Yükleniyor...
YÖK’ten Tezsiz Yüksek Lisans Yapanlarla İlgili Önemli Karar

Yök’Ten Tezsiz Yüksek Lisans Yapanlarla İlgili Önemli Karar

Yükseköğretim Kurulu, yönetmelik değişikliği öncesi tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olanlarla ilgili önemli bir karar aldı.

#Akademik Haberler
0 2654
Bilindiği üzere, 14 Mart 2016 tarihli ve 29653 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile ön lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarında “EN AZ TEZLİ YÜKSEK LİSANS” mezunu olmak veya lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübeli olmak şartı getirilmiştir.

Yapılan bu düzenlemeden önce yönetmelikte “TEZLİ/TEZSİZ” ayrımı olmadığından dolayı tezsiz yüksek lisans mezunu olanların meslek yüksekokullarının öğretim görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde görmüş oldukları eğitim iki yıl deneyime karşılık gelmekteydi. Yükseköğretim Kurulu yönetmelik değişiklik sonrası 30 Mart 2016 tarihinde almış olduğu kararda, “Tezsiz Yüksek Lisans mezunları ile yüksek lisansa denk sayılan lisans programlarından mezun olanların lisans sonrası tecrübeli olarak kabul edilmediği“ne dikkat çekilmişti.

YÖK yönetmelik değişikliği tarihini baz alarak yeni bir karar aldı.

Yükseköğretim Kurulu, 30 Mart 2016 tarihinde aldığı kararı yeniden değerlendirerek, 14 Mart 2016 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olup, bu tarihte veya bu tarihten önce yada sonra mezun olanların, lisans sonrası iki yıl tecrübeli olarak kabul edilmelerini uygun görmüştür.

DEĞERLENDİRME:

Yükseköğretim Kurulunun almış olduğu bu karar doğrultusunda iki durum ortaya çıkmıştır:

1- 14 Mart 2016 tarihinden önce TEZSİZ YÜKSEK LİSANS programlarına kayıt olduktan sonra mezun olan veya mezun olacaklar, öğretim elemanı kadrolarına başvurmaları halinde lisans sonrası iki yıl deneyimli olarak kabul edileceklerdir.

2- 14 Mart 2016 dahil olmak üzere bu tarihten sonra TEZSİZ YÜKSEK LİSANS programlarına kayıtlı olanlardan mezun olanların, görmüş oldukları eğitim lisans sonrası iki yıl deneyim olarak dikkate alınmayacaktır.

Kaynak: memurlar.net

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
21/03/2017 0 2654
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!