredir bir beklentiiçerisinde olduğunu söyledi.

Bu kapsamda Yeni YÖK olarak beklentinin karşılanmasınayönelik, akademi camiasından gelen görüşleri de dikkate alarak, kapsamlı birçalışma başlattıklarını ve mevcut YDS sınavının yanında, adayın seçtiğialandaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dilyeterliliğini belirlemek amacıyla "YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları YabancıDil) Sınavı" sürecinin başlatıldığını bildirdi.

Saraç, başlatılan bu çalışmada sınav sorularınınhazırlanması sürecinin, dil yetkinliği konusunda deneyimli Ankara Üniversitesitarafından, sınavın organizasyonu ve uygulanmasının ise Anadolu Üniversitesitarafından yürütüleceğini belirtti.

İlk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ildegerçekleştirilecek olan YÖKDİL Sınavının bu dönem için sadece İngilizceyapılacağını belirten Başkan Saraç, sınavın gelecek dönemlerde Almanca,Fransızca, Arapça dillerini kapsayacak şekilde genişletileceğini ve yılda ikikez gerçekleştirileceğini ifade etti.

Dil Yeterliliği konusunda yapılan bu girişimlerin devamınıngeleceğini belirten YÖK Başkanı Saraç konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Bu çalışmamızın devamında %100 yabancı dille eğitimyapan programlarımızdaki öğretim elemanlarına yönelik yeni bir sınavplanlıyoruz. Halen bu programlarda ders verebilmek için YDS sınavından 80 almakyeterli oluyor. Ancak YDS sınavı adayın sadece okuma odaklı dil yeterliliğinideğerlendirebiliyor. Hâlbuki yabancı dilde ders anlatacak akademisyenin dilyeterliliğinin konuşma ve dinlemede de olması gerekiyor. Bu kapsamda daçalışmamızı başlattık. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız."

Misyon ve kalite odaklı olarak çalışmalarını tüm alanlardasürdürdüklerini belirten YÖK Başkanı Saraç, Türk yükseköğretim sisteminiküresel ölçekte daha nitelikli hale getireceklerini vurguladı.


Alıntı: www.yok.gov.tr


Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
26/01/2017 0 4598
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!