Yükleniyor...
YÖK'TEN ÖYP USUL VE ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK

Yök'ten Öyp Usul Ve Esaslarinda Değişiklik

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) , Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslarında değişiklik yaptı.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın, “Öğrenim  Süresi” başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrasının “YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir.” şeklinde değiştirilmesi Genel Kurul’un 12.02.2015 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

Yüksek lisans hakkı elinden alınıyor

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, bu değişiklikle ÖYP kadrosundan çıkan birinin yüksek lisans hakkının da engellendiğini savunarak şunları söyledi:

“ÖYP usul ve esaslarla ilgili 10. maddeye genel kurul kararı ile 4. madde eklenmiş. Ancak buradaki sorun şu; 10. maddenin 2. fıkrasında zaten ilişiğinin kesilmesini yazmış ancak 4. fıkra ile yüksek lisans yapılmasının da önü kapatılmış oluyor. Aday yüksek lisans sınavını kazanmış ise kadroya atanma başvurusu yapmayabilir, dışarıdan yüksek lisansına başlar ve bitirir. Ancak eklenen bu madde üniversiteye atanan biri her ne şekilde olursa olsun ilişiği kesilirse, yüksek lisansa devam etmesi de mümkün olmuyor. Aday üniversitede çalışmak istemeyebilir. Eğer maddi olarak imzaladığı bir yükümlülük varsa, onu öder ve dışarıdan yüksek lisansa devam etmelidir. YÖK, kazanılmış hakkı yok saymaya çalışıyor. Bu hukuksal bir sorun yaratabilir. Kişinin kazanılmış hakkını elinden almaktır. Konu hukuksal alana taşınabilir. Örneğin, disiplin cazası veya keyfi olarak üniversite ile ilişiği kesilirse yüksek lisans kazanımı yok sayılmamalı. Belki süresi içinde tamamlayamanlar için yüksek lisans eğitim hakkı düşebilir. Onun dışında kazanım yok sayılmamalı.”

KAYNAK: YÖK

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
24/02/2015 0 1611
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!