Yükleniyor...
YÖK'TEN ÖYP USUL VE ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK
YÖK'TEN ÖYP USUL VE ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK

Yök'ten Öyp Usul Ve Esaslarinda Değişiklik

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) , Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslarında değişiklik yaptı.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın, “Öğrenim  Süresi” başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrasının “YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir.” şeklinde değiştirilmesi Genel Kurul’un 12.02.2015 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

Yüksek lisans hakkı elinden alınıyor

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, bu değişiklikle ÖYP kadrosundan çıkan birinin yüksek lisans hakkının da engellendiğini savunarak şunları söyledi:

“ÖYP usul ve esaslarla ilgili 10. maddeye genel kurul kararı ile 4. madde eklenmiş. Ancak buradaki sorun şu; 10. maddenin 2. fıkrasında zaten ilişiğinin kesilmesini yazmış ancak 4. fıkra ile yüksek lisans yapılmasının da önü kapatılmış oluyor. Aday yüksek lisans sınavını kazanmış ise kadroya atanma başvurusu yapmayabilir, dışarıdan yüksek lisansına başlar ve bitirir. Ancak eklenen bu madde üniversiteye atanan biri her ne şekilde olursa olsun ilişiği kesilirse, yüksek lisansa devam etmesi de mümkün olmuyor. Aday üniversitede çalışmak istemeyebilir. Eğer maddi olarak imzaladığı bir yükümlülük varsa, onu öder ve dışarıdan yüksek lisansa devam etmelidir. YÖK, kazanılmış hakkı yok saymaya çalışıyor. Bu hukuksal bir sorun yaratabilir. Kişinin kazanılmış hakkını elinden almaktır. Konu hukuksal alana taşınabilir. Örneğin, disiplin cazası veya keyfi olarak üniversite ile ilişiği kesilirse yüksek lisans kazanımı yok sayılmamalı. Belki süresi içinde tamamlayamanlar için yüksek lisans eğitim hakkı düşebilir. Onun dışında kazanım yok sayılmamalı.”

KAYNAK: YÖK

24/02/2015 0 801
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Benzer Yazılar
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!